Universitatea de vară E5T - 3 zile de conferințe / dezbateri privind energia și schimbările climatice

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
E5T
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 18/06/20, 11:42
x 2

Universitatea de vară E5T - 3 zile de conferințe / dezbateri privind energia și schimbările climatice




de E5T » 18/06/20, 11:59

Bonjour à tous,

Suntem încântați să vă invităm să participați la Universitatea de vară E5T
Acesta va avea loc în La Rochelle, în perioada 20 - 22 octombrie. (A fost amânată din cauza crizei de sănătate).

Este o oportunitate de a afla mai multe, de a dezbate și de a vă întâlni pe temele schimbărilor climatice și ale tranziției energetice. Pentru a vă înregistra, găsiți evenimentul nostru pe Eventbrite, înregistrarea este gratuită pentru studenți, profesori și membri E5T. Pentru mai multe informații, consultați site-ul nostru.

Sper să vă placă inițiativa noastră, vă mulțumesc foarte mult.

E5T_VISUAL_2020_OCT20-1.jpg
Vizual al Universității de vară E5T
E5T_VISUEL_2020_OCT20-1.jpg (244.16 KB) Vizualizat de 6128 ori
2 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Universitatea de vară E5T - 3 zile de conferințe / dezbateri privind energia și schimbările climatice




de ABC2019 » 18/06/20, 13:34

ai de gând să-l inviti pe Michael Moore? : Mrgreen:
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Universitatea de vară E5T - 3 zile de conferințe / dezbateri privind energia și schimbările climatice




de GuyGadebois » 18/06/20, 15:10

O nouă postare despre ecologie, încălzirea globală și cine începe să o strice? (Ca prin „întâmplare”) ... : Roll:
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Universitatea de vară E5T - 3 zile de conferințe / dezbateri privind energia și schimbările climatice




de Christophe » 18/06/20, 17:37

Nu este greșit ...

Vedeți acest prim răspuns pentru un membru nou, nu este sincer să faci din partea ta ABC că este pentru imaginea forum sau comunitatea noastră !! : Evil:
1 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Universitatea de vară E5T - 3 zile de conferințe / dezbateri privind energia și schimbările climatice




de ABC2019 » 18/06/20, 17:42

chiar dacă sunteți convins de o teză, este întotdeauna interesant să discutați cu adversarii, pentru că dacă vorbiți doar cu cei care sunt deja de aceeași părere ca voi, care este punctul de discuție?

Aș dori să dezbat cu un climatolog, dar mă tem că ei sunt cei care nu vor :(.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Universitatea de vară E5T - 3 zile de conferințe / dezbateri privind energia și schimbările climatice




de Christophe » 18/06/20, 17:47

Ei bine, există multe conferințe deschise publicului larg cu privire la climă (mai puțin puțin cu corona ...) ...

De ce nu participi?

În caz contrar, puteți găsi întotdeauna datele de contact pentru climatologi ... doar căutați puțin ...
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Universitatea de vară E5T - 3 zile de conferințe / dezbateri privind energia și schimbările climatice




de ABC2019 » 18/06/20, 17:54

Christophe a scris:Ei bine, există multe conferințe deschise publicului larg cu privire la climă (mai puțin puțin cu corona ...) ...

De ce nu participi?

În caz contrar, puteți găsi întotdeauna datele de contact pentru climatologi ... doar căutați puțin ...

nu este nevoie să caut, sunt unele pe FS și am văzut cum arată. Este la fel de productiv ca să vrei să discutăm natura divină a lui Hristos cu Papa. Acesta este motivul pentru care cred că discursul s-a abătut destul de mult de la știință, unde toate opiniile ar trebui să poată fi dezbătute cu seninătate.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Universitatea de vară E5T - 3 zile de conferințe / dezbateri privind energia și schimbările climatice




de Paul72 » 18/06/20, 21:22

Cu excepția faptului că încă vă certați dacă Pământul este rotund. Desigur, nu este perfect rotund, dar este departe de a fi plat. : Mrgreen:
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Universitatea de vară E5T - 3 zile de conferințe / dezbateri privind energia și schimbările climatice




de GuyGadebois » 18/06/20, 21:26

Paul72 a scris:Cu excepția faptului că încă vă certați dacă Pământul este rotund. Desigur, nu este perfect rotund, dar este departe de a fi plat. : Mrgreen:

Spre deosebire de encefalogramă. : Mrgreen:
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Universitatea de vară E5T - 3 zile de conferințe / dezbateri privind energia și schimbările climatice




de ABC2019 » 18/06/20, 23:58

Paul72 a scris:Cu excepția faptului că încă vă certați dacă Pământul este rotund. Desigur, nu este perfect rotund, dar este departe de a fi plat. : Mrgreen:

Sincer, nu văd unde aș fi susținut ceva comparabil cu pământul plat, dar dacă este cazul, nimic nu te împiedică să argumentezi să-mi spui de ce este rotund. Ce declarație din partea mea ați găsit foarte discutabil, în tot ceea ce am spus, din curiozitate? (citând-o dacă este posibil, nu inventând lucruri despre care nu am spus niciodată).
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Macro și oaspeții 151