Grădina mea de bucătărie a celui mai mic efort

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Doris » 08/07/20, 08:15

Moindreffor a scris:asistentul meu


Am ajutor ca tine:
IMG_20200626_130406.jpg


Grădina de legume leneșă îi face fericiți și pe oameni și pisici mici!
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 08/07/20, 10:18

Moindreffor a scris:
dacă nu, observ o viespă care a inspectat toate varza, n foaie după foaie, deasupra și dedesubt, am înțeles absența omizii în ciuda prezenței fluturilor


Va fi interesant să vedem cum se comportă aceste ceapă! Sunt „prea mari” pentru a le transplanta, conform standardelor obișnuite ...

După părerea mea, ele vor rămâne înrădăcinate și, întrucât nu au fost vernalizate (acțiunea frigului asupra dezvoltării - formarea florilor / semințelor), acest lucru ar trebui să funcționeze fără probleme ...

Dar sunt curios oricum.

Da, această acțiune a viespilor și a claxonelor de dittoar este remarcabilă ... Am dat peste un cuib într-un ... balon perforat și ... capcană de șobolan aluniță tubului meu! Dacă nu doriți, i-am înțeles, fără să mă înțepe. Dar am fugit la 2 m ...
0 x
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de stephgouv » 08/07/20, 10:49

Mică întrebare pe care mi-o pun atât timp cât vorbim despre ceapă:
Spunem să nu îngropăm bulbii de ceapă când plantăm, dar o facem bine cu ceapa de transplantat și crește oricum ...
Nu există controverse?
Acasă, am îngropat prea adânc biletele de ceapă și usturoi și, în ciuda a totul, totul a ieșit pentru usturoi și cam jumătate pentru ceapă (bănuiesc că șobolanii alunițe au înfipt celălalt jumătate).
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 08/07/20, 11:03

Did67 a scris:Va fi interesant să vedem cum se comportă aceste ceapă! Sunt „prea mari” pentru a le transplanta, conform standardelor obișnuite ...
După părerea mea, ele vor rămâne înrădăcinate și, întrucât nu au fost vernalizate (acțiunea frigului asupra dezvoltării - formarea florilor / semințelor), acest lucru ar trebui să funcționeze fără probleme ...
Dar sunt curios oricum.

nicio problemă pentru restul, îi datorez sicetaitsimple care m-a încurajat să le transplantez, după ce în castron, nu ar fi evoluat prea mult, deși cea mai mare era de dimensiunea unui capac, în timp ce ceilalți aveau în medie dimensiunea unei mingi

deocamdată știu că galbenii s-au ridicat, așa că ar trebui să fie la fel pentru roșii, mai ales că astăzi plouă, va fi contribuția mea vegetală din acest an, așa că vom ști dacă putem lăsa să crească mai mult și, prin urmare, să semănăm mai devreme pentru a avea o dezvoltare mai mare la transplant
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9773
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de sicetaitsimple » 08/07/20, 12:21

Moindreffor a scris:nicio problemă pentru restul, îi datorez sicetaitsimple care m-a încurajat să le transplantez, ...


Este uitată trauma? : Lol:

Dar, după cum spune Didier că sunt mari, cu siguranță ar fi putut fi transplantate puțin înainte. Nu este mare lucru, cel puțin veți ști și ne veți spune.

Și același lucru pentru producerea bulbilor, veți ști. Acum întrebarea este uscarea și conservarea până la începutul anului viitor în condiții care nu sunt într-adevăr controlate (în sensul de temperatură / umiditate ca într-un copac de semințe).

Caz de urmat!
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 08/07/20, 12:39

stephgouv a scris:Mică întrebare pe care mi-o pun atât timp cât vorbim despre ceapă:
Spunem să nu îngropăm bulbii de ceapă când plantăm, dar o facem bine cu ceapa de transplantat și crește oricum ...
Nu există controverse?
Acasă, am îngropat prea adânc biletele de ceapă și usturoi și, în ciuda a totul, totul a ieșit pentru usturoi și cam jumătate pentru ceapă (bănuiesc că șobolanii alunițe au înfipt celălalt jumătate).

Le-am îngropat, pentru că am făcut așa cum credeam, așa că fără să știu că este imposibil, am făcut ...
Vom vedea
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 08/07/20, 12:46

sicetaitsimple a scris:
Moindreffor a scris:nicio problemă pentru restul, îi datorez sicetaitsimple care m-a încurajat să le transplantez, ...


Este uitată trauma? : Lol:

Dar, după cum spune Didier că sunt mari, cu siguranță ar fi putut fi transplantate puțin înainte. Nu este mare lucru, cel puțin veți ști și ne veți spune.

Și același lucru pentru producerea bulbilor, veți ști. Acum întrebarea este uscarea și conservarea până la începutul anului viitor în condiții care nu sunt într-adevăr controlate (în sensul de temperatură / umiditate ca într-un copac de semințe).

Caz de urmat!

da vom vedea, pentru conservarea bulbilor, am subsolul, temperatura care rar scade sub 12 ° C și este destul de uscată
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Doris » 08/07/20, 18:01

Did67 a scris:
Va fi interesant să vedem cum se comportă aceste ceapă! Sunt „prea mari” pentru a le transplanta, conform standardelor obișnuite ...
După părerea mea, ele vor rămâne înrădăcinate și, întrucât nu au fost vernalizate (acțiunea frigului asupra dezvoltării - formarea florilor / semințelor), acest lucru ar trebui să funcționeze fără probleme ...


Puțin în același fel: când am recoltat usturoiul, trebuie să fi uitat unii sau să fi pierdut unii, nu știu, dar acolo am văzut, că sunt tulpini care crește înapoi, nu știu ce să mă gândesc la asta, în orice caz, usturoiul crește înapoi
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de GuyGadebois » 08/07/20, 18:21

Doris a scris:
Did67 a scris:
Va fi interesant să vedem cum se comportă aceste ceapă! Sunt „prea mari” pentru a le transplanta, conform standardelor obișnuite ...
După părerea mea, ele vor rămâne înrădăcinate și, întrucât nu au fost vernalizate (acțiunea frigului asupra dezvoltării - formarea florilor / semințelor), acest lucru ar trebui să funcționeze fără probleme ...


Puțin în același fel: când am recoltat usturoiul, trebuie să fi uitat unii sau să fi pierdut unii, nu știu, dar acolo am văzut, că sunt tulpini care crește înapoi, nu știu ce să mă gândesc la asta, în orice caz, usturoiul crește înapoi

Lasă-l să o facă.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 19/07/20, 14:38

anul acesta am cultivat usturoi, făcând un test
păstăi de jur împrejur, câteva păstăi înăuntru
bine, într-adevăr, păstăile din interior dau muguri mai mici, dar nu dramatic mai mici, așa că dacă nu sunteți obsedat de randamente, lucrurile nu merg prea bine

Nu mi-am finalizat procesul privind plantarea usturoiului de vară din producția mea, dar o voi face cu usturoi de iarnă
Am cumpărat anul trecut 2 capete, capete foarte frumoase, 12 păstăi de semințe plantate 10 au dat un cap frumos (mai mic decât cel cumpărat, dar bine) 1 putrezit și 1 împărțit în două, așa că voi avea ceva de plantat pentru anul viitor

Voi cumpăra 2 capete și voi planta același număr de păstăi ale plantei mele pentru a le compara,
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 346