Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de VetusLignum » 08/12/19, 01:09

nico239 a scris:
VetusLignum a scris:
nico239 a scris:

Ok, o să mă uit liniștit în săptămână.

Există o legătură strânsă cu ceea ce ați menționat?

Și dacă da, care?

mulțumesc


Da, v-am încărcat acest videoclip pentru că cred că vă va interesa.

Laurent Welsch se opune acum contribuției materialelor carbonice în masă (se pare că s-a îndepărtat de François Mulet și Cie). El consideră că numai planta (și mai ales iarba) poate construi un sol echilibrat.

O altă idee interesantă este ideea că rumegătoarele cresc bacterii în sistemul lor digestiv, care atunci când se întorc pe sol (prin excrementele lor) au un efect pozitiv. Nu știu de unde a luat-o, dacă este științifică sau dacă este gâscă. Nu sunt singurii care spun asta.
Acest lucru ar însemna că gunoiul de vacă ar fi un bun inoculant pentru sol.



Ok multumesc ....

Aștept o călătorie lungă pentru a pune asta la radio ... : Mrgreen:

Iarba „artificială”, adică semănată sau iarba naturală, adică buruiana sau ambele?

Pentru vacă am auzit deja asta la Ducerf.


Dacă aveți posibilitatea de a face un ocol, puteți asculta și acest videoclip al Bourguignonului, despre care vorbește LW.


Rețineți că nu prea sunt de acord cu LW; Cred că excesul de materie organică este mai mult o „problemă a omului bogat”; Adică, dacă aveți prea multă materie organică și este blocată, este destul de ușor să deblocați lucrurile; și apoi, așa cum spune Bourguignon, „scuipă”.
Dar, pe de altă parte, atunci când nu avem suficientă materie organică, poate dura ani de zile pentru a regenera solul; mai ales dacă ne bazăm doar pe dejecțiile verzi și nu adăugăm materiale externe (acest lucru este adesea cazul în agricultură).
Practic, trebuie să distingem faza de agregare, în care regenerăm solul și faza de stabilizare, în care realizăm mult mai puține intrări și unde suntem mai mult în menținerea fertilității. Iar LW se află acum în acea fază de stabilizare, de unde, cred, schimbarea lui de perspectivă.
Dar, în toate cazurile, trebuie să încercăm să ne ascultăm solul, să facem intervențiile corecte la momentul potrivit.

sicetaitsimple a scris:
VetusLignum a scris:Laurent Welsch se opune acum contribuției materialelor carbonice în masă (se pare că s-a îndepărtat de François Mulet și Cie). El consideră că numai planta (și mai ales iarba) poate construi un sol echilibrat.


Într-adevăr, el pare să fi evoluat mult în abordarea sa.
Pe de altă parte, răspândirea a 300t / ha de deșeuri verzi mărunțite, este evident că nu putem face asta în fiecare an!
Pe scurt, nu este cea mai bună soluție pentru a rămâne rezonabilă în contribuțiile dvs. anuale?

Nu stiu ; adăugarea excesului de BRF va dezechilibra în mod necesar solul; dar dacă atunci prin plantarea gunoiului de grajd verde; poate fi regenerat foarte repede; cu condiția, însă, să renunțe la exploatarea acestuia timp de cel puțin 1 an. Depinde și de calitățile solului: structura sa (nisip, argilă etc.), pH-ul, rata inițială a OM, prezența râmelor, coridoarele ecologice etc.
0 x
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de VetusLignum » 08/12/19, 03:07

un superb documentar:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 08/12/19, 10:15

VetusLignum a scris:O altă idee interesantă este ideea că rumegătoarele cresc bacterii în sistemul lor digestiv, care atunci când se întorc pe sol (prin excrementele lor) au un efect pozitiv. Nu știu de unde a luat-o, dacă este științifică sau dacă este gâscă. Nu sunt singurii care spun asta.
Acest lucru ar însemna că gunoiul de vacă ar fi un bun inoculant pentru sol.


1) Da, rumegătoarele „cresc” bacteriile din rumenul lor. Asta chiar îi face să devină rumegătoare! Și care le permite să se dezvolte armonios cu un aliment celulozic care ar face pe oricare dintre noi (de foame) să moară de foame.

2) Viermii fac același lucru - vezi Marcel Bouché)

3) Acest proces este, de asemenea, baza digestiei anaerobe în stațiile de biometan.

4) Nu cred pentru o secundă că acest lucru este credibil: bacteriile sunt eficiente, dar extrem de sensibile la condițiile de supraviețuire. Iar pH-ul, temperaturile, atmosferele nu sunt deloc la fel într-un sol sau într-un rumen. NB: digeratoarele stațiilor de digestie anaerobă sunt încălzite și agitate mecanic, pentru a nu face un fel de perforare. În funcție de tulpinile de bacterii care se instalează, fiecare digestor are o temperatură de funcționare ușor diferită (temperatura optimă), dar aceasta este, ca din întâmplare, în jur de 40 ° C! ...

Deci, bacteriile din vaci au șanse de supraviețuire în sol, care nu este un deșert biologic, să ne amintim, care trebuie să fie aproape de 0. Foarte foarte aproape.

Nu este suficient să ai o „idee bună” ... pentru ca ea să devină adevărată.

Dificultatea: solurile sunt sisteme atât de complexe, încât fiecare poate „vedea” ce vrea în ele, fără a fi neapărat capabil să „dovedească” contrariul!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 08/12/19, 10:19

VetusLignum a scris:
Nu stiu ; adăugarea excesului de BRF va dezechilibra în mod necesar solul; dar dacă atunci prin plantarea gunoiului de grajd verde; poate fi regenerat foarte repede; cu condiția, însă, să renunțe la exploatarea acestuia timp de cel puțin 1 an. Depinde și de calitățile solului: structura sa (nisip, argilă etc.), pH-ul, rata inițială a OM, prezența râmelor, coridoarele ecologice etc.


