Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Julienmos » 11/12/19, 23:30

Did67 a scris:Semnul este de 300 m în timp ce cioara zboară de la casa mea. Nu este frumos?


deci este real acest panou? Am crezut că este un truc ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 12/12/19, 00:06

sicetaitsimple a scris:-Domnișoara, nu sunt sigură că durează, în orice caz nu se hrănește cu ceea ce crește dacă te uiți la canalul ei. Dar este prietenoasă și foarte drăguță ....

Nu este nevoie să-mi spui un „pervers cushy”, știu Gotlib-ul meu din afară!


Acestea fiind spuse în genul prefer Kristie Wolfe : Hopa: și mă întreb dacă nu au „pompat” pe el în altă parte Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 12/12/19, 10:11

Julienmos a scris:
deci este real acest panou? Am crezut că este un truc ...


El este bine și cu adevărat real. Pădurea din spatele casei mele are o importantă vocație „recreativă”. Toate cărările din pădure au un nume „drăguț” ... Dar acesta este cel mai aproape de casă și mi se potrivește foarte bine ... Îți continui drumul, în partea de jos te întorci la stânga, faci 100 m, iar casa mea este în dreapta ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Julienmos » 12/12/19, 13:51

Revin o clipă la videoclipul de la pagina 1586 :D , cel cu Laurent Welsch.

Calitatea nu este grozavă, de multe ori trebuie să asculți cu atenție pentru a înțelege, iar elocuția lasă și ceva de dorit ... dar totuși am reușit să surprind câțiva biți ici și colo : Lol:

De exemplu, ce să cred despre acest pasaj, când scrie ceva de genul acesta

"nitriții pot trece de peretele rădăcinii și pot intra în plantă ..."

(în cazul unor aporturi masive de materie organică sau îngrășăminte organice) „vom avea plante frumoase, mari, dar„ nedigerabile ”deoarece sunt umplute cu nitriți ...”

el citează bietele, sfecla, morcovii în care „rata nitraților din rădăcinile lor ar fi echivalentă cu cea care ar fi în cazul aportului de nitrați de amoniu”

în plus, „aceste legume prea încărcate cu nitrați atrag afide, paraziți, omizi” etc.

nitriții și nitrații sunt toxici ... cancerigeni ...

prin urmare, evitați în mod repetat cantități prea mari de materie organică, în mod repetat, preferați tacâmuri vii, gunoi de grajd verde, multe rădăcini adânci în sol ...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de sicetaitsimple » 12/12/19, 14:49

Julienmos a scris:Revin o clipă la videoclipul de la pagina 1586 :D , cel cu Laurent Welsch Nu este teribilă calitatea, de multe ori trebuie să asculți cu atenție pentru a înțelege, iar elocuția lasă și ceva de dorit ... dar am reușit totuși să capturez câteva bucăți ici și colo : Lol:


Ciudat, la mine merge foarte bine în timp ce nici linia mea, nici PC-ul meu nu sunt cai de curse .....

Pentru a reveni la nitrați / nitriți, „există legume care captează și mai ales rețin mai mult decât altele (într-adevăr morcovi, sfeclă, ...), dar unde este problema? Înainte de a depăși aportul zilnic acceptabil din punct de vedere nutrițional, ar trebui să-ți placă cu adevărat morcovii!

Atacurile „bătăușilor”, nu știu, există cu siguranță un adevăr, dar între „legumele frumoase” puțin atacate și legumele rahatice deloc atacate?
Cred că exagerează puțin fără fundament real, după părerea mea cu doar contribuții „motivate” de materie organică, trebuie să fie dificil să existe supradoze de nitrați pe parcursul anului „văzând legume”. Văzut din levigarea toamnei, este posibil.

Dar a adus contribuții de 300t / ha, nu mai este neapărat „motivat”.
0 x
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de VetusLignum » 12/12/19, 15:19

Julienmos a scris:Revin o clipă la videoclipul de la pagina 1586 :D , cel cu Laurent Welsch.

Calitatea nu este grozavă, de multe ori trebuie să asculți cu atenție pentru a înțelege, iar elocuția lasă și ceva de dorit ... dar totuși am reușit să surprind câțiva biți ici și colo : Lol:

De exemplu, ce să cred despre acest pasaj, când scrie ceva de genul acesta

"nitriții pot trece de peretele rădăcinii și pot intra în plantă ..."

