Fabul de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Paul72 » 22/03/20, 18:20

Exnihiloest a scris:
L-am dat deja, dar recunosc că oricine poate să-l rateze, așa că:
1) există probabil o anumită încălzire globală, dar mult mai puțin decât ceea ce se spune
2) dacă există încălzire globală, nu este semnificativ de origine antropică
3) dacă există încălzire globală, modelele IPCC nu sunt în măsură să o prezică
4) nicio măsură nu poate lupta împotriva acestei încălziri, trebuie să ne adaptăm și va fi ușor, nu este catastrofal



Acolo, am un mare râs în timp ce citesc acest lucru, este atât de grotesc !!! : Lol:
Apropo, ești sigur că Pământul nu este plat? și că Bărbații au mers bine pe Lună? :P
3 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Exnihiloest » 24/03/20, 17:15

Paul72 a scris:
Exnihiloest a scris:
L-am dat deja, dar recunosc că oricine poate să-l rateze, așa că:
1) există probabil o anumită încălzire globală, dar mult mai puțin decât ceea ce se spune
2) dacă există încălzire globală, nu este semnificativ de origine antropică
3) dacă există încălzire globală, modelele IPCC nu sunt în măsură să o prezică
4) nicio măsură nu poate lupta împotriva acestei încălziri, trebuie să ne adaptăm și va fi ușor, nu este catastrofal


Acolo, am un mare râs în timp ce citesc acest lucru, este atât de grotesc !!! : Lol:
Apropo, ești sigur că Pământul nu este plat? și că Bărbații au mers bine pe Lună? :P


Singurul dvs. argument este cel al autorității. Acum „să ne îndoim de toate sau să credem totul, acestea sunt două soluții la fel de convenabile, care ne scapă amândoi de gândire” (Henri Poincaré).
Da, pământul este rotund, omul a mers pe lună, atacul asupra turnurilor gemene nu a fost opera CIA și vaccinarea este un lucru bun. Nu sunt un fan al teoriilor conspirației. Dar fabula încălzirii antropice poartă stigmatele, din multe motive pe care le-am menționat, spre deosebire de voi, care nu ați prezentat nici cel mai mic argument științific aici, dar ați făcut un punct de a vă arăta loialitatea față de cea a IPCC și de reluarea acestuia sub formă de catastrofism de către ecologism.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de GuyGadebois » 24/03/20, 17:43

Exnihiloest a scris: Dar „să ne îndoim de toate sau să credem totul, acestea sunt două soluții la fel de convenabile, care ne dispensează amândouă de gândire” (Henri Poincaré).

Știința este un pericol public. Este la fel de periculoasă pe cât a fost binefăcătoare.
Aldous Huxley
Ps: nu aveți un proverb chinezesc pentru a intra mai adânc în el?
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Exnihiloest » 24/03/20, 18:39

GuyGadebois a scris:
Exnihiloest a scris: Dar „să ne îndoim de toate sau să credem totul, acestea sunt două soluții la fel de convenabile, care ne dispensează amândouă de gândire” (Henri Poincaré).

Știința este un pericol public. Este la fel de periculoasă pe cât a fost binefăcătoare.
Aldous Huxley

Știința nu este nici periculoasă, nici benefică, ci doar utilizarea se face din ea. Știința este doar cunoaștere și toate cunoștințele sunt, în opinia mea, de dorit.
În numele a ceea ce am putea interzice cunoașterea bărbaților? Dumnezeu a făcut-o. Dumnezeu i-a interzis lui Adam să mănânce fructele pomului cunoașterii. Probabil că lui Dumnezeu nu-i place competiția. Mesajul meu către Dumnezeu și slujitorii săi: du-te și arată-te.

Ps: nu aveți un proverb chinezesc pentru a intra mai adânc în el?

Remarcă prostească.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de GuyGadebois » 24/03/20, 18:41

Exnihiloest a scris:Remarcă prostească.

Nu la fel de mult ca propoziția ta Poincaré.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ENERC » 24/03/20, 19:34

4) nicio măsură nu poate lupta împotriva acestei încălziri, trebuie să ne adaptăm și va fi ușor, nu este catastrofal


De fapt, există o măsură: este de a pune 3 miliarde de oameni în carantină (India tocmai a început).

