Grădina noastră participativă în Moselle

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de Ahmed » 26/06/20, 23:01

Folosind puțin suc de creier în timpul unui episod de utilizare intensivă a șezlongului propice acestui exercițiu și, pe bună dreptate, principalul instrument al PP, este fără îndoială posibil să se găsească o alternativă la aceste pătrate „plancheux” care este compatibil cu constrângerile particulare ale locului ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de Did67 » 27/06/20, 07:17

Nu este nevoie să utilizați mult scaunul: șipciurile cu terasă plată sunt o alternativă bună. Ele marchează zonele și, pe măsură ce pot fi transformate, devin capcane de bătăi de cap!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de Ahmed » 27/06/20, 09:07

Nu este nevoie să folosiți mult scaunul de punte ...

Ne spune promotorul utilizării sale intense! :P
Saltând deoparte, durata utilizării eficiente depinde de starea inițială a creierului în cauză ... : Wink:
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
emilio57
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 54
Înregistrare: 18/07/19, 17:45
x 6

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de emilio57 » 29/06/20, 18:34

Did67 a scris:Aceste frumoase granițe sunt, din punctul meu de vedere, un obstacol ...

Acum ai nevoie și de răbdare ... Lasă-le să vină. De undeva. A se stabili. Și rămâi !!! Este puțin întâmplător.

Putem frâna. Granițe (carabide, stafiline). Grătare (arici). Etc ...

Sau putem ajuta: adăposturi, iarbă înaltă, zone umede (broaște, orvete, salamandre ...). Lemn vechi. Ziduri de piatră uscată (șopârlele) ...

Din păcate, „îndoctrinarea” și „modurile” duc mai degrabă la pătrate - amplificând astfel problema! Și vom căuta „remediul” ...


Bună seara Didier.
Vorbeai despre asta în timpul vizitei la Forbach, mi-am amintit de asta, dar alții râdeau de acest argument despre buștenii din lemn din jurul parcelei

pentru containere, acestea sunt esențiale pentru a permite grădina pentru persoanele din scaune cu rotile. ridicat, deci esențial.
2 x
emilio57
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 54
Înregistrare: 18/07/19, 17:45
x 6

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de emilio57 » 29/06/20, 18:44

Ahmed a scris:Folosind puțin suc de creier în timpul unui episod de utilizare intensivă a șezlongului propice acestui exercițiu și, pe bună dreptate, principalul instrument al PP, este fără îndoială posibil să se găsească o alternativă la aceste pătrate „plancheux” care este compatibil cu constrângerile particulare ale locului ...


pentru persoanele cu mobilitate redusă, recunosc că în afară de pătratele ridicate văd o grădină agățată, nu văd ce să fac.
1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9792
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2648

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de sicetaitsimple » 29/06/20, 19:20

emilio57 a scris:pentru persoanele cu mobilitate redusă, recunosc că în afară de pătratele ridicate văd o grădină agățată, nu văd ce să fac.


Continuați cum simțiți, este un proiect frumos, unele lucruri vor funcționa, altele nu, veți vedea!
Dar primirea persoanelor cu mobilitate redusă să lucreze acolo, chiar și într-un mod oarecum „superficial”, este așa cum am spus în pagina anterioară mai importantă decât facilitarea accesului gândacilor soliți la paturile de cultură. gândacii și alții) decât să scape : Lol:
Bravo!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de Did67 » 29/06/20, 19:42

Am avut un "ventilator" într-un scaun cu rotile, în timpul unei conferințe (din fericire, într-o cameră modernă bine amenajată - nu era în Forbach, unde și camera era frumoasă) ... Desigur, în timp ce vorbeam la final, i-am spus că, în cazul lui, trebuia să pui în înălțime [pentru că, evident, am zgâriat moda pentru „pătrate” - susțin că de 98 de ori din 100, urmează doar ultima. moda ca măgarul; așa că m-am dus la el să corectez]

O sugestie oricum; faceți una sau două sau trei fâșii lungi în înălțime, care, la nivelul laturilor mici de la fiecare capăt, coboară ușor, cu arbuști de exemplu (cules la înălțime). Acest lucru va face un „coridor natural” pe care îl vor folosi automat auxiliarele „la nivelul solului”. Și asta nu împiedică în nici un fel lucrul la înălțime pe întreaga parte centrală ...

Desigur, niciun geotextil sau altă prelată în fund.

Umpleți cu pământ (sol real - posibil modificat, la fel de bine puteți profita de răsturnare sau chiar în aceste circumstanțe, puteți lua în considerare modificarea texturii - adăugați un camion sau două de argilă sau soluri argiloase în sol prea nisipos sau invers). Fără „compost”, în întregime organic, care nu este un „sol” în sens agronomic ...

Spun asta: împărtășesc idei. În cele din urmă nu: arunc idei. Ceea ce se poate „putrezi” și descompune foarte bine. Este natural !
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 131