Activitatea compensării carbonului este bună pentru planetă?

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Activitatea compensării carbonului este bună pentru planetă?




de Christophe » 08/03/20, 13:43

În cerere de câțiva ani încoace, aș dori să fac cont de compensarea carbonului în 2020!

A fost adus la zi pe publicul larg cu celebrul izolare la 1 euro dar ce zici de asta cu adevărat?

Ce este compensarea carbonului în 2020? Vom fi limitați la Franța, deoarece cred că este deja destul de complex așa!

Cine este afectat de compensarea carbonului?

Este forțată sau voluntară?

Este compensarea legată de impozitul pe carbon (există?)?

Care sunt cantitățile compensate? (în absolut și%)?

Care este greutatea economică a acestei afaceri?

Cine reglementează această piață și schimburile de CO2?

Cine verifică dacă s-au făcut compensări și își măsoară impactul real?

Există încă schimburi de carbon?

Și cel mai important, compensarea carbonului funcționează cu adevărat? Din punct de vedere fizic mă refer, pentru că din punct de vedere economic, este sigur că funcționează din moment ce companiile mari plătesc milioane de compensații în fiecare an ... Janco a răspuns inteligent la întrebare ... dar a fost în 2008: clima-change-co2 / carbon-offset-or-co2-the-jancovici-notice-t4846.html

S-a schimbat situația de atunci? De aici această dezvoltare!

Și atunci, important, valoarea adăugată (celebra valoare abstractă a lui Ahmed) a compensării carbonului ... nu va emite și mai mult carbon și, prin urmare, va face inutilă întreaga operațiune?

Este o mulțime de întrebări, dar cred că este un subiect important, care ar putea fi și mai mult pe viitor!

Unii ecologiști vorbesc despre pulbere în ochi despre compensarea carbonului ... după ce cred că este încă benefic undeva să faci aceste proiecte chiar dacă impactul este redus (deocamdată) ... Și dacă o dictatură a impus supracompensarea carbonului? Ștergeți 200% din emisiile de la fiecare companie mare? : Cheesy:

Exemple de subiecte privind compensarea carbonului, recomand în special (re) citirea articolului (mai degrabă fișier) din Jancovici:

clima-change-co2 / carbon-offset-or-co2-the-jancovici-notice-t4846.html

clima-change-co2 / carbon-offset-t13195.html

clima-change-co2 / co2-the-carbon-exchange-scandal-t12184.html
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Activitatea compensării carbonului este bună pentru planetă?




de sicetaitsimple » 09/03/20, 11:47

Mi-e teamă că ați adunat un pic prea larg, punând sub termenul „compensare carbon” un anumit număr de mecanisme (taxă pe carbon, piață CO2, compensare în sens strict, am putea adăuga sprijin pentru regenerabile, ... .) care, desigur, toate se învârt mai mult sau mai puțin în jurul dorinței de a reduce emisiile, dar care sunt sau pot fi, în practică, independente una de cealaltă.

Pe scurt, tortul pare puțin prea mare pentru ca cineva să simtă curajul să înceapă să-l taie! Mai ales că primii vor fi inevitabil sub foc din partea criticilor celor care cred că îl taie foarte prost!
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Activitatea compensării carbonului este bună pentru planetă?




de sicetaitsimple » 09/03/20, 11:59

Pentru a completa și a ilustra, de exemplu, am fost întotdeauna un susținător al ETS (Schema de comercializare a cotelor de emisii, pe scurt ceea ce unii numesc „drepturile la poluare”), deoarece operează în Europa (chiar dacă în practică nu a funcționat bine timp de câțiva ani, dar este explicabil).

