Legea de purificare experimentală TILLIE-TURCO

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
diablotruc
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 26/03/06, 22:10

Legea de purificare experimentală TILLIE-TURCO




de diablotruc » 03/12/06, 22:11

bonjour,

Tocmai am primit un subiect prea puternic despre controlul poluării apei pe care trebuie să-l citiți. Nu este recent și unii dintre voi pot fi văzuți.

http://www.ldi5.com/news/tillieturco.php

Nu am împins încă investigațiile pentru a verifica veridicitatea acestui articol. Pe de altă parte, mi s-a părut că am auzit deja de cei doi oameni de știință pe net, în timpul dezastrului Erika ... și tocmai am găsit celălalt articol.

http://sophianet.pertimm.net/data/html/ ... 00429.html

Bucurați-vă de lectură
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2

Re: Legea purificării experimentale TILLIE-TURCO




de Targol » 04/12/06, 10:33

diablotruc a scris:bonjour,

Tocmai am primit un subiect prea puternic despre controlul poluării apei pe care trebuie să-l citiți. Nu este recent și unii dintre voi pot fi văzuți.

http://www.ldi5.com/news/tillieturco.php


Salut diavol. Vă mulțumesc pentru această veste.

Există o întrebare pe care încă mi-o pun: ce zici de nocivitatea nămolului obținut prin proces?

Știm că nămolul de la stațiile de epurare a apelor uzate este deja în mare măsură poluant, deoarece este saturat, printre altele, cu metale grele (ceea ce nu împiedică utilizarea acestuia pentru „fertilizarea” terenurilor agricole).

Acest nou proces, dacă am înțeles corect, face posibilă optimizarea ultimei faze a stațiilor de epurare a apelor uzate (și anume faza de decantare) prin utilizarea unui reziduu chimic care anterior nu era folosit ca „catalizator”. În principiu, nu este rău. Dar, practic, acest catalizator, cât de periculos este?

În plus, optimizarea unui proces este bună; dar dacă acest proces este rezultatul unei politici catastrofale de gestionare a apei care ia risipa de apă ca o ipoteză de bază, poate fi un pic de „tencuială pe un picior de lemn”.

Ce crezi?
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
diablotruc
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 26/03/06, 22:10




de diablotruc » 04/12/06, 16:45

Buna Targol,

Remarca este relevantă, într-adevăr dacă acest lucru generează produse care nu sunt foarte ecologice (mai rele decât cele existente) la ieșire, nu este groaznic!

Nu știu mai multe pentru moment, dar o să văd dacă pot avea mai multe informații ... va dura puțin pentru că am monitorul care tocmai s-a trântit (tub catodic), deci nu există un PC personal pentru un pic de timp.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Superform
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 294
Înregistrare: 09/11/04, 14:00




de Superform » 04/12/06, 17:04

Plănuiește să ai monitoare catodice de 17 inci la 25 € ... dacă îți place (este în Angers)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 121