Controlul biologic al nematodelor

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
annie foglio
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 03/05/20, 12:09

Controlul biologic al nematodelor




de annie foglio » 03/05/20, 12:17

bonjour
Am vrut să te felicit pentru videoclipurile tale. Nu îi înțeleg pe acești oameni care se uită la tine și te critică. Trebuie doar să caute în altă parte. Am vrut să vă vorbesc despre asociațiile de grădini. Sunt doar un mic grădinar și mă interesează combinațiile de flori și în special gălbenelele care se pare că au proprietăți de a respinge nematozi și mucegai. Anul acesta pe langa galbenele voi adauga si ceapa sau usturoiul si in final o familie de alliaceae.
Sper că într-o zi voi putea veni să particip la conferințele voastre. M-ai făcut să vreau să schimb felul în care fac grădină.
Nu te schimba. Te iubesc așa cum ești.
Iti multumesc din tot sufletul
annie
0 x
Unchiule Buzz
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 102
Înregistrare: 30/10/19, 20:06
x 24

Re: Controlul biologic al nematozilor




de Unchiule Buzz » 05/05/20, 15:31

bonjour,

Îmi imaginez că mesajul este destinat lui Didier, chiar dacă nu este singurul de aici care face videoclipuri...

foglio annie a scris:(...) gălbenele care se pare că au proprietăți de a respinge nematodele și mucegaiul.

Mucegaiul fiind o ciuperca, nu poate scapa... Nu vad ce fenomen chimic specific galbenelelor ar putea avea efect fungicid, vizat de mucegai... Imi imaginez ca daca ar exista un efect fungic ar fi daunator. la un întreg grup de ciuperci, care ar face din gălbenele un dușman al grădinii de legume...
Didier ar putea fi mai afirmativ, dar cred că presupusul efect anti-mucegai al garoafelor asupra plantelor învecinate sunt povești care sunt spuse fără nicio bază reală. Din partea mea, ceea ce am auzit (și fără să fi verificat nu este mai de încredere, deși mai credibil) este că garoafele sunt mai sensibile la mucegai și că un atac este vizibil mai întâi asupra garoafelor, astfel încât să fie încă posibil să se trateze. plantele învecinate (cum ar fi roșiile) pentru a limita daunele.
Utilizarea gălbenelelor ar ajuta în lupta împotriva mucegaiului pufos, care s-ar fi transformat în „gălbenele maritale sperie mucegaiul”
În orice caz, întrucât ciupercile sunt în general aliații noștri în grădină, singura acțiune pe care o recomandă Didier este limitarea condițiilor de germinare a mucegaiului, germenii cărora sunt peste tot... Fără tratament fungicid, garoafele nu mai au doar pentru ei. culorile lor frumoase și suficiente pentru a adăposti biodiversitatea (ceea ce nu este nimic).
0 x
annie foglio
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 03/05/20, 12:09

Re: Controlul biologic al nematozilor




de annie foglio » 05/05/20, 21:39

bună seara
Va multumesc pentru informatii
cordialement
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 223