Am găsit memoria apei. Benveniste / Montagnier

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
balthazaard
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 02/03/20, 09:24
x 1

Re: Am găsit amintirea apei. Benveniste / Montagnier




de balthazaard » 02/03/20, 09:47

gek a scris:Bună Janic,

Marc Henry (fostul meu profesor și acum coleg) iubește să pozeze ca profesor de fizică cuantică (și funcționează), dar, în realitate, este profesor de chimie moleculară specializat în complexe organometalice. Oricine a studiat fizica și chimia un pic poate realiza diferența gigantică dintre chimia moleculară și fizica cuantică, dar din moment ce pasionații de homeopate și alte teorii controversate adoră cuvântul cuant, se întâmplă peste tot.
Din punctul meu de vedere, discursul său de pe YouTube este un mare sens lipsit de sens, care folosește cuvântul cuantic până la capăt, în timp ce, atunci când vorbește despre chimie moleculară, în mod ciudat, are sens și îl înțeleg. Am exact același nivel de educație ca el pentru o dată.

http://complex-matter.unistra.fr/equipe ... e/accueil/

Până anul trecut, el a avut cu adevărat o viață dublă, un om de știință clasic (publicații în domeniul său în reviste revizuite de colegi) la Universitatea din Strasbourg și restul pe internet. Recent, a început să „publice” teoriile sale despre diluții extreme, dar, desigur, acestea sunt reviste de specialitate despre homeopatie deloc citite sau recunoscute de toți oamenii de știință răi din curent, care sunt cu siguranță cumpărați de Monsanto și consoarte sau pur și simplu gelos sau ambele ...

Mi se pare deplorabil faptul că folosește imaginea unistrei pentru a-și răspândi convingerile personale, sugerează unora că este un adevărat subiect de cercetare acasă atunci când nu este cazul ...


Mulțumesc pentru mesajul dvs., am participat (condus de un prieten) la o „conferință” condusă de un „profesor” universitar pensionar al cărui conținut mă lăsa cel puțin perplex (amestec de filozofie de nivel scăzut, al cuanticului de bază, al nivelului de relativitate 1 an de universitate cu erori de calcul cu cheia ... etc) în fața unui ansamblu uluit și cucerit în avans. Nefiind o potârnică a anului (agregat la matematică cu destul de mulți ani de facultate în fizică / informații) am ieșit tulburat, mai ales ca la adunare, în primul rând era profesorul Marc Henry ... care nu a tresărit în fața erorilor și a aproximărilor ofițerului și care, în plus, a deschis gura o singură dată pentru a spune ceva care m-a făcut să mă îndoiesc de auzul meu. M-am dus să iau CV-ul domnului Marc Henry, care într-adevăr se prezintă, dacă se citește cu puțină atenție, ca profesor de fizică cuantică ... de aceea multe întrebări ... sunt chiar atât de obtuz / închis / ignorant să aducă la nivelul lui Bogdanov cuvintele profesorilor universitari? Mesajul tău mă luminează, mă mângâie și îmi risipește îndoielile .... mulțumesc încă o dată !!!
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79366
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Am găsit amintirea apei. Benveniste / Montagnier




de Christophe » 29/06/20, 19:19

Postez aici pentru că mi se pare cel mai potrivit și este cel mai recent subiect...o experiență pe care toți o pot face din nou...doar plânge și îngheță !! : Cheesy:

Evident că nu am mai făcut-o încă (deja nu mai am microscop)...și atunci ar fi nevoie de teste dublu-orb pentru a-i închide pe zeticieni (care știu că știu...sau nu)

tears.jpg
larmes.jpg (258.25 KiB) Vizualizat de 3686 de ori


Vedeți sau recenziați și:



https://www.econologie.com/telechargeme ... integrale/
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79366
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Am găsit amintirea apei. Benveniste / Montagnier




de Christophe » 29/06/20, 19:28

Recomand sa faceti acelasi test cu urina congelatoare ...

După 1, 5, 10 și 15 beri ...

După 1, 3 și 10 pahare de vin ...

După 1, 3 și 10 pahare de Coca ...

Nu în aceeași seară, desigur

Un candidat pentru Coca? : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79366
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Am găsit amintirea apei. Benveniste / Montagnier




de Christophe » 01/07/20, 00:10

Coincidență? Pourlascience tocmai a publicat un articol despre...memoria Whisky-ului!

image.jpg
image.jpg (268.14 Kio) Vizualizate de 3629 ori


Deci, în rezumat: pentru Știință, memoria apei nu există, dar cea a alcoolului da! : Cheesy:

Amprenta whisky-ului

Știam despre „cercurile de cafea”, aceste pete circulare lăsate de picăturile de cafea atunci când se evaporă, acum iată „printuri de whisky”! Urmele pe care le lasă o picătură de bourbon pe măsură ce se usucă ar fi specifice fiecărui whisky.
În timp ce studiază evaporarea picăturilor diverselor soluții, Stuart Williams și echipa sa de la Universitatea din Louisville, SUA, au venit cu ideea de a încerca whisky și au făcut o descoperire curioasă: în timp ce uscați, Picăturile de whisky diluate dezvăluie modele foarte variate, asemănându-se cu rafinele fine, rețelele obișnuite de filamente fine sau chiar structuri mai eterogene ... Mai bine, aceste modele sunt specifice fiecărei varietăți de whisky și ar putea fi folosite pentru ele. identifica!

