Automatizarea circuitului de încălzire a piscinei solare

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
yanocram
x 17

Automatizarea circuitului de încălzire a piscinei solare




de yanocram » 01/07/08, 14:47

bonjour

Aș dori să automatizez circuitul de încălzire a piscinei solare (piscina este în prezent la 31 °!) Prin închiderea circuitului când piscina este suficient de caldă (maxim 28 °).

Am instalat un covor solar care preia apa la ieșirea din filtru cu revenirea la intrarea pompei. Funcționează foarte bine. Cu supape manuale la intrare și la ieșire pentru a izola circuitul de încălzire atunci când este prea cald sau prea rece sau sângerează iarna. Am pus „în prevenție” o supapă de reținere la intrarea în circuitul solar de încălzire.

Pentru a automatiza acest lucru, m-am gândit să înlocuiesc supapele manuale cu două electrovane (Rainbird PGA 100 + 24V transformator) controlate de către transportator electric prin intermediul unui computer și o sondă de temperatură a apei (tip științific RF Oregon) și o sondă de temperatură. 'aer (idem). Interesant, dar scump și complicat.

Nu ar fi mai simplu să pun pur și simplu o supapă termostatică la intrarea circuitului meu solar de încălzire ==> care va închide circuitul solar de încălzire atunci când apa din piscină este, de exemplu, la 28 ° și, prin urmare, să nu mai încălzim apa din piscină.

Mult mai simplu, mai ieftin, fără consum de energie.

Părerea ta?
Valva va avea un debit suficient?
Este rezistent la clor?
A făcut cineva deja asta?

Vă mulțumim pentru sfatul informat.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 01/07/08, 14:54

Ei bine, o supapă termostatică de dimensiunea unei țevi de la piscină nu este ușor de găsit și nu, nu va avea un debit suficient ... dar pot greși?

În caz contrar, există supape din PVC cu 3 căi motorizate, dar costă 400 € ... fără reglementare.

În timp, niciun metal nu este rezistent la clor, cu excepția titanului (vezi schimbătoarele de înot).

Așadar, cred că în cazul încălzirii solare directe, având în vedere că soarele nu strălucește tot timpul, nu există nicio reglementare care să fie luată, cu excepția manuală sau deloc manuală.

În caz contrar, rulați pompa un pic mai rar, nu?
0 x
yanocram
x 17




de yanocram » 01/07/08, 15:21

Vă mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră.

Circuitul solar de încălzire are un diametru de 32. Pompa utilizată este pompa de filtrare ==> Pot să o rulez puțin mai puțin, dar apa poate fi mai puțin curată: este un echilibru de găsit.

Dacă îmi pun în continuare cele două robine solenoide Rainbird, cât timp crezi că pot rezista la clor?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 01/07/08, 15:25

Aceste electrovalve sunt din plastic, deci pot rezista "o vreme", dar nu ar trebui să li se dea ...

Pkoi ai nevoie de 2? Dacă te închizi pe o parte, e suficient, nu?
0 x
yanocram
x 17




de yanocram » 01/07/08, 16:09

Sunt „la vânzare” cu mai puțin de 30 EUR lângă casa mea.

Da, ai dreptate: o singură supapă este suficientă. Bucurie! Așa că voi avea doar unul de instalat.

(pacat: am cumparat doua ...)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 01/07/08, 16:17

Ah, este o afacere.

Puteți vinde întotdeauna cea de-a doua ... sau o puteți da înapoi vânzătorului ... aveți 2 zile pentru asta.

Prin urmare, cel mai bine ar fi să îl controlați cu un termostat de contact uscat: simplu și eficient.

Singura problemă (ne întoarcem) sonda care poate să nu placă clorului ...
0 x
yanocram
x 17




de yanocram » 01/07/08, 22:48

Sonda de temperatură: Oregon Scientific THWR288 - Pool Thermo Probe (în jur de 60 €).
Bănuiesc că rezistă bine la clor (partea cu material submers).
Imagine

În teorie, temperatura este recuperată prin frecvență radio, la computer, la gospodărie, apoi se întoarce prin curentul de transport (X10 sau PLCBU) la contactorul uscat. Punerea în aplicare practică rămâne de făcut.

Cu excepția cazului în care o soluție termostatică poate funcționa ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 02/07/08, 09:41

Oula mi se pare cam complicat toate astea și mă tem mult pentru fiabilitate în timp ... (deja cred că funcționează pe baterie)

Există degete speciale pentru mănuși pentru atmosfere sau atmosfere corozive, dar costă bomboane (dar putem face și unul din PVC) ... unde puteți pune un termostat simplu cu contact uscat la 30 €, dar care va dura 10 ani (cel puțin ).

Pe de altă parte, vei fi un copil 100% fată, poate nu asta vrei?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 02/07/08, 19:31

Bună ziua Christophe
Christophe a scris:În timp, niciun metal nu este rezistent la clor, cu excepția titanului (vezi schimbătoarele de înot).

În funcție de condițiile de utilizare și de forma clorului (umed sau uscat), proprietățile titanului variază de la complet inert (coroziune) la extrem de fragilă la impact.

http://aida.ineris.fr/bref/brefca/le%20chlore.pdf

Pentru această utilizare a titanului, între preț și precauțiile de utilizare, este o soluție pentru a găsi problemele și nu pentru a le rezolva : Mrgreen:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Remy47
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 08/04/20, 22:55

Re: Automatizarea circuitului de încălzire a piscinei solare




de Remy47 » 08/04/20, 22:58

bonjour,
Deși postul are mai mulți ani, îmi încerc norocul. Sunt în proces de a realiza un ansamblu identic pentru încălzirea piscinei mele cu conducta pe25.

Ați putea să-mi spuneți despre experiența și feedback-ul dvs. de-a lungul mai multor ani (îmbătrânirea valvei etc ...)

Multumesc anticipat
0 x

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 167