Lipsa de greutate omoară celulele canceroase?

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Lipsa de greutate omoară celulele canceroase?




de GuyGadebois » 07/12/19, 21:04

dede2002 a scris:Desigur, dar aici vorbim despre opus ... O gravitate artificială în gravitație!

: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: Sacred Izy ... Y ne va spune că, dacă se întoarce într-o direcție, face gravitaționalitate și că atunci când se întoarce în cealaltă, bine face greutate!
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Lipsa de greutate omoară celulele canceroase?




de moinsdewatt » 07/12/19, 23:12

Bernard Tapie este pe orbită în ISS pentru a vedea dacă funcționează?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Lipsa de greutate omoară celulele canceroase?




de GuyGadebois » 07/12/19, 23:13

a scris:Bernard Tapie este pe orbită în ISS pentru a vedea dacă funcționează?

Oricine, dar nu el ...
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13713
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Lipsa de greutate omoară celulele canceroase?




de izentrop » 08/12/19, 01:40

dede2002 a scris:Desigur, dar aici vorbim despre opus ... O gravitate artificială în gravitație!
Am răspuns la propoziția ta anterioară:
dede2002 a scris:de fapt centrifugele sunt folosite pentru a antrena astronauții
Pentru a răspunde Ahmed, în documentul inițial al lui Christophe este scris
Celulele cu diferite tipuri de cancer sunt conținute într-o serie de tuburi în interiorul centrifugei, care apoi le rotește până când experimentează senzația de microgravitate.
Ar fi o simulare, nu o microgravitate reală, de aceea munca lor trebuie confirmată pe ISS. : Wink:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Lipsa de greutate omoară celulele canceroase?




de Ahmed » 08/12/19, 18:26

Vă mulțumim pentru răspuns, Izentrop, deși ceea ce vorbești este departe de a fi intuitiv ... Este o scădere parțială a gravitației sau o simulare suficient de „convingătoare” pentru a păcăli acele nenorocite de celule, recunosc că ultimul tău mesaj mă lasă perplex?
Ei bine, vom aștepta, oricum nu mă grăbesc, așa cum a spus Pierre Desproges"Rac, sunt împotriva *!"

* Evident, asta nu a fost suficient ... :(
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Lipsa de greutate omoară celulele canceroase?




de GuyGadebois » 08/12/19, 19:07

Normal, era împotriva lui. : Hopa:
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Lipsa de greutate omoară celulele canceroase?




de Grelinette » 08/12/19, 20:42

GuyGadebois a scris:În apă suficient de sărată, masa dvs. este aceeași, dar greutatea dvs. poate deveni zero (ca în spațiu).

Nu vă deranjați cu o baie cu apă foarte sărată pentru a vă reduce greutatea, cufundați-vă direct într-o baie de noroi!

Celulele cu diferite tipuri de cancer sunt conținute într-o serie de tuburi în interiorul centrifugei, care apoi le rotește până când au senzația de microgravitate.

Nici eu nu înțeleg principiul de imponderare de la centrifugă.
Pe de altă parte, să-l fi testat, fiind într-o centrifugă (târg de distracție) și apoi rotirea pe tine te pune într-o stare murdară! (Am luat 24 de ore să vomit și la fel de mult ca să trec peste asta!).
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Lipsa de greutate omoară celulele canceroase?




de GuyGadebois » 08/12/19, 20:45

grelinette a scris:Pe de altă parte, să-l fi testat, fiind într-o centrifugă (târg de distracție) și apoi rotirea pe tine te pune într-o stare murdară! (Am luat 24 de ore să vomit și la fel de mult ca să trec peste asta!).

Întrucât, după ce am testat cutia de izolare senzorială, am petrecut apoi ore minunate de relaxare și seninătate. Dar nu m-a impresionat atât cât o scurtă ședere într-o cameră surdă. Aceasta este La Claque (cu majuscule C)!
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: Lipsa de greutate omoară celulele canceroase?




de Christophe » 10/12/19, 04:52

grelinette a scris:Nici eu nu înțeleg principiul de imponderare de la centrifugă.
Pe de altă parte, să-l fi testat, fiind într-o centrifugă (târg de distracție) și apoi rotirea pe tine te pune într-o stare murdară! (Am luat 24 de ore să vomit și la fel de mult ca să trec peste asta!).


Vorbești poate despre o plimbare de tip rapel?

Am făcut una în această toamnă ... un 60m și 5g este destul de violent mai ales că durează nu mai puțin de 1 / 4h.

Dacă ai fost înăuntru, trebuie să fi simțit zona zero g, nu?

Orice centrifugă cu axa orizontală trece printr-o anulare punctuală a câmpului terestru din partea superioară a acestuia ... Am spus-o mai sus, dar, evident, nimeni nu mă citește : Cheesy:
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Lipsa de greutate omoară celulele canceroase?




de Janic » 10/12/19, 10:09

Ei bine, vom aștepta, oricum nu mă grăbesc, așa cum a spus Pierre Desproges: „Rac, sunt împotriva *!”
până devii una cu ea! : Cheesy: " putem râde de toate, dar nu cu toată lumea"
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 222