Coronavirus pandemic COVID-19: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Coronavirus COVID-19, harta epidemiei în timp real




de ENERC » 08/07/20, 12:04

gem a scris:Tocmai am văzut că Australia se confruntă cu o recuperare dramatică de la sfârșitul lunii iunie. Rezultatul este reconfigurarea într-un stat sudic. Iarna de sud este parțial responsabilă pentru aceasta, dar laissez-faire are multe de-a face cu ea. Trebuie să luăm notă pentru că asta ne așteaptă pentru iarna viitoare în nord.

se întoarce, de asemenea, la Paris și este vară întreagă:
Urmele de SARS-CoV-2 în apele uzate din Paris ridică întrebări despre o posibilă revenire a epidemiei
https://www.lemonde.fr/planete/article/ ... _3244.html
Ar trebui să ne alarmăm? La aproape două luni de la ridicarea principalelor măsuri de izolare, cantitatea de virus detectată în apele reziduale pariziene pare să indice o ușoară reluare a epidemiei pentru ultima săptămână, indică surse concordante.

Ușor, dar de cât timp?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Coronavirus COVID-19, harta epidemiei în timp real




de Obamot » 08/07/20, 12:57

E bine că ai înțeles această întrebare a iernii de sud ... înaintăm! : Cheesy:
Eu am fost cel care a vorbit despre asta, dar tu ești mai lent decât Izentrop ...

Dar încă nu ești acolo, ceea ce trebuie observat este Noua Zeelandă, chiar mai la sud ...
0 x
gem
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 395
Înregistrare: 17/12/07, 21:53
x 27

Re: Coronavirus COVID-19, harta epidemiei în timp real




de gem » 08/07/20, 15:48

Noua Zeelandă este condusă de Jacinda, nu va exista focar ca în Australia. Singurele cazuri raportate sunt revenirea fantomelor din țările infectate.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Coronavirus COVID-19, harta epidemiei în timp real




de GuyGadebois » 08/07/20, 15:55

gem a scris:Noua Zeelandă este condusă de Jacinda, nu va exista focar ca în Australia.

Jacinda: vaccinul pandemic. Imagine
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9806
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2659

Re: Coronavirus COVID-19, harta epidemiei în timp real




de sicetaitsimple » 08/07/20, 18:27

În orice caz, totul este sub control în SUA!

0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Coronavirus COVID-19, harta epidemiei în timp real




de GuyGadebois » 08/07/20, 18:34

Este mai mult pentru „idioții Coronavirus”.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Coronavirus COVID-19, harta epidemiei în timp real




de Obamot » 09/07/20, 00:07

gem a scris:Noua Zeelandă este condusă de Jacinda, nu va exista focar ca în