(...)


https://www.pourlascience.fr/sd/chimie/ ... -19561.php
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13718
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Am găsit amintirea apei. Benveniste / Montagnier




de izentrop » 01/07/20, 04:08

Între o amprentă perfect explicată și reproductibilă și o teorie vagă, neverificabilă, există o marjă : Wink:
În timp ce „inelele de cafea” sunt cauzate de capilaritate, alimentând mișcări convective care duc la acumularea de compuși colorați pe marginile de picurare, formarea de „amprente de whisky” este mai complexă. Proporția mare de alcool din whisky determină un alt tip de mișcare de convecție, numită efectul Marangoni: datorită tensiunii de suprafață mai scăzute a etanolului în comparație cu apa, alcoolul migrează la suprafața picătură, târând de-a lungul moleculelor mai puțin solubile în apă, care sfârșesc formând un strat pe suprafața picăturii. În experimentele cu whisky, diluarea anterioară a acestuia din urmă accentuează acest fenomen prin reducerea solubilității generale a acestor compuși. Când picătura se usucă, își păstrează extensia inițială, dar este tot mai puțin bombată. Pe măsură ce suprafața sa scade, stratul de molecule organice este comprimat. În cele din urmă, se prăbușește, se pliază pe sine, ceea ce duce la formarea unor panglici răsucite fine de molecule insolubile, care, luate toate la un loc, alcătuiesc amprenta whisky-ului.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79366
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Am găsit amintirea apei. Benveniste / Montagnier




de Christophe » 01/07/20, 10:33

Cred că a existat un minim de verificare a reproducerii fenomenului înainte de a vorbi despre el... nu?

Asta înveți la universitate: ai fost acolo? : Mrgreen:

Pentru lacrimi, si eventual urina, toata lumea se poate reproduce acasa...ai nevoie de congelator si microscop! : Mrgreen:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13718
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Am găsit amintirea apei. Benveniste / Montagnier




de izentrop » 01/07/20, 10:53

Christophe a scris:Cred că a existat un minim de verificare a reproducerii fenomenului înainte de a vorbi despre el... nu?
Cei doi bărbați ai titlului și-au demonstrat doar egocentrismul.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Am găsit amintirea apei. Benveniste / Montagnier




de GuyGadebois » 01/07/20, 12:23

izentrop a scris:
Christophe a scris:Cred că a existat un minim de verificare a reproducerii fenomenului înainte de a vorbi despre el... nu?
Cei doi bărbați ai titlului și-au demonstrat doar egocentrismul.
<<< Negaționismul pur care se bazează doar pe ceea ce spun ei.
Dimpotrivă, au fost subiectul unor atacuri nefondate și denigrare. Memoria apei există totuși. Munca lui Benveniste va fi într-o zi recunoscută și i se va face dreptate.
Micile convocări confraternale de la un jurnalist de la Libé ostil la plural

Acest lucru este stricat la sfârșitul celui de-al doilea paragraf, în opinia mea: fenomenul apărat de Jacques Benveniste și laboratorul său de la Clamart, și anume o posibilă activitate biologică de tip molecular în eprubete care conțin apă deionizată, în care anticorp anti-IgE foarte diluat, „nu a fost niciodată reprodus în 30 de ani”, scrie reporterul. Cu toate acestea, natura a cerut, printre altele, ca experimentul să fie reprodus chiar înainte de publicarea acestuia, lucru realizat în Italia, Israel și Canada, de cercetătorii care au semnat în cele din urmă articolul.

Mai mult, acest experiment este de natură să perturbe chimia, fizica, biologia și chiar medicina și care îl va determina pe autorul său să se reorienteze spre undele cuantice, electromagnetice și ceea ce va numi „biologie digitală”, în detrimentul carierei sale, va continua. să fie reprodusă, fără ca presa științifică de top să-i acorde atenție.

Cântător de citit:
https://blogs.mediapart.fr/almire-bocqu ... t-declaree
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Am găsit amintirea apei. Benveniste / Montagnier




de GuyGadebois » 01/07/20, 12:39

Christophe a scris:Cred că a existat un minim de verificare a reproducerii fenomenului înainte de a vorbi despre el... nu?

Pentru experimentele lui Benvéniste, da, au fost reproduse cu succes în trei laboratoare diferite, în Italia, Israel și Canada, înainte de publicare în Nature. : Mrgreen:
Indiferent că a avut dreptate sau a greșit, ce au ghicit jurnaliștii, cercetătorii și medicii cu experiențele lui Jacques Benveniste, diluții mari la marginea cercetărilor sale asupra flagelului alergiei, la biologie digital preluat de profesorul Montagnier la moartea sa, este bine că indivizii nu au dorit ca el să aibă dreptate. Pentru că, dacă așa s-ar întâmpla, nu numai că certitudinile înrădăcinate s-ar prăbuși, ci cu ei o lume întreagă. Cel al cercetărilor medicale bazate pe interesele materiale mai presus de toate.

https://blogs.mediapart.fr/almire-bocqu ... t-declaree
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Am găsit amintirea apei. Benveniste / Montagnier




de ABC2019 » 01/07/20, 14:03

GuyGadebois a scris:
izentrop a scris:
Christophe a scris:Cred că a existat un minim de verificare a reproducerii fenomenului înainte de a vorbi despre el... nu?
Cei doi bărbați ai titlului și-au demonstrat doar egocentrismul.
<<< Negaționismul pur care se bazează doar pe ceea ce spun ei.
Dimpotrivă, au fost subiectul unor atacuri nefondate și denigrare. Memoria apei există totuși.


Lucrul rău este că nu există apă în granulele homeopate.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 116