Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 28/03/20, 23:42

Did67 a scris:Le Potager du Paresseux își face cinematograful !!!


Ah seara video buna ... este frumos ...

Respirație mare de aer curat și plăceri de primăvară

Spune narcisele.
Narcise sau narcise?
Nu sunt narcise mai iberice decât alsaciene?

Nu am putea găsi cel puțin un avantaj pentru șobolanii aluniți: impozitarea movilelor lor de pământ pentru semănat, de exemplu.

În orice caz, facem ceea ce facem cu mica noastră familie de alunițe care se plimbă într-un colț al grădinii ornamentale.

Când avem nevoie de puțin sol fin, ne aplecăm pentru a profita de munca lor.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 28/03/20, 23:52

Doris a scris:
Este adevărat, dar necesită multă observație. De la un an la altul nici nu este același lucru, nu am în fiecare an la fel de mult avans în estul Franței, dar anul acesta este foarte marcat, ultimul exemplu: 2018 iar 2019 am avut liliacul în floare la sfârșitul lunii aprilie, anul acesta au trecut deja 2 săptămâni de când înflorește.


Mai exact, semnificația videoclipului meu este că calendarele sunt un pic stupide, mai ales dacă sunt moștenite de la bunici (este un pic la modă). Și că se schimbă în fiecare an ...

Deci, este mai bine ca toată lumea să aibă punctele de referință ale sale, în mediul lor.

Aveți grijă, este în carte, dar nu l-am inclus în videoclip (o neglijare): plantele nu „știu”, mai mult decât noi; ei „pariază”; o forsythia poate înflori pentru că vremea a fost ușoară și frumoasă suficient de mult timp și ia o jeleu de pușcă !!! Prin urmare, nu este neapărat „relevant” să semăn afară la începutul lunii martie, deoarece florile de forsythia ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 28/03/20, 23:56

Adrien (ex-nico239) a scris:
Spune narcisele.
Narcise sau narcise?
Nu sunt narcise mai iberice decât alsaciene?

Nu am putea găsi cel puțin un avantaj pentru șobolanii aluniți: impozitarea movilelor lor de pământ pentru semănat, de exemplu.



1) Nu pot să-mi bag în cap dacă este vorba de narcise sau narcise ... Este o poveste a lungimii tuburilor din centrul florii, dar pot verifica de fiecare dată, 10 mn dupa ce ma confund din nou !!!

A trebuit chiar să refac o secvență pentru că am vorbit de narcise! Dar acolo, a fost o alunecare.

2) Am recuperat într-adevăr pământul de molehill, pentru a-l amesteca cu pământul comercial din semințe, care mi se pare prea „organic”. Dar este extrem de săracă !!! Acestea sunt pariatrii naturali săraci. Și în plus, pământul a venit. Deci plantele sunt pufoase !!!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 29/03/20, 00:19

Did67 a scris:
Adrien (ex-nico239) a scris:
Spune narcisele.
Narcise sau narcise?
Nu sunt narcise mai iberice decât alsaciene?

Nu am putea găsi cel puțin un avantaj pentru șobolanii aluniți: impozitarea movilelor lor de pământ pentru semănat, de exemplu.



1) Nu pot să-mi bag în cap dacă este vorba de narcise sau narcise ... Este o poveste a lungimii tuburilor din centrul florii, dar pot verifica de fiecare dată, 10 mn dupa ce ma confund din nou !!!

A trebuit chiar să refac o secvență pentru că am vorbit de narcise! Dar acolo, a fost o alunecare.

2) Am recuperat într-adevăr pământul de molehill, pentru a-l amesteca cu pământul comercial din semințe, care mi se pare prea „organic”. Dar este extrem de săracă !!! Acestea sunt pariatrii naturali săraci. Și în plus, pământul a venit. Deci plantele sunt pufoase !!!



Da, rețineți că șobolanul aluniță nu poate face nici minuni.
Dar într-un ținut de o calitate mai bună ar putea fi cel puțin un beneficiu al acestor critici sacri.

Cred că narcisele nu există în afara Peninsulei Iberice.
Toate celelalte sunt narcise.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 29/03/20, 08:52

Did67 a scris:
Aveți grijă, este în carte, dar nu l-am inclus în videoclip (o neglijare): plantele nu „știu”, mai mult decât noi; ei „pariază”; o forsythia poate înflori pentru că vremea a fost ușoară și frumoasă suficient de mult timp și ia o jeleu de pușcă !!! Prin urmare, nu este neapărat „relevant” să semăn afară la începutul lunii martie, deoarece florile de forsythia ...


Da, și mi se pare foarte încurajator, deoarece testele mele nu sunt altceva decât pariuri pe baza observațiilor, altfel ia calea în direcția dorită și funcționează, sau nu, și în natura este aceeași: am două păcate, nu de aceeași specie, unul „și-a încercat norocul” mai devreme decât celălalt și, bine, a „greșit”.
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 29/03/20, 09:03

Adrien (ex-nico239) a scris:
Da, rețineți că șobolanul aluniță nu poate face nici minuni.
Dar într-un ținut de o calitate mai bună ar putea fi cel puțin un beneficiu al acestor critici sacri.


Nici o minune, și nici un beneficiu, cred: șobolanii mei nu sunt adânci, fac o adâncime mică, movilele sunt foarte mici, al căror sol conține o mulțime de rădăcini de vraci și altele. Cu toate că, îl pot folosi pentru a tăia iarba? : Mrgreen:
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 29/03/20, 10:04

Adrien (ex-nico239) a scris:
Cred că narcisele nu există în afara Peninsulei Iberice.
Toate celelalte sunt narcise.


În Gérardmer are loc o petrecere cu narcisă ...

Botanic, sunt Narcis. Deci, cuvântul are un sens „banal” - și cred că nu există nicio diferență între narcise și narcise. În pajiști, vorbim mai multe despre narcise. Și în centrele de grădină, galbenele sunt narcise ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 29/03/20, 10:07

Doris a scris:
Nici o minune, și nici un beneficiu, cred: șobolanii mei nu sunt adânci, fac o adâncime mică, movilele sunt foarte mici, al căror sol conține o mulțime de rădăcini de vraci și altele. Cu toate că, îl pot folosi pentru a tăia iarba? : Mrgreen:


Câinii sunt hrană bună pentru șobolani aluniți care îi adună în găurile lor! Într-o zi, am dat peste o „minge” de rizomi de câine în timp ce lucram!

Și dintr-o dată, am înțeles de ce ar putea apărea așa, "spontan", în mijlocul căpșunilor! Nu atât de „spontan”, există aceste coioți în spate!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 29/03/20, 11:17

Este pentru prima dată când le observ așa într-un pământ, le aveam întotdeauna doar în peticul de legume sau în jurul pomilor fructiferi. De data aceasta au venit de la vechiul câmp de porumb, unde nu există decât iarbă care crește, după ce s-au dus la vecin și după mine la casa mea. Dar i-am calmat imediat, am prins două mari și sunt distribuite vecinului.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 29/03/20, 11:24

Câmpurile de mai sunt adesea, în mod convențional, „cuiburi cu iarbă” (este slab controlat cu erbicide) ... Aceasta explică atracția șobolanilor aluni!

Gardurile sunt markeri obișnuiți, deoarece în timpul iernii, se hrănesc cu rădăcini, până la lăsarea copacilor tineri fără rădăcini primăvara. Cine moare. O obsesie pentru arboristi!
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 228