Falimentul spitalelor din Franța: Spitalul Emile Muller din Mulhouse

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Falimentul spitalelor din Franța: Spitalul Emile Muller din Mulhouse




de Christophe » 28/03/20, 20:02

O mărturie care circulă pe web ... nici o modalitate de a verifica dacă (totul) este adevărat ...

Sunt Patrick Cohen din Strasbourg. Am petrecut multă vreme aseară cu un prieten doctor, șef de secție la spitalul Mulhouse. Ceea ce îmi spune este pur și simplu uimitor, înfiorător. Soția sa, ea însăși asistentă în același spital de groază, a fost infectată cu Covid-19, și cei doi copii ai lor. A suferit martiriul timp de 48 de ore, copiii merg bine până acum ...

Acest virus, care pare a fi diferit de orice alt virus cunoscut, este incredibil de puternic, rezistent și foarte contagios. Situația din acest spital este cu adevărat apocaliptică. Mulți îngrijitori sunt infectați, unii mor din cauza lipsei unei protecții suficiente și adecvate. În prezent, lucrează cu măști chirurgicale care au expirat acum doi ani, care sunt în orice caz insuficiente de eficiente pentru a oferi o protecție suficientă. Măștile standard insuficiente FFP2 sunt rezervate procedurilor cele mai invazive, cum ar fi intubația. A fost uimit să vadă, într-un raport de 2 de ore, aseară, oamenii care se plimbau pe străzile Parisului, o casierie din Nantes, purtând măști standard FFP20 chiar și atunci când îngrijitorii lipsesc și sunt pe prima linie. .. Le lipsește măști, în curând le va lipsi și costume de protecție ...

aceștia sunt copleșiți de spitalul Mulhouse de valul de pacienți care ajung zilnic și pe care nu îi pot trata, din lipsă de tratament ... pe care nu îi mai pot salva din lipsă de respiratori disponibili ... Oamenii ajung la camera de urgență din Mulhouse suferind de insuficiențe respiratorii „ușoare” și se găsesc câteva ore mai târziu transferați la terapie intensivă, deoarece starea lor s-a deteriorat rapid, în câteva ore.

Cursul bolii este meteoric în multe cazuri. Toate vârstele sunt preocupate, din păcate ... Tineri, bătrâni, toată lumea este preocupată. Persoanele de peste 80 de ani nu au aproape nicio șansă să scape. În imposibilitatea de a le intui și de a le pune pe respiratoare (nu mai sunt disponibile) mulți sunt însoțiți până la moarte în pachetul de îngrijire paliativă. Oamenii mor singuri, fără nicio familie sau prezență prietenoasă. Doctorul meu prieten de la spitalul Mulhouse a spus că am fost consternat să văd publicitatea din jurul acestui A320 militar care a adus 4 pacienți spre sud, deși ar fi necesar să se mute 40, 50 de pacienți pe zi pentru a evita supraîncălzirea. De asemenea, consternat pentru a vedea că este nevoie 10 zile pentru ca armata franceză să înființeze un spital de câmp în Mulhouse, capabil să primească STLS 30 de pacienți, în timp ce în China, autoritățile au înființat într-o săptămână un spital capabil să primească 2 de pacienți cu toate echipamentele adecvate.

La sfârșitul schimbului nostru, mi-a spus "Patrick, cunoașteți o mulțime de oameni, transmiteți informațiile, spuneți-mi, cine sunt pe prima linie a ceea ce se întâmplă aici, la Spitalul Mulhouse. Spuneți-vă prietenilor, spuneți cât mai multor oameni, să rămână acasă , pentru a respecta scrupulos această închidere hotărâtă prea târziu și care poate, pe termen lung, va face posibilă ușurarea lucrului îngrijitorilor. Mulhouse și marele est sunt înaintea fazei. câteva zile, câteva săptămâni, aceeași situație. Neatenția populației este insuportabilă pentru îngrijitorii care își riscă viața de zi cu zi în Mulhouse și în alte părți.".

Acesta este David, ai vrut să mărturisesc pentru tine, mesajul transmis! Cum să vă spun admirația mea, cum să vă spun prietenia mea, cum să vă spun cât de mult aș dori să vă pot ajuta mai mult. Furia, confuzia ta, sper că cuvintele mele vor fi în măsură să-i atingă pe cei care vor citi acest post. Că vor înțelege mai bine situația ...

Pentru fratele meu Jean-Jacques care își începe activitatea astăzi ca îngrijitor la Pitié Salpêtrière într-un serviciu recent transformat pentru a primi Covid-19-urile pariziene. Fratului meu de 55 de ani care a refuzat să fie exclus din echipa de îngrijitori poziționată în prima linie din cauza vârstei sale. Încă o dată, nu m-a mirat decizia ta. Un nou angajament pentru alții, încă unul ... Cum să-ți spun admirația mea, cum să-ți spun iubirea mea. Ah, da, un ultim sfat de la el: „Dacă una dintre rudele tale este afectată de Covid-1 și este evacuată la spital, este IMPERATIV că este echipat cu un TELEFON și ÎNCĂRCAREA TELEFONULUI (priză și cablu) Odată internat în spital, este imposibil să vizitați bolnavii. Telefonul rămâne singura legătură cu lumea exterioară, iar îngrijitorii nu au posibilitatea de a avea grijă de asta ... ".

Nu sunt nici Fack News și nici o pasăre neplăcută. Sunt Patrick Cohen din Strasbourg, astăzi vocea celor care nu mai au puterea de a pune în cuvinte prin ce trec. Îmi asum fiecare cuvânt din acest post.

Vă rog să treceți.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Falimentul spitalelor din Franța: Spitalul Emile Muller din Mulhouse




de GuyGadebois » 28/03/20, 20:10

Christophe a scris: El a fost uimit să vadă într-un raport de la 20 p.m. aseară oamenii se plimbau pe străzile Parisului, o casieră din Nantes, care poartă măști standard FFP2 chiar și atunci când îngrijitorii sunt lipsiți de ele și sunt pe linia 1 ... Le lipsește măști, în curând le va lipsi și costume de protecție ...

Nu ar avea un casier să aibă același drept ca un îngrijitor să poarte o mască în contact cu oamenii toată ziua?
Scandalul este (într-adevăr) faptul că îngrijitorii nu au avut măști de la începutul epidemiei, nu că un casier sau un cetățean „la baza scării” le poate purta. Statul trebuie să-și protejeze funcționarii sau asimilați și nu trebuie să ne opunem unul altuia.
1 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Falimentul spitalelor din Franța: Spitalul Emile Muller din Mulhouse




de Christophe » 28/03/20, 20:24

0 x

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 330