(în cazul unor aporturi masive de materie organică sau îngrășăminte organice) „vom avea plante frumoase, mari, dar„ nedigerabile ”deoarece sunt umplute cu nitriți ...”

el citează bietele, sfecla, morcovii în care „rata nitraților din rădăcinile lor ar fi echivalentă cu cea care ar fi în cazul aportului de nitrați de amoniu”

în plus, „aceste legume prea încărcate cu nitrați atrag afide, paraziți, omizi” etc.

nitriții și nitrații sunt toxici ... cancerigeni ...

prin urmare, evitați în mod repetat cantități prea mari de materie organică, în mod repetat, preferați tacâmuri vii, gunoi de grajd verde, multe rădăcini adânci în sol ...



O altă contribuție la nitriți:

Hidromorfismele provoacă invazia plantelor de apă: ruperea lor de repaus este cauzată de apă, dar și de metale grele Al +++, Fe +++ și nitriți.
- Rumex (obtusifolius, crispus, alpinus în munți
- Buttercups (Ranunculus repens al grădinilor, deoarece grădinile sunt făcute pentru a fi călcate, apoi R. sardos, sardonic, ultimul râs înainte de moarte, în cele din urmă R. scélératus).
Oriunde cresc aceste plante, animalele sunt expuse riscului de degenerare a creierului. (oaie - necroza cerebelului, vaca nebună, ...)
https://www.agroforesterie.fr/AGREAU/do ... 2-2014.pdf

Rețineți că aceste plante sunt cele care cresc spontan în grădina mea, așa că mai bine fiți atenți (altfel s-ar putea să deveniți ca mine)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Julienmos » 12/12/19, 15:47

sicetaitsimple a scris:Pentru a reveni la nitrați / nitriți, „există legume care captează și mai ales rețin mai mult decât altele.


Cred că ceea ce este toxic sunt de fapt nitriți, dar mult mai puțini nitrați, nu?

și mă întreb dacă este adevărat că azotulipoți trece și în plante / legume, așa cum spune el?
0 x
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de VetusLignum » 12/12/19, 19:22

Julienmos a scris:
sicetaitsimple a scris:Pentru a reveni la nitrați / nitriți, „există legume care captează și mai ales rețin mai mult decât altele.


Cred că ceea ce este toxic sunt de fapt nitriți, dar mult mai puțini nitrați, nu?

și mă întreb dacă este adevărat că azotulipoți trece și în plante / legume, așa cum spune el?


Da, trec prin plante; dar greu de spus cât de periculoși sunt.
https://www.researchgate.net/publicatio ... J_Marapana
https://www.livescience.com/36057-truth ... tives.html

Atenție: articolele despre sănătate sunt uneori orientate; verifică-l singur ...

Rețineți că nu am găsit nicio legătură între consumul de nitriți și bolile ovinelor sau vacilor (a se vedea linkurile de mai sus); Nu știu de unde vine.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 12/12/19, 22:00

Există nitriți în alimentele sărate, la o rată de 100 mg / kg ... Rețineți că în primul document citat, avem niveluri de ordinul a 0,5 mg / kg sau ... destul de ciudat de 0,5 mg / 100 g în o altă serie ... Ei bine, n, dar unele mg / kg par să revină cel mai des ...

Desigur, mâncăm mai multe legume decât mezeluri!

Și vă pot garanta că, în copilărie, îl punem deja în mezeluri de casă. Nu mai țin minte „rețetele” mamei mele ... Deci nu a fost doar pentru industria agro.

Rețineți că nitriții se formează din nitrați atunci când există prea mult din acesta (legat printre altele de temperaturi scăzute și luminozitate mai mică) ...

Cred că supradozajul nitraților, indiferent dacă este de origine ammonitrat sau mineralizează OM, nu este un lucru bun. Dar procesul nu este același. Un ammonitrat este dizolvat în orele următoare răspândirii sale. Un OM trebuie mineralizat ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 12/12/19, 22:06

VetusLignum a scris:Rețineți că nu am găsit nicio legătură între consumul de nitriți și bolile ovinelor sau vacilor (a se vedea linkurile de mai sus); Nu știu de unde vine.


Și vaca nebună ???

Știm totuși că este un prion. Mă întreb care este legătura cu nitrații (sau nitriții) ...
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : LudoThePotagiste și oaspeții 292