Proiect generator de pelton Sam 40m pentru 4l / s

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
sam2302
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 28/03/20, 10:49

Proiect generator de pelton Sam 40m pentru 4l / s




de sam2302 » 28/03/20, 11:04

bonjour,

Sam inginer electric, sunt din Landes
Îmi prezint instalarea cu 10.5kwc de autoconsum solar cu autoconso de baterie.
Îmi administrez instalarea cu un PLC, ecran tactil și alarmă SMS la distanță.

În plus față de această instalație, sunt în proces de instalare pe terenul meu o țeavă de 80 mm peste 250m cu o altitudine de 40 de metri.
Pot avea mai mult de 10l / s pe vreme ploioasă, dar vreau doar să folosesc 4l / s. În prezent caut generatorul, astfel încât să fie echipat cu o roată de pelton (la turbinealternateur, Allytech ....)
Aveți sfaturi pentru instalarea acestei turbine sau a altor furnizori de generatoare?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Juju64
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 24/04/20, 09:31
Locul de amplasare: FIL
x 4

Re: proiect generator Sam Pelton 40m pentru 4l / s




de Juju64 » 24/04/20, 21:38

hi,

Pentru instalări mici, turbinele Banki / Crossflow sunt adesea cele care funcționează bine, asta la o eficiență mai mică, dar suntem capabili să trecem aproape totul https://en.wikipedia.org/wiki/Cross-flow_turbine
În calculul colțului tabelului, 4L / s => 14.4m3 / h
Pierderi de presiune: 2mCE, deci mai mult de 38m, vom spune 35mCE cu coatele și altele
Putere hidraulică: 1.4kW

Altfel există și Turgo https://en.wikipedia.org/wiki/Turgo_turbine ceea ce merge bine pentru această gamă, dar care este mai sensibil la rupere (rulment, ax), deoarece forța jetului nu este echilibrată și vibrează foarte mult, bine pe Banki și Turgo sunt turbine cu acțiune, deci nu este nevoie să sigila. Cel mai bun pentru mine rămâne Banki, deoarece vibrații reduse și o forță mai bine distribuită.
1 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 255