Cred că asta doar spunând că poate declanșa un val de reacții indignate, care ne vor îndepărta neapărat de un subiect puțin prea global.
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Activitatea compensării carbonului este bună pentru planetă?




de ABC2019 » 09/03/20, 13:20

sicetaitsimple a scris:Pentru a completa și a ilustra, de exemplu, am fost întotdeauna un susținător al ETS (Schema de comercializare a cotelor de emisii, pe scurt ceea ce unii numesc „drepturile la poluare”), deoarece operează în Europa (chiar dacă în practică nu a funcționat bine timp de câțiva ani, dar este explicabil).

este explicabil deoarece emisiile reale au scăzut, în timp ce taxele au anticipat o creștere, astfel încât prețul a scăzut complet.
Acest lucru demonstrează o absurditate a sistemului „cap și comerț”, care mă mir că nu a fost anticipat de craniile de ou care îl promovează, este că, în măsura în care eliberăm un anumit număr de drepturi, piața va tinde ajustați emisiile asupra drepturilor emise și nu le reduceți pe cât posibil. Acest lucru nu are sens dacă vrem să „tindem spre zero”, tindem doar spre valoarea estimată la început, sau altfel prețul scade atât de mult încât nu mai are nicio eficacitate.
Cred că asta doar spunând că poate declanșa un val de reacții indignate, care ne vor îndepărta neapărat de un subiect puțin prea global.

nu indignat, scuze ...
În caz contrar, „compensarea carbonului”, nu are alt interes decât spălarea verde. Ceea ce contează la final este perimetrul total al resurselor extrase. „Compensarea” ar putea fi un mijloc de sechestrare a unei părți din CO2 fosil sub formă de plante (reîmpădurire), dar în practică estimarea arată că este marginală, s-ar putea să avem suficient pentru a stoca câteva zeci de ppm de CO2, nu mai. Nu asta va schimba fața lumii ...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Activitatea compensării carbonului este bună pentru planetă?




de sicetaitsimple » 09/03/20, 14:50

ABC2019 a scris:este explicabil deoarece emisiile reale au scăzut, în timp ce taxele au anticipat o creștere, astfel încât prețul a scăzut complet.
Acest lucru arată un absurd al sistemului „plafon și comerț” .....


Da, practic este. Dar absurdul nu a fost în mod specific în ETS (sau plafon și comerț), ci în juxtapunerea mai multor sisteme și / sau obiective europene în paralel, inclusiv sprijin pentru regenerabile.
Nu este vorba să spunem că unul este mai bun decât celălalt, fiecare are avantajele și dezavantajele sale, dar dacă doriți să omori un pui pentru masa de duminică nu luați o armă în același timp, un cuțit, un topor și nu știu ce altceva, altfel sunt două dintre cele trei care nu sunt folosite.
Scuze pentru pui, dar a fost comparația care mi-a venit în minte ... : Hopa:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Activitatea compensării carbonului este bună pentru planetă?




de Christophe » 09/03/20, 18:11

sicetaitsimple a scris:Mi-e teamă că ați adunat un pic prea larg, punând sub termenul „compensare carbon” un anumit număr de mecanisme (taxă pe carbon, piață CO2, compensare în sens strict, am putea adăuga sprijin pentru regenerabile, ... .) care, desigur, toate se învârt mai mult sau mai puțin în jurul dorinței de a reduce emisiile, dar care sunt sau pot fi, în practică, independente una de cealaltă.


Tocmai a fost să punem un punct global cu legislația din Franța: impozitul pe carbon, schimbul de carbon și compensațiile sunt mai degrabă legate, nu?

Sprijinul pentru energiile regenerabile, prin urmare, la ieșirea din fosile este legat indirect doar de compensarea carbonului ...

Deci, să ne concentrăm pe „piața carbonului” dintr-o perspectivă generală.

Pentru început: cât este taxa pe carbon (€ / tonă de CO2 emisă)? Și cine ar trebui să o plătească?
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Activitatea compensării carbonului este bună pentru planetă?




de sicetaitsimple » 09/03/20, 18:30

Christophe a scris: impozitul pe carbon, schimbul de carbon și compensarea sunt mai degrabă legate, nu?


De fapt, asta este problema, nu este evident! Cu excepția cotelor de CO2 ETS și CDM (mecanisme de dezvoltare curate), care sunt brusc o adevărată uzină de gaz!
https://ec.europa.eu/clima/policies/ets/credits_fr
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Activitatea compensării carbonului este bună pentru planetă?




de Christophe » 09/03/20, 20:12

Uzina de seră ... desigur!

Bine ... deci să continuăm prin comandă și pur și simplu să nu amestecăm totul ... a trecut ceva timp de când am observat că complexificarea era o strategie politică! : Cheesy:

Să analizăm la rândul nostru fiecare mecanism legat de „afacerea cu CO2” ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 112