Proiect global într-o nouă casă „ecologică”

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
olivcody
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 10/05/10, 21:11

Proiect global într-o nouă casă „ecologică”




de olivcody » 18/02/18, 15:14

Buna ziua tuturor,
Sunt înregistrat de multă vreme, dar nu am avut ocazia să pot realiza un proiect de locuință globală.

prezentare:
Finalizez achiziția unei case din Aquitania (Libournais) și am oportunitatea financiară de a aduce îmbunătățiri.
azi am garaj de 80m² + 20m² cu 3 dormitoare și o baie construită în 2009

mai întâi voi crea o suită masteră în 20m² cu o baie pe care mi-aș dori să o am în afara rețelei
prin urmare, este necesar să se dimensioneze recuperarea apei pluviale, încălzitorul solar individual, precum și circuitul de alimentare (pentru 2 adulți)

în al doilea rând, am terenuri pe care aș dori să le folosesc pentru un petic de legume și o livadă.


Am multă mâncare pentru gândire, dar găsesc anumite contradicții în orientările mele.

- rezervor de apă de ploaie îngropat în beton, ce tip de acoperire pentru ce tip de beton împotriva acidității?
- colectoare solare, a priori performanțe slabe pentru electricitate, dar cum să producă fără o turbină eoliană?
-este auto-construit suplimentat de un cazan în timpul iernii
-care suprafață pentru o grădină de legume „leneșă”? Am planificat 200m²
-Îmi propun să rezerv livada (200m² pentru 4 sau 5 copaci) pentru găinile de pe sol

mulțumesc pentru sfaturile care urmează să vină
0 x
olivcody
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 10/05/10, 21:11

Re: Proiect global într-o nouă casă „ecologică”




de olivcody » 21/02/18, 09:34

Iată primele elemente ale planificării proiectului meu:

câmpul

Imagine

montarea încălzirii printr-un cazan.
Aș dori să alimentez până la 2 radiatoare și să conectez un colector solar la el pentru vară.

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Juju64
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 24/04/20, 09:31
Locul de amplasare: FIL
x 4

Re: Proiect global într-o nouă casă „ecologică”




de Juju64 » 25/04/20, 16:55

olivcody a scris:Buna ziua tuturor,
Sunt înregistrat de multă vreme, dar nu am avut ocazia să pot realiza un proiect de locuință globală.

prezentare:
Finalizez achiziția unei case din Aquitania (Libournais) și am oportunitatea financiară de a aduce îmbunătățiri.
azi am garaj de 80m² + 20m² cu 3 dormitoare și o baie construită în 2009

mai întâi voi crea o suită masteră în 20m² cu o baie pe care mi-aș dori să o am în afara rețelei
prin urmare, este necesar să se dimensioneze recuperarea apei pluviale, încălzitorul solar individual, precum și circuitul de alimentare (pentru 2 adulți)

în al doilea rând, am terenuri pe care aș dori să le folosesc pentru un petic de legume și o livadă.


Am multă mâncare pentru gândire, dar găsesc anumite contradicții în orientările mele.

- rezervor de apă de ploaie îngropat în beton, ce tip de acoperire pentru ce tip de beton împotriva acidității?
- colectoare solare, a priori performanțe slabe pentru electricitate, dar cum să producă fără o turbină eoliană?
-este auto-construit suplimentat de un cazan în timpul iernii
-care suprafață pentru o grădină de legume „leneșă”? Am planificat 200m²
-Îmi propun să rezerv livada (200m² pentru 4 sau 5 copaci) pentru găinile de pe sol

mulțumesc pentru sfaturile care urmează să vină

Bună ziua și felicitări,

Pentru colectorii fotovoltaici solari, poate avea performanțe slabe, dar se pare că nu aveți nimic altceva ... Deci, dacă nu sunteți deloc în logica supraviețuitoarelor, există cazane de lemn cu cogenerare, dar nu este deloc lowtech.
0 x
: Arrow: : Cheesy: : Arrowl:

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 57