Sunt „grădinile de pădure” viitorul grădinilor noastre de legume?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Sunt „grădinile de pădure” viitorul grădinilor noastre de legume?




de VetusLignum » 20/05/20, 01:39

3 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Sunt „grădinile de pădure” viitorul grădinilor noastre de legume?




de Moindreffor » 20/05/20, 09:50

uită-te la dimensiunea iazului, numără numărul de specii pe care le citează și întreabă-te cât de mult poate alimenta oamenii cu asta
și veți înțelege că este un experiment
da, putem produce, dar pentru ce populație pentru ce suprafață? și acolo vei avea începutul unui răspuns
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Sunt „grădinile de pădure” viitorul grădinilor noastre de legume?




de VetusLignum » 20/05/20, 10:39

Moindreffor a scris:uită-te la dimensiunea iazului, numără numărul de specii pe care le citează și întreabă-te cât de mult poate alimenta oamenii cu asta
și veți înțelege că este un experiment
da, putem produce, dar pentru ce populație pentru ce suprafață? și acolo vei avea începutul unui răspuns


Cred că există potențial de a produce o mulțime de alimente:


Există un mod complet diferit de grădinărit, cu puțină sau deloc nevoie de udare, fertilitate auto-susținută și intervenții total diferite.

Dar asta înseamnă să-ți schimbi toate obiceiurile, în special în ceea ce privește plantele pe care le mănânci.
Mă preocupă în mod deosebit faptul că în mai multe clime nordice, unele plante vor lipsi de lumina soarelui.
În plus, este nevoie de ceva timp pentru ca acesta să se încadreze în loc.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Sunt „grădinile de pădure” viitorul grădinilor noastre de legume?




de Moindreffor » 20/05/20, 11:20

da, dacă aveți nevoie de 10 ani pentru a vă configura și, în plus, aveți nevoie de Soare, este grăbit pentru o mulțime de regiuni
bine în sud cred că a trecut mult timp de când știu umbra copacilor,

noul „bobo” vorbește despre „grădini-pădure”, tocmai au reinventat apa călduță și creează un buzz mai ales pentru toți cei care doresc „verde” după mai multe generații de „beton gri”

fiul unui prieten, care are la dispoziție fructe de grădină, face gemuri de păpădie, asta este la modă, ar fi putut rămâne clasic, cu coacăze roșii, rubarbe, cireșe, mere, dar nu?

asa ca pentru mine trebuie sa lasi sa visezi
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
taam
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 187
Înregistrare: 26/09/16, 21:57
x 10

Re: Sunt „grădinile de pădure” viitorul grădinilor noastre de legume?




de taam » 20/05/20, 12:27

Vă mulțumim pentru informațiile despre aceste „grădini”.
Nu știu nimic despre asta, aud cu toate acestea argumentul 3D vs 2D.

De asemenea, am ascultat acest feedback cu amintiri ale observației lui Didier care spune că pădurea poate prelua atunci când omul nu mai intervine. Aici omul încă intervine, dar pentru o pădure ... așa că e bine cred.

Întrebare pentru cunoscători: de ce această necesitate pentru a da nume latine? Personal nu îmi vorbește deloc.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Sunt „grădinile de pădure” viitorul grădinilor noastre de legume?




de Moindreffor » 20/05/20, 13:06

taam a scris: Aici omul încă intervine, dar pentru o pădure ... așa că e bine cred.

bine, este inutil dacă Omul nu intervine, pădurea ajunge singur, acolo trebuie să ne facem credința că se poate cultiva o grădină forestieră, untul și banii untului
legumele noastre sunt plante de câmp, dorința de a le crește la umbra copacilor este o utopie sau nu sunt prea mulți copaci și, prin urmare, nu trebuie să vorbim de pădure .. și, prin urmare, c 'este din nou o alegere de vocabular pentru a fi atrăgător, pentru a crea un buzz, așa că de la început există „înșelăciune”, așa că pentru mine rezultatul este iluzoriu, după 10 ani copacii sunt încă tineri pentru copacii adevărați , așa să faci cu încă 10 ani când copacii vor fi luat cu 4 sau 5m mai mult

vorbind despre pădure după 10 ani este ridicol ...
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
taam
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 187
Înregistrare: 26/09/16, 21:57
x 10

Re: Sunt „grădinile de pădure” viitorul grădinilor noastre de legume?




de taam » 20/05/20, 13:19

Pentru mine care vede doar faptele omului, nu găsesc că există înșelăciune.
O diversitate de idei pare binevenită. Și pentru o dată când văd un „tânăr” la un astfel de videoclip și nu un grădinar bătrân, grozav : Cheesy:

În ceea ce privește crearea de zumzet, dacă e să pui copaci, nicio problemă, nu?
Întotdeauna va exista timp pentru a planifica o plută pentru a recolta la suprafață în câteva decenii : Wink:
1 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Sunt „grădinile de pădure” viitorul grădinilor noastre de legume?




de Ahmed » 20/05/20, 13:29

Da, dar va trebui să mergi tare ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Sunt „grădinile de pădure” viitorul grădinilor noastre de legume?




de Moindreffor » 20/05/20, 13:37

taam a scris:Pentru mine care vede doar faptele omului, nu găsesc că există înșelăciune.
O diversitate de idei pare binevenită. Și pentru o dată când văd un „tânăr” la un astfel de videoclip și nu un grădinar bătrân, grozav : Cheesy:

Vorbesc despre înșelăciune, deoarece tânărul în cauză vă prezintă ceva vechi precum lumea, cu termeni noi, altul care redescoperă ceea ce unii oameni au făcut empiric înainte de a folosi doar știința actuală pentru a face ceva nou

credeți că băieții din vârsta mijlocie și cei de dinainte ar fi fost enervat la limpezire dacă ar fi existat o modalitate de a cultiva în pădure : Mrgreen:

amintiți-vă că mediul forestier este foarte sărac și, prin urmare, nu conduce la o producție semnificativă
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
taam
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 187
Înregistrare: 26/09/16, 21:57
x 10

Re: Sunt „grădinile de pădure” viitorul grădinilor noastre de legume?




de taam » 20/05/20, 14:04

Moindreffor a scris:credeți că băieții din vârsta mijlocie și cei de dinainte ar fi fost enervat la limpezire dacă ar fi existat o modalitate de a cultiva în pădure : Mrgreen:

amintiți-vă că mediul forestier este foarte sărac și, prin urmare, nu conduce la o producție semnificativă
Bah, o simplă mișcare a pendulului în cealaltă direcție. În acest sens mi se potrivește.

Vreau să cred că mediul forestier este sărac, totuși este „modelul economic” ales de natură.
Personal, nu văd pentru ce este o producție. important ... Este obiectivul tipului?
Oricare ar fi rezultatul aici, vor exista copaci.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 272