Bilanțul de CO2 din 2020 va fi un an bun. Este posibil să fim pe curba corectă de reducere a emisiilor - prin necesitate.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de GuyGadebois » 24/03/20, 19:57

Enerc a scris:
4) nicio măsură nu poate lupta împotriva acestei încălziri, trebuie să ne adaptăm și va fi ușor, nu este catastrofal


De fapt, există o măsură: este de a pune 3 miliarde de oameni în carantină (India tocmai a început).

Bilanțul de CO2 din 2020 va fi un an bun. Este posibil să fim pe curba corectă de reducere a emisiilor - prin necesitate.

În sfârșit, vor putea respira în New Delhi.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Paul72 » 25/03/20, 09:49

Exnihiloest a scris:
Singurul dvs. argument este cel al autorității. Acum „să ne îndoim de toate sau să credem totul, acestea sunt două soluții la fel de convenabile, care ne scapă amândoi de gândire” (Henri Poincaré).
Da, pământul este rotund, omul a mers pe lună, atacul asupra turnurilor gemene nu a fost opera CIA și vaccinarea este un lucru bun. Nu sunt un fan al teoriilor conspirației. Dar fabula încălzirii antropice poartă stigmatele, din multe motive pe care le-am menționat, spre deosebire de voi, care nu ați prezentat nici cel mai mic argument științific aici, dar ați făcut un punct de a vă arăta loialitatea față de cea a IPCC și de reluarea acestuia sub formă de catastrofism de către ecologism.


Argumentul meu este cel al încrederii: un consens științific este corect, atâta timp cât nu a fost dovedit în mod riguros și consens.
Îndoielile sunt permise (și chiar de dorit) pentru cei care lucrează ca oameni de știință din domeniul climei și care trebuie să ia în considerare toate posibilitățile de a obține rezultate din ce în ce mai fine și mai fiabile în studiile lor, dar nu și pentru cei care nu în sine nu are mijloacele necesare pentru a efectua aceste studii care necesită expertiză pe care nu o avem și mijloacele pentru a le realiza.
Deci nu, nu aveți nicio legitimitate pentru a vă îndoi de consensul actual, cu excepția cazului în care sunteți dumneavoastră însuși climatolog și ați efectuat studii pe această temă care contrazic acest consens (și în acest caz este cu experții asta trebuie discutat, nu aici)
2 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Exnihiloest » 26/03/20, 21:00

Paul72 a scris:...
Argumentul meu este cel al încrederii: un consens științific este corect, atâta timp cât nu a fost dovedit în mod riguros și consens în sens contrar [...]
Deci nu, nu aveți nicio legitimitate pentru a vă îndoi de consensul actual, cu excepția cazului în care sunteți dumneavoastră însuși climatolog și ați efectuat studii pe această temă care contrazic acest consens (și în acest caz este cu experții asta trebuie discutat, nu aici)

Preconcepțiile și convingerile tale nu sunt ale mele. Crezi într-un consens, asta îți spun ei peste tot, eu nu. Dacă ar exista un consens științific, bazat pe o teorie solidă a climei, așa cum avem în fizică, aș fi de acord cu aceasta. Nu mă îndoiesc de meritele relativității sau ale mecanicii cuantice. Climatologia, pe de altă parte, este o știință la început, cu modele aspre, dintre care niciuna dintre previziunile din trecut nu s-a împlinit și de departe (dublu la triplu).

Consensul pe care îl aveți doar printre cei care practică această religie, așa cum a spus profesorul Raoult:
„cei care sunt de acord, sunt cei care practică religia [...] este ca și cum ai întreba un teolog dacă crede în Dumnezeu. Deci toți cei care lucrează la încălzirea globală, desigur, sunt bine, altfel fac altceva. Dar dacă îi întrebi pe geologi, care sunt mai aproape de asta, sunt feroce de îndepărtați de asta ".
https://www.youtube.com/watch?time_continue=275&v=TZQcoj4xaWM
Am legitimitatea oricărui necredincios în dogmele unei religii care nu este a lui.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de GuyGadebois » 26/03/20, 21:12

Exnihiloest a scris:A .... și cr .... nces nu sunt ... m ......

Imagine
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 87