Lecții Lumni College: fiți atenți la lecțiile de matematică la TV!

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Lecții Lumni College: fiți atenți la lecțiile de matematică la TV!




de Christophe » 03/04/20, 15:42

Tocmai am tras o problemă de geometrie ... și îmi pare rău că am dat din nou un exemplu de mediocritate!

path.jpg
chemin.jpg (471.98 KiB) Vizualizat de 3841 de ori


Ipotezele sunt în text, cei 2 „profesori” concluzionează după 10 minute de EXPLICAȚIE LUNG FOARTE LUNGĂ că există doar 3 puncte de soluție (săgeți albe)!

DACĂ soluția simplă este pur și simplu să vă plimbați fiecare unul către celălalt ... nu vă deranjați să urmăriți nimic: cea mai scurtă cale este cea mai dreaptă! Dacă cei 2 se plimbă cu aceeași viteză, atunci vor fi parcurs același traseu ... Dar conceptul de viteză nu a fost indus în raționament ...

Pe scurt, concluzia lor despre cele 3 puncte este complet falsă, deoarece există infinit de multe puncte pentru a rezolva problema: toate cele situate pe linia ALBĂ !! Ca să nu mai vorbim de faptul că săgeata albă din dreapta era prost desenată: trebuie să fi arătat crucea roz ...

Dacă milenii se formează cu aceste metode, înțelegem că aceasta merge într-un spin! :şoc:

Remundo, tu, care ești profesor, ce crezi? :şoc:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Lecții Lumni College: ferește-te de lecțiile de matematică la TV!




de Ahmed » 03/04/20, 16:19

Matematica este, prin definiție, abstractă și pentru a le face mai simpatice, pedagogia se străduiește să pună probleme în aparențe foarte concrete, cu rezultatul de a face rostirea complet absurdă (deoarece aceste probleme nu apar niciodată în acești termeni) ... Înseamnă, de asemenea, că rezultatele sunt la fel de absurde atunci când nu sunt transcrise corect în realitate. Astfel, a spune că în medie există 0,6 mișcări de aeronave pe aerodromul Auxerre-Branches este corect, dar nu vorbește cu greu (există doar aterizări sau decolări, nu fracțiuni ale acestor acțiuni ) ...
Acest lucru nu este fără consecință pe termen lung asupra aprecierii noastre de realitate, astfel se dezvoltă un formalism care se îndepărtează de o viziune sănătoasă asupra lucrurilor. De exemplu, democrația (care este un ideal) apare ca o dovadă simplă de îndată ce formalitățile de reglementare sunt respectate. Egalitatea formală a drepturilor este o iluzie în măsura în care, teoretic, nu există nimic care să împiedice orice persoană asuprită să se transforme într-un opresor ...
Deci, forma și fundalul se îmbină constant ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Lecții Lumni College: ferește-te de lecțiile de matematică la TV!




de Christophe » 03/04/20, 16:25

Ahmed a scris:din moment ce aceste probleme nu apar niciodată în acești termeni ...


Oh bine? Nu ai alergat niciodată spre dragul tău într-o luncă de primăvară cu muzică cu miere? ? : Mrgreen:

Cred că vedem că în creditele micuței case de pe prairie ... Ah, la naiba, este și TV!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Lecții Lumni College: ferește-te de lecțiile de matematică la TV!




de Ahmed » 03/04/20, 16:30

Dacă în situația în care ești suficient de amabil să mă suni înapoi (nu mă întinerește!), Am avut grijă să o formulez ca în exemplul tău, nu m-aș fi alăturat niciodată ... :!:
Dernière édition alin Ahmed 03 / 04 / 20, 16: 49, editate 1 ori.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Lecții Lumni College: ferește-te de lecțiile de matematică la TV!




de Christophe » 03/04/20, 16:32

Ah ah ah! Domnule Ahmed!

Opriți-vă: veți gusta cele mai tinere matematici !!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Lecții Lumni College: ferește-te de lecțiile de matematică la TV!




de Ahmed » 03/04/20, 16:40

Trebuie doar să înțeleagă că matematica este utilă în unele cazuri și dăunătoare (sau cel puțin inadecvată) în altele ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Lecții Lumni College: ferește-te de lecțiile de matematică la TV!




de sicetaitsimple » 03/04/20, 16:50

Ahmed a scris:Trebuie doar să înțeleagă că matematica este utilă în unele cazuri și dăunătoare (sau cel puțin inadecvată) în altele ...

Aveam să spun „să te liniștesc”, dar acesta nu este termenul potrivit ...
Fac tutorat voluntar într-o casă de cartier, ei nu se întreabă pentru marea majoritate dacă este util .... Nociv pentru ei, astăzi, poate, îi face deci rahat in comparatie cu Google ......
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Lecții Lumni College: ferește-te de lecțiile de matematică la TV!




de Ahmed » 03/04/20, 16:53

Da, asta nu mă „liniștește” într-adevăr. Lucrul enervant este că s-ar putea să nu se limiteze la matematică ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Lecții Lumni College: ferește-te de lecțiile de matematică la TV!




de sicetaitsimple » 03/04/20, 17:02

Ahmed a scris: Cel mai enervant lucru este că nu se poate limita la matematică ...


Din păcate nu. Ei bine, cei pe care încerc să-i ajut nu sunt neapărat printre cele mai privilegiate clase ... Dar deseori este deprimant.
0 x

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 152