Jean-Marc Jancovici este un c ...?

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de Obamot » 06/07/20, 00:15

yves35 a scris:Bună seara,

izentrop a scris:Această noțiune de creștere a bunăstării este interesantă, dar modalitățile rămân de găsit cu o economie în scădere. :|
. :(


coluche a găsit:
spuneți-ne ce aveți nevoie, vă vom explica cum să faceți fără el (din memorie ...) : Cheesy:

Yves

Le place Coluche pe Futura Science? De aceea ești acolo?
0 x
yves35
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 221
Înregistrare: 27/09/15, 23:22
Locul de amplasare: Rennes
x 60

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de yves35 » 06/07/20, 00:16

Obamot a scris:
yves35 a scris:„Adevărații ecologiști” își păstrează doar necondamnarea puterii nucleare (alege-ți tabăra tovarășului ...)

Yves

Da, dar îl faci reclamă și lobby-ul pro-nuclear care îl plătește ... ciudat ...


nu este nimic ciudat, este pentru micul meu plic ... : Cheesy:

Yves
1 x
ignorat: obamot, janic, guygadebois... aer, aer. Nu suntem (încă) pe Qanon Ben, dacă de fapt
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16178
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de Remundo » 06/07/20, 00:18

Îl sun și eu Janco, asta nu mă împiedică să fiu critic.

Dacă „Janco” nu ar avea acest obicei de a vinde excesiv energia nucleară și de a călca în picioare energiile regenerabile, el ar fi perfect.

El spune în continuare o mulțime de lucruri interesante.
1 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de Obamot » 06/07/20, 00:26

Da! Nu am nicio opinie cu privire la această problemă. Nu vorbesc despre cercetări de bază, ci că putem susține energia nucleară în timpul nostru ca om de știință complet dincolo de mine (el este doar un inginer, ceea ce nu îl împiedică să vorbească ca un fizician)
yves35 a scris:
Obamot a scris:
yves35 a scris:„Adevărații ecologiști” își păstrează doar necondamnarea puterii nucleare (alege-ți tabăra tovarășului ...)

Yves

Da, dar îl faci reclamă și lobby-ul pro-nuclear care îl plătește ... ciudat ...


nu este nimic ciudat, este pentru micul meu plic ... : Cheesy:

Yves

Cu siguranță este distractiv ...

Dar nu te-ai întrebat niciodată dacă cauza mortalității în exces din cauza covid-19 nu a fost rezultatul slăbirii speciilor noastre din cauza radiațiilor cu doze mici cauzate de toate accidentele nucleare ( și efectele exploziilor nucleare anterioare ...)?

Nu am citit o linie despre asta de la Jancovici și nici multe despre accidentele nucleare, dar se știe că este grav.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de izentrop » 06/07/20, 00:42

Obamot a scris:Dar nu te-ai întrebat niciodată dacă cauza mortalității în exces din cauza covid-19 nu a fost rezultatul slăbirii speciilor noastre din cauza radiațiilor cu doze mici cauzate de toate accidentele nucleare ( și efectele exploziilor nucleare anterioare ...)?

Nu am citit o linie despre asta de la Jancovici și nici multe despre accidentele nucleare, dar se știe că este grav.
Poate că este interesat de fapte reale și nu de teoriile conspirației?
Răspunsul este în întrebare : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de Obamot » 06/07/20, 00:49

izentrop a scris:
Obamot a scris:Dar nu te-ai întrebat niciodată dacă cauza mortalității în exces din cauza covid-19 nu a fost rezultatul slăbirii speciilor noastre din cauza radiațiilor cu doze mici cauzate de toate accidentele nucleare ( și efectele exploziilor nucleare anterioare ...)?

Nu am citit o linie despre asta de la Jancovici și nici multe despre accidentele nucleare, dar se știe că este grav.
Poate că este interesat de fapte reale și nu de teoriile conspirației?
Răspunsul este în întrebare : Wink:


Printre ultimele rapoarte științifice pe care le știu (OMS), sunt raportate 1 - 2 milioane de morți de peste 70 de ani, după ce poți vorbi despre „conspirație” pentru a închide subiectul și pentru a mă smulge pentru a evita să vorbesc despre asta, dar permite să spună două cuvinte pentru cei care mor ...

Pentru a vedea accidentele de la Cernobâl și Fukushima ca o „teorie”, trebuie să ai deja o bază de comac!
Dar suntem obișnuiți să facem lobbyisti ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de GuyGadebois » 06/07/20, 01:05

Obamot a scris:Pentru a vedea accidentele de la Cernobâl și Fukushima ca o „teorie”, trebuie să ai deja o bază de comac!
Dar suntem obișnuiți să facem lobbyisti ...

Și testele nucleare, din Arizona prin Pacific și deșertul algerian, ei bine, sunt doar bârfe. Și mai rău dacă era adevărat (nu se știe niciodată), ei bine „e sigur”. Dovada, nu suntem cu toții morți.
1 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de Obamot » 06/07/20, 01:20

GuyGadebois a scris:
Obamot a scris:Pentru a vedea accidentele de la Cernobâl și Fukushima ca o „teorie”, trebuie să ai deja o bază de comac!
Dar suntem obișnuiți să facem lobbyisti ...

Și testele nucleare, din Arizona prin Pacific și deșertul algerian, ei bine, sunt doar bârfe. Și mai rău dacă era adevărat (nu se știe niciodată), ei bine „e sigur”. Dovada, nu suntem cu toții morți.

1,5 milioane de decese de peste 70 de ani din cauza iradierii cu doze mici de care nu ne interesează, de ce?

Ei bine, în lume există 24 500 de decese cauzate de cancer, ceea ce ne oferă o medie „doar” cu încă 60 de decese pe zi și distribuite în întreaga lume, fiind înecat total în „zgomotul de fundal statistic ”, nici măcar lacrimi detectate ... evaporate, nimic

Totuși, ceea ce este revoltător este faptul că unul sau altul dintre acești subiecti dramatici ar trebui să fie ridicați de către lobby-urile troll-lo, sau nu-mi amintesc că s-a întâmplat (bah nu, ființe oamenii - cu excepția persoanei mici - dar ce le pasă?)
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de Christophe » 16/09/20, 12:59

AH ah ah Janco a lovit din nou acolo unde nu ne așteptam la el:

1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16178
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de Remundo » 25/09/20, 11:49

Janco-ul nostru național tocmai a organizat o conferință sacră la Geneva.

Durează 2 ore, dar nici un timp de oprire real, foarte dens, sintetic și ilustrat, cu panache obișnuit al difuzorului.



nimic foarte nou pentru cei care deja îl știu. Dar am ascultat cu plăcere. În această ultimă conf, Janco încearcă să influențeze factorii de decizie financiară. El și-a prezentat deja strategia de a dori să influențeze actorii politici, economici și financiari, cel puțin pentru a-i face conștienți de schimbările climatice.

PS: nu a făcut prea multe ”VRP nuclear"cu excepția întrebărilor de la> 2h00 :P
1 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 337