Grădina de legume fără să obosești

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Grădina de legume fără să obosești




de stephgouv » 23/02/20, 23:03

În cele din urmă acolo este! Am scufundat. Și ce pas!
Pentru a mă asigura că voi face ceea ce trebuie, am revizuit videoclipul lui Didier.
Am plantat apoi 30t de pietricele de usturoi și câteva vârfuri mari de cartofi comerciali (doar pentru testare).
Plantele reale așteaptă sezonul potrivit pentru a fi plantate.
Încă am probleme să știu când să semăn ce și când să transplantez.
Un alt lucru pe care mi-e dificil de gestionat este udarea răsadului. Mai ales pentru salate, nu multe succese ...
Dar hei, cred că datorită dvs. pentru acest an va fi un succes. :D
20200222_165538.jpg
Mingea a sosit
20200222_173247.jpg
20 minute mai târziu
20200223_122915.jpg
Varza de cartofi
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădina de legume fără a obosi




de Moindreffor » 24/02/20, 09:17

feno se practică ca orice grădină de legume
trebuie doar să știți că pământul se încălzește mai puțin repede, deci 15 zile de întârziere la început, încât ne prindem la sfârșit
fânul împiedică orice apariție accidentală ca semănatul, așa că trebuie să deschideți brazde pentru a semăna

pentru varza de cartof se află într-o găleată cu un pic de sol pe ea, nu există nici o rezervă de tubercul
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Grădina de legume fără a obosi




de stephgouv » 24/02/20, 09:47

Moindreffor a scris:pentru varza de cartof se află într-o găleată cu un pic de sol pe ea, nu există nici o rezervă de tubercul

Așa că am „înșelat” deja ... Am pus totul în pământ cu dibblerul ...
În plus, când i-am explicat-o mamei mele (fiica unui fermier), mi-a spus că nu voi avea nimic pentru că trebuie să las o bucată de pdt cu ... Info sau intox?
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădina de legume fără a obosi




de Moindreffor » 24/02/20, 09:57

stephgouv a scris:
Moindreffor a scris:pentru varza de cartof se află într-o găleată cu un pic de sol pe ea, nu există nici o rezervă de tubercul

Așa că am „înșelat” deja ... Am pus totul în pământ cu dibblerul ...
În plus, când i-am explicat-o mamei mele (fiica unui fermier), mi-a spus că nu voi avea nimic pentru că trebuie să las o bucată de pdt cu ... Info sau intox?

un pic de cartof, este o mică rezervă, așa că de ce nu
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Grădina de legume fără a obosi




de stephgouv » 24/02/20, 10:22

Asta i-am spus.
În plus, văzând că am recuperat acești germeni, este gratuit, deci nu s-a pierdut nimic. Vom vedea ...
Prin contra în care am nevoie de informații (vizuale), este modalitatea de a-mi iriga răsadurile.
Am observat că nu mai trebuie să-mi pun răsadurile de dovleac / dovleac cu roșii și alte salate în aceeași coș.
Am tendința să las 1 cm de apă în fundul rezervorului și brusc, doar răsadurile de dovlecei / dovleac apreciază. Roșiile puțin mai puțin și salatele deloc.
Deci, trebuie să fiu mai organizat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Grădina de legume fără a obosi




de Doris » 24/02/20, 11:03

La fel ca tine, am testat cartofi încolțiți sau pur și simplu cu germenul, înainte de a începe cu adevărat, deci 12 pdt de teste sub aproximativ 40 cm de fân. Clima blândă din această iarnă ajută, totul crește, eu doar protejez împotriva înghețurilor albe.
În ceea ce privește însămânțarea în ghivece, pulverizez doar apă, nu las nici o plantă să stagneze în apă.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Grădina de legume fără a obosi




de stephgouv » 24/02/20, 11:30

Vedeți o diferență de mărime / cantitate de recoltă între germeni singuri și pdt germinați în pământ?
Mulțumesc pentru vârful spray-ului, dar am citit și auzit întotdeauna că ar trebui să evitați să udați frunzișul (cu excepția cazului în care spray-ul este vizat sub primele frunze?).