Cu toții evoluăm, din avantajele pe care suntem curioși. Descoperim noi cunoștințe. Observăm lucrurile ...

Sunt, de asemenea, destul de dubios când am ideile că un teren poate avea un „exces de OM”. Mai ales că îl reglează: dacă rata crește, mineralizarea crește. Mergem către un nou echilibru și nu către o creștere continuă, liniară ...

Altceva este faptul că există un surplus mineral - ceva care mă preocupă și pe mine. Nu pentru că nitrații provin din mineralizarea OM nu se poate „scurge” !!!
1 x
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de VetusLignum » 08/12/19, 11:46

Did67 a scris:4) Nu cred pentru o secundă că acest lucru este credibil: bacteriile sunt eficiente, dar extrem de sensibile la condițiile de supraviețuire. Iar pH-ul, temperaturile, atmosferele nu sunt deloc la fel într-un sol sau într-un rumen. NB: digeratoarele stațiilor de digestie anaerobă sunt încălzite și agitate mecanic, pentru a nu face un fel de perforare. În funcție de tulpinile de bacterii care se instalează, fiecare digestor are o temperatură de funcționare ușor diferită (temperatura optimă), dar aceasta este, ca din întâmplare, în jur de 40 ° C! ...

Deci, bacteriile din vaci au șanse de supraviețuire în sol, care nu este un deșert biologic, să ne amintim, care trebuie să fie aproape de 0. Foarte foarte aproape.

Până acum, am gândit ca tine, dar acum încep să mă întreb.
Sub câteva articole, veți vedea că întrebarea este complexă și departe de a fi stabilită.
https://www.frontiersin.org/articles/10 ... 00107/full
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6777480/
https://bioresourcesbioprocessing.sprin ... 016-0105-9
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 08/12/19, 12:48

Tocmai am parcurs primul articol ...

Trebuie să arhivez acest lucru pentru ziua în care am timp.

Cred că trebuie să fim atenți la fel: că genomurile se amestecă, că bacteriile din rumen ajung în pajiște și apoi sunt ingerate etc ... acesta este un lucru. Am văzut rapid numere de câteva%

Un alt lucru este activitatea solului, în sens agronomic. Bacteriile, atunci când se găsesc într-un mediu „ostil”, formează adesea spori și supraviețuiesc ... Acest lucru nu înseamnă că acestea joacă un rol activ.

Deci, bacteriile din rumen sunt prezente în biodiversitate, microbiomii „încrucișați”, OK.

Dacă acest lucru va face solul să „funcționeze” semnificativ mai bine, este încă o întrebare pentru mine. Există bacterii celulozice în sol, adaptate condițiilor solului. Își vor permite să fie depășiți? Prezența bacteriilor (vii) nu înseamnă că acestea funcționează semnificativ. Și câteva% din prezență, care poate rămâne nesemnificativă în practică (cu excepția faptului că re-hrănește pumnul, poate semăna cu cel al tinerilor, etc ... toate pline de roluri utile).
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 09/12/19, 09:50

CORECTIV

Corec puțin descrierea situațiilor corespunzătoare analizelor solului.

În timp ce căutam altceva, am dat peste câteva fotografii vechi: terenul pe care îl numisem „parcela de 7 sau 8 ani” a fost ocupat mai întâi de căpșuni e, „metodă clasică” (curățare dură între rânduri) . A fost în „fenocultură” de maximum 6 ani!

Căile de îmbunătățire sunt, prin urmare, puțin mai rapide decât am menționat!
2 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de a fi hafen » 09/12/19, 21:55

Did67 a scris:Ferma Cagnolle se apleacă asupra solului răsad ...
Astept ce urmeaza! Nu am găsit online fișa tehnică pentru acest sol. Nu știu dacă este îmbogățit („îngrășământ”). În caz contrar, mi-e teamă că tipul, i se întâmplă ceea ce mi s-a întâmplat cu diverse soluri comerciale: plante pedunculate, fără fertilizare (plăci udate de maree cu soluții nutritive).
Dar, mai presus de toate, aștept diferența de creștere - cu excepția cazului în care acest sol este foarte „dopat” la început. Mi-aș fi dorit să fi mărit datele din spate!
Da, desigur că există îngrășăminte.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... tIKD1RkpIk
https://www.florentaise.com/fr/marques/terre-nature
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Julienmos » 09/12/19, 23:04

în videoclipul citat de Vetus de mai sus, aflăm că viermii aduc o mulțime de semințe la suprafață în turnările lor, semințe care vor putea apoi să germineze! Înțeleg mai bine de ce mai am atât de multe buruieni, sunt viermii responsabili! cunoscut de viermi! :D : Wink:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 10/12/19, 09:48

Acest „mult” mă intrigă. Pentru că semințele, în cea mai mare parte, nu sunt atât de adânci ...

În plus, am o mulțime de piese turnate - ei bine, exagerez puțin: nu-mi amintesc să fi văzut ceva germinând într-o distribuție ...

Că există, fără îndoială. În adâncul sufletului, nu toate semințele supraviețuiesc ani și ani. Că, atunci când lucrăm, macii apar când ani de zile nu au existat - dar au existat viermi.

În ceea ce mă privește: mare dezavantaj asupra importanței pe care aceasta o are. Nu pe existență ...
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 181