Autoconstrucția unui panou solar

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33

Autoconstrucția unui panou solar




de Philippe Schutt » 27/10/19, 11:17

În urma mesajului de la Looping:
looping a scris:bonjour
Un producător de panouri colectoare solare a găsit această soluție, între tuburi și planuri
Deci batjocoritorii!
Nu arată atât de rău, dar nu citesc limba germană
http://www.solarfocus.at/html/cpc_technik.html
A+

Linkul nu mai este valid, ia http://www.solarfocus.com/de/produkte/s ... -collector
M-am distrat făcând un panou în același spirit, dar să mă atașez de perete pentru că nu am acoperiș spre sud
panou solar.jpg
solar panel.jpg (166.48 KiB) Vizualizat de 8036 ori

Văzut umbrele acoperișurilor vecine, este la soare de la 10:30 la 17:XNUMX
suprafața: 0,8m2 și nu este sub vid ... Reflectoarele sunt, desigur, forma potrivită pentru a trimite razele pe tub pentru un soare de la 35 ° la 65 °.
este conectat la primarul unui schimbător de căldură cu plăci, cu o pompă cu buclă de apă fierbinte setată în prezent la 70L / h
Rezervorul de 150L (existent) este încălzit prin termosifon din secundarul schimbătorului de plăci.

Până în prezent, nu este bine:
-În cel mai bun caz, pot recupera doar 0.5 kWh pe zi
-Fără a trage apă pentru o săptămână însorită, balonul nu depășește 1 °, panoul stabilizându-se la aproximativ 34 °.

Am identificat deja mai multe cauze:
-sticla era ceață, ceea ce a creat un depozit în interior
-Ar fi trebuit să iau o fereastră cu reflexie redusă?
-Am vopsit tuburile în negru, ar fi fost mai bine să le înnegresc prin tratament chimic
- instalarea pe verticală este puțin exagerată, cu un soare la 60 ° suprafața vizibilă este de numai 0,4m2
-suprafața este prea mică
-tevile sunt lungi, în jur de 16 m în total, izolate cu spumă de 6 mm grosime. Poate nu suficient ...

În orice caz, descoper multe motive care cântăresc performanța acestor lucruri !!
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33

Re: Auto-construcția unui panou solar




de Philippe Schutt » 05/04/20, 19:37

Am reușit să recuperez un panou plat clasic care nu mai era în funcțiune de la Saunier-Duval. După repararea de bază, instalarea în locul DIY-ului meu.
Deci nu există nicio fotografie, eficiența este extrem de superioară. După ce m-am străduit să mă purg (mi-a luat + -15mn), am luat abur pe degete și un bec frumos. Panoul auto-construit nu ar fi montat niciodată atât de fierbinte.
Deci de ce?
aici sunt diferențele care, în opinia mea, sunt cauza:
1. suprafața: 2,4m2, adică de 3x mai mult. neapărat, capturăm de 3 ori mai mult
2. pierderi reduse: pe panoul meu, sticla era la temperatura apei, de fapt întregul panou a emis puternic către mediul ambiant. Acolo, sticla este aproape rece în timp ce apa iese la 60 °. :şoc: Acest lucru arată că reflectoarele mele nu erau suficient de bune, deși în oțel inoxidabil lustruit „în oglindă”. Și acești băieți isteți au lipit o foaie de plastic (mylar?) Pe spatele sticlei, ceea ce creează o izolație. Probabil și un pahar cu reflexivitate scăzută.

În concluzie, pentru o producție amatoră, sistemul reflectorizant a fost o idee proastă, este mai bine să absorbiți radiația imediat. Pe de altă parte, fixarea panourilor pe un perete vertical funcționează foarte bine.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
wirbelwind262
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 238
Înregistrare: 29/06/05, 11:58
Locul de amplasare: Fouras
x 29

Re: Auto-construcția unui panou solar




de wirbelwind262 » 05/04/20, 22:18

Bună seara
conductele industriale sunt acoperite cu o acoperire selectivă:
https://hal.archives-ouvertes.fr/jpa-00244742/document
https://www.lepanneausolaire.net/le-rev ... rbeurs.php
0 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 640
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 225

Re: Auto-construcția unui panou solar




de 44 d.Hr. » 05/04/20, 22:33

Planul panoului nu este prea rău:

Acoperire selectivă, izolație termică a fundului și sticlă prismatică.
0 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 640
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 225

Re: Auto-construcția unui panou solar




de 44 d.Hr. » 05/04/20, 22:43

Re,

Acestea fiind spuse, îmi place foarte mult experiența dvs. de auto-construire (chiar dacă, după cum puteți confirma, rezultatul este adesea dezamăgitor).

Este întotdeauna instructiv și arată o dorință reală de a intra în energia solară termică.

Foarte bine.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33

Re: Auto-construcția unui panou solar




de Philippe Schutt » 06/04/20, 21:17

De fapt, concentrând razele unei benzi de 13 cm pe un tub de 14 mm, am sperat să am mai puține reemisii decât un panou plat, chiar tratat super high-tech. Din păcate, o mare emisie are loc înainte ca razele să lovească tubul.
De exemplu, am văzut reflexia sticlei pe peretele clădirii vecine. deja un pachet bun de energie care nici măcar nu se potrivea în panou.
Cu toate acestea, din punct de vedere vizual, panoul meu a apărut mai întunecat decât SD.
Mi se pare că triplând dimensiunea și îmbunătățind puțin totul și mai ales paharul aș ajunge la un nivel acceptabil.

în alte puncte, panoul industrial este îndoielnic, de exemplu folie de aluminiu sudată pe tuburi de cupru: cu expansiuni diferite, tot ceea ce a fost bine deformat. Personal, nu aș fi îndrăznit ...
0 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 640
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 225

Re: Auto-construcția unui panou solar




de 44 d.Hr. » 07/04/20, 00:09

Diferența dintre sticla clasică și extra alb (cu conținut scăzut de fier).

Acoperire selectivă (emisivitate scăzută), uneori cu reflexii albăstrui (nu total negre)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 150