Alternativă spumă extinsă la poliuretan?

Prezentați-vă proiectele de bricolaj, noile idei tehnice, inovațiile de testat sau munca de auto-construcție. Pentru că a face acest lucru singur este adesea mai economic și poate fi mai eficient.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: Alternativa spumei expansive la poliuretan?




de Christophe » 10/03/20, 14:37

Este pentru o aripă de turbină eoliană Darieus... pe care mi se pare prea „moale” (e plastic injectat simplu format din 2 semi-cochilii sudate deci fără nervuri interne)...

Dimensiune 640 * 210 * 35...am incercat sa umplu de la ambele capete (pentru a nu fi nevoit sa gaureasca profilul util) scotand treptat tubul de injectie PU dar cu rezultatele proaste mentionate mai sus!

Da, avatarul tău se încurcă (cu siguranță cache-ul tău?)... L-am șters...
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

Re: Alternativa spumei expansive la poliuretan?




de oli 80 » 10/03/20, 17:21

Bună ziua, tocmai am descoperit că bombele anti-punctură pentru anvelope sunt de fapt spumă expandabilă, dar mai puțin groasă decât cea folosită în construcții (în jurul ferestrelor de exemplu)

pentru că am văzut unul stricat și conținutul lui s-a vărsat pe pământ

pot exista diferite tipuri de spumă care sunt mai groase sau mai fluide, în funcție de utilizările lor, nu știu

bună seara
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Alternativa spumei expansive la poliuretan?




de GuyGadebois » 10/03/20, 17:24

Christophe a scris:Este pentru o aripă de turbină eoliană Darieus... pe care mi se pare prea „moale” (e plastic injectat simplu format din 2 semi-cochilii sudate deci fără nervuri interne)...

Mai bine injectați exact aceeași greutate în toate lamele, altfel salut echilibrare!
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 588
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 313

Re: Alternativa spumei expansive la poliuretan?




de Peter » 10/03/20, 17:24

Îmi amintesc un episod din Mythbusters în care au umplut o mașină cu spumă expansivă:

Îi spun „spumă AB”, uitându-se la cutii, e spumă poliuretanică în 2 componente.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: Alternativa spumei expansive la poliuretan?




de Christophe » 10/03/20, 17:26

Ah da interesant dar 2 componente merg mereu mai bine! De aici volumele stabilizate realizate!

Mulțumim pentru videoclip!

Totuși, tot trebuie să fii rican pentru a avea ideea de a face așa ceva inutil! : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: Alternativa spumei expansive la poliuretan?




de Christophe » 10/03/20, 17:29

GuyGadebois a scris:Mai bine injectați exact aceeași greutate în toate lamele, altfel salut echilibrare!


Exact de asta sunt atât de supărat acum :strigăt: :strigăt: :strigăt:
0 x

Întoarceți-vă la „Ansambluri tehnice, bricolaj, inovații și autoconstrucție: realizarea unui obiect sau a unei instalații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 133