Pentru semănatul semințelor mici, fac acest lucru:
1) Îmi umplu vasele cu 2cm de sol special pentru ghiveci la 2cm de margine
2) Le-am lăsat să se șteargă 5-10min în 4-5cm apă caldă
3) Am însămânțat și am pus aproximativ 0.5 cm de sol în ghiveci și le așez în tava / recipientul pentru creștere.
C'est tout.
Pentru semințele cuantificabile, ditto, cu excepția faptului că fac o gaură cu o broască, împing semința înăuntru și închid gaura.
Până acum sunt pe drumul cel bun, cred. În cazul în care, fără îndoială, mă doare este că nu pun un capac pe rezervorul meu de cultură și, prin urmare, apa se evaporă prea repede și brusc, trebuie să „înec” solul în fiecare zi, astfel încât este întotdeauna umed la sfârșitul zilei, altfel este uscat și crăpă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Grădina de legume fără a obosi




de Doris » 24/02/20, 12:40

Un tubercul de cartof plantat dă trei sau patru tulpini, un germen plantat dă o singură tulpină, costul pe care îl plantăm mai puțin distanțat. Nu am făcut-o la început, dar am adăugat mai multe, deoarece testul meu a început înainte de Crăciun, pentru că am găsit în afară coji încolțite. Desigur, a fost foarte devreme, dar cum a fost doar pentru un test .... Și, desigur, a fost deja ridicat, dar are doar o suprafață mică și îl protejez cu fân și voal de iernează împotriva înghețului.
Pentru pulverizare, nu vă luați capul pentru frunze, fac asta de 2 luni fără griji. Și îmi acopăr coșurile la sfârșitul după-amiezii, sunt coșurile transparente cu huse pentru magazinele de bricolaj, așa că acopăr dacă plouă sau dacă este prea frig, mă deschid să las aerul să circule când vreau și raresc spray
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădina de legume fără a obosi




de Moindreffor » 24/02/20, 13:12

stephgouv a scris:Vedeți o diferență de mărime / cantitate de recoltă între germeni singuri și pdt germinați în pământ?
Mulțumesc pentru vârful spray-ului, dar am citit și auzit întotdeauna că ar trebui să evitați să udați frunzișul (cu excepția cazului în care spray-ul este vizat sub primele frunze?).

Pentru semănatul semințelor mici, fac acest lucru:
1) Îmi umplu vasele cu 2cm de sol special pentru ghiveci la 2cm de margine
2) Le-am lăsat să se șteargă 5-10min în 4-5cm apă caldă
3) Am însămânțat și am pus aproximativ 0.5 cm de sol în ghiveci și le așez în tava / recipientul pentru creștere.
C'est tout.
Pentru semințele cuantificabile, ditto, cu excepția faptului că fac o gaură cu o broască, împing semința înăuntru și închid gaura.
Până acum sunt pe drumul cel bun, cred. În cazul în care, fără îndoială, mă doare este că nu pun un capac pe rezervorul meu de cultură și, prin urmare, apa se evaporă prea repede și brusc, trebuie să „înec” solul în fiecare zi, astfel încât este întotdeauna umed la sfârșitul zilei, altfel este uscat și crăpă.

este necesar să puneți solul în ghiveci până în vârful rezervorului și mai ales să nu lăsați solul să se usuce, dacă rezervorul dvs. are o înălțime bună de zece cm, nu trebuie să se usuce prea repede după ce puteți pulveriza lăsând apa să ia temperatura camerei când umpleți pulverizatorul întotdeauna din ziua precedentă
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Grădina de legume fără a obosi




de stephgouv » 24/02/20, 13:14

Mulțumesc pentru informații.
Răsadurile mele sunt într-o verandă care are o temperatură de aproximativ 10-15 ° c în timpul iernii și se ridică până la 30 ° C imediat ce există o rază de soare. Deci nu este ușor de gestionat atunci când nu sunt acasă în timpul zilei ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 388