mașină electrică și transport, știri de sârmă

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
taam
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 187
Înregistrare: 26/09/16, 21:57
x 10

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de taam » 21/05/20, 22:09

Ok, mașina electrică nu este cu siguranță (încă) pentru mine, nicio dorință de a intra în acest sistem.
Atâta timp cât pot, îmi va fi suficient să deschid capacul unui rezervor pentru a se umple (foarte rar și cu un bilet), să îmi deschid cutia de instrumente pentru a-mi menține mașina veche, fără a depinde de nimeni.
Să aveți o călătorie bună aici.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de phil59 » 21/05/20, 22:11

taam a scris:Oprește-mă dacă greșesc, dar cu cât te citesc cu atât mai mult înțeleg că mașina electrică este mai presus de toate o afacere monstruoasă: toate aceste povești despre terminale sunt bazate doar pe bani și nu pe motive tehnice?


Pe ce altceva s-ar putea baza pe ???? : Cheesy:

Dar, ne descurcăm foarte bine, totuși, fiți atenți acolo unde punem piciorul.

Un pic ca atunci când te uiți la prețurile „meniu” ale unui restaurant, ai tot felul și toate prețurile.

Nu este neapărat o afacere, ci este o forță de voință de a simplifica toate acestea.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de phil59 » 21/05/20, 22:13

taam a scris:Ok, mașina electrică nu este cu siguranță (încă) pentru mine, nicio dorință de a intra în acest sistem.
Atâta timp cât pot, îmi va fi suficient să deschid capacul unui rezervor pentru a se umple (foarte rar și cu un bilet), să îmi deschid cutia de instrumente pentru a-mi menține mașina veche, fără a depinde de nimeni.
Să aveți o călătorie bună aici.


Dacă descoperiți că, în funcție de benzinării, nu depinde de nimeni ...

220V, știm aproape să facem singur, fără a fi nevoie de un distribuitor ...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Did67 » 21/05/20, 22:15

taam a scris:Pentru a înțelege mai bine principiul încărcării, care este punctul de identificare al vehiculului pentru stația de încărcare? Cum reîncarcă un Tesla penalizat pe un terminal terț?


A avea o Tesla înseamnă a aparține unei secte sau a unei caste !!!

Este vorba despre a arăta că poți sparge niște bani, dar că ești „verde” - deci ești încă 3 diviziuni deasupra vulgus pecus și a lui Zoe.

Deci Tesla trebuie să te „distingă” de ceilalți. Vă oferim identificare automată. O meriți. Vă conectați și capul ridicat și mândru, așa cum poate fi doar un con, plecați fără să vă faceți griji cu privire la introducerea unui card (unde este? Ah, unde clipește! O facem în fiecare zi, deci unde este „clasa”?) Pentru a introduceți coduri, pentru a manipula ...

Pentru câteva mii de dolari, ai satisfacția de a fi un tip. Iar blonda pe care tocmai ai luat-o deja este udă ... "Ce bărbat!"
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de sicetaitsimple » 21/05/20, 22:19

taam a scris:Oprește-mă dacă greșesc, dar cu cât te citesc cu atât mai mult înțeleg că mașina electrică este mai presus de toate o afacere monstruoasă: toate aceste povești despre terminale sunt bazate doar pe bani și nu pe motive tehnice?


Plătiți același preț pentru benzină sau motorină într-un hipermarket sau într-o stațiune de țară mică?
Da, instalarea stațiilor de încărcare publică înseamnă bani. Te-ai îndoit de asta?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Did67 » 21/05/20, 22:19

philxNUMX a scris:Deși sună foarte complicat, este destul de simplu de utilizat, deși autoritățile publice nu fac prea multe pentru a simplifica toate acestea ...

Timp de câțiva ani, cu același card, ar trebui să fie posibil, contra cost, să poți activa orice terminal ...



Vă amintiți, la început, aveți nevoie de un încărcător pentru fiecare telefon mobil! Și erau, încărcătoare!

Tot ce avea nevoie era o lege, europeană, ba chiar și cele mari, Apple, Samsung, etc. Avem același dop ...

Mică nuanță: nu mai existau producători europeni! Era ușor de acord să impozitezi străinii. Captura cu capturile pentru EV-uri este că fiecare țară își apără mânzul! Nu sunt sigur că vom avea o standardizare foarte repede!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Did67 » 21/05/20, 22:25

taam a scris:Ok, mașina electrică nu este cu siguranță (încă) pentru mine, nicio dorință de a intra în acest sistem.
Atâta timp cât pot, îmi va fi suficient să deschid capacul unui rezervor pentru a se umple (foarte rar și cu un bilet), să îmi deschid cutia de instrumente pentru a-mi menține mașina veche, fără a depinde de nimeni.
Să aveți o călătorie bună aici.


Nu aveți „cisternă” alternativă ... Discutăm aici. Eu, Orange (ISP-ul meu), sunt 35 € în fiecare lună. De dependență. Oricare ar fi consumul meu! Chiar și indianul din tipul său, nu sunt sigur că pânza tipului său nu este făcută la Dupont de Nemours și că țeava sa de pace nu vine din Vietnam!

Puteți alege un furnizor alternativ de energie electrică, pentru partea de reîncărcare pe care o faceți acasă. Nu ai un distilator de ulei ...

Convingerea mea, exprimată deja, este că ar fi mai coerent să ne echipăm cu un EV și un kit solar cu putere adecvată, pentru a nu stimula prea mult consumul și pentru a nu încuraja EdF să lanseze încă o duzină „EPR!
0 x
taam
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 187
Înregistrare: 26/09/16, 21:57
x 10

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de taam » 21/05/20, 22:38

Covid-19 a dus GO la aproximativ 1 €. Bugetul meu de combustibil era deja nesemnificativ, așa că acolo ... ce să aștepți și mai senin pentru o veste mai convingătoare pe acest subiect.
Dernière édition alin taam 21 / 05 / 20, 22: 43, editate 1 ori.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de phil59 » 21/05/20, 22:42

Da, dar marea diferență este că un terminal trifazat de 22 kW nu costă mult, în timp ce unul continuu costă mult mai mult, de 5 până la 10 ori ...

Pentru locuință, cu 500 €, puteți avea un terminal de 22 kW la sortare, instalarea sa electrică vă permite ...
Nu este util în 99% din cazuri ...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de phil59 » 21/05/20, 22:43

taam a scris:Covid-19 a dus GO la aproximativ 1 €. Bugetul meu de combustibil era deja nesemnificativ, așa că acolo ... ce să aștepți și mai senin pentru o veste mai motivantă pe acest subiect.


Și crezi că va dura? pe de o parte, și dacă durează, cu atât mai bine pentru planetă, pentru că există o închisoare planetară!
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 166