Schema electronică Invertarc Pro 160 CEVAL?

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Invertarc Pro 160 CEVAL Diagrama electronică?




de Christophe » 05/03/18, 15:18

Nu văd condensatorul galben ??

Partea HS este în mod clar aceasta (cel puțin), schimbarea acesteia va costa mai puțin de 5 €:

P_20180215_122544 [1] .jpg
P_20180215_122544 [1] .jpg (123.09 KIO) Accesat de 8188 ori


Pentru a-l identifica, cred că ar trebui să luăm legătura cu CEVAL ... pe de altă parte site-ul lor (ceval.fr) nu mai funcționează (faliment ???) ...
Puteți încerca numărul pe care l-am găsit în avizul setului pe care l-am cumpărat (acum aproape 10 ani!): 0033 4 79 32 25 34

Optelec: https://www.annuaire-inverse-france.com ... 34/optelec
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: Invertarc Pro 160 CEVAL Diagrama electronică?




de Forhorse » 05/03/18, 22:08

Când apare un MOSFET, este foarte des că există o problemă în altă parte (sau că circuitul este prost conceput) înlocuirea acestuia este doar o soluție foarte temporară care se termină rapid cu moartea componentei înlocuite (j a plătit prețul la un UPS de calitate, pentru cei care își amintesc)

Trebuie identificată cauza morții acestei componente.
Apropo, poate fi o cauză externă ... slăbiciunea acestor mașini de sudat este alimentarea cu energie. Principiul lor este că regulamentul va asigura că curentul de arc rămâne regulat și, prin urmare, puterea absorbită este, de asemenea, constantă. Dar dacă tensiunea de alimentare scade (rețeaua de calitate slabă, secțiunea de linie prea mică, utilizarea unui cablu prelungitor prea lung și / sau secțiunea prea mică etc.), curentul de pe partea primară va crește dincolo de acesta. ceea ce este acceptabil pentru ca această putere să rămână constantă (proiectanții acestor mașini de sudat presupun că sectorul are o impedanță aproape zero și, prin urmare, nu trebuie să se îngrijoreze de căderile de tensiune ... și dacă asta crame ben este vina ta pentru că nu alimentezi corect dispozitivul și vinde noi posturi ...)
1 x
ciprian
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 15/02/18, 10:30

Schema electronică Invertarc Pro 160 CEVAL?




de ciprian » 07/03/18, 20:02

Bună seara tuturor utilizatorilor. la acest tranzistor despre care vorbeam când am spus că nu știu ce indiciu are. acest tranzistor a explodat din cauza unui scurtcircuit (un fir găsit în dispozitiv) nu am putut intra în contact cu ceval.fr (cred că au dat faliment). Voi încerca pe site-ul OPTELEC. Am contactat un inginer electronist și mi-am spus că tranzistorul ar fi un tz bipolar ca pinii enumerați pe BCE (stânga B), dar nu știu nimic altceva fără timp să mă ajute. BC + = 10v ~ 15v măsurători. C + E- = 10v ~ 15v. Pe tablă, am găsit două tiristoare arse și două diode pe care le-am înlocuit. tranzistorul în sine este ieftin? Alte informații pe internet nu le-am găsit pe acest invertor, căutăm ...
0 x
jojo7983
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 17/03/20, 17:53

Re: Invertarc Pro 160 CEVAL Diagrama electronică?




de jojo7983 » 17/03/20, 17:56

bonjour,
Am cumpărat un aparat de sudură "Invertarc Professional" cu o tijă, este posibil ca cineva să-mi spună unde să găsesc instrucțiunile sau manualul de utilizare în limba franceză, deoarece pe google, ebay, etc. Nu-l găsesc? sau altfel este posibil ca cineva să scaneze manualul de utilizare pentru a mi-l trimite

merci beaucoup
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Invertarc Pro 160 CEVAL Diagrama electronică?




de Ahmed » 17/03/20, 18:33

Jojo7983, stațiile de electrozi funcționează la fel, în special modelele de bază. Cu excepția cazului în care sunteți un novice complet (?), Nu veți avea nicio dificultate în utilizarea acestuia. Principiul de bază este de a varia amperajul în funcție de diametrul electrodului, acesta din urmă fiind ales în funcție de grosimea pieselor de sudat. Veți găsi tabele precise pe Soudeurs.com și, de asemenea, abilități utile în aplicații mai delicate ...
Dacă aveți una sau mai multe întrebări specifice, nu ezitați să puneți, chiar și aici ... 8)
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
jojo7983
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 17/03/20, 17:53

Re: Invertarc Pro 160 CEVAL Diagrama electronică?




de jojo7983 » 17/03/20, 18:57

Ahmed a scris:Jojo7983, stațiile de electrozi funcționează la fel, în special modelele de bază. Cu excepția cazului în care sunteți un novice complet (?), Nu veți avea nicio dificultate în utilizarea acestuia. Principiul de bază este de a varia amperajul în funcție de diametrul electrodului, acesta din urmă fiind ales în funcție de grosimea pieselor de sudat. Veți găsi tabele precise pe Soudeurs.com și, de asemenea, abilități utile în aplicații mai delicate ...
Dacă aveți una sau mai multe întrebări specifice, nu ezitați să puneți, chiar și aici ... 8)



ok vă mulțumesc foarte mult, sunt nou folosit pentru că l-am văzut întotdeauna pe tatăl meu făcând asta :-), mi-ați răspuns la întrebare ;-) pentru că am vrut să știu când să reglez intensitatea :-). Voi arunca o privire pe „Soudeurs.com” ;-).

multumesc din nou :-)
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Invertarc Pro 160 CEVAL Diagrama electronică?




de Ahmed » 17/03/20, 19:25

Pentru amperaj, așa cum am spus mai sus, aveți tabele de corespondență; după aceea, este o problemă de experiență să vă adaptați la cazurile neapărat specifice pe care le veți întâlni. Știți, de asemenea, că amperajul va varia în funcție de lungimea arcului dvs.: de exemplu, când piesa este subțire și piscina topită tinde să se prăbușească, reflexul este să îndepărtați electrodul (așa cum am face cu flacăra torță), cu excepția faptului că acest lucru mărește amperajul și accelerează prăbușirea ... Mai bine în acest caz să reduceți intensitatea sau / și să practicați „pasul de pelerinaj”.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
jojo7983
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 17/03/20, 17:53

Re: Invertarc Pro 160 CEVAL Diagrama electronică?




de jojo7983 » 17/03/20, 19:43

[citat = "Ahmed"]

mulțumesc pentru toți și mulțumesc tuturor, săptămâna aceasta mă voi antrena :-).
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Invertarc Pro 160 CEVAL Diagrama electronică?




de Ahmed » 17/03/20, 20:12

Pentru antrenament, preferați oțeluri suficient de groase și 3,2 ca electrod: este mai ușor decât mai mic și veți progresa mai repede. Mai târziu, veți putea să reduceți diametrul electrodului și să vă adaptați mai ușor, deoarece veți stăpâni deja gesturile ...

Notă: amperajul depinde, pentru același diametru, de tipul de electrod și acest parametru este indicat pe pachetul de electrod. Această reglare depinde și de poziția sudurii; pentru moment, mulțumește-te cu felul de mâncare ...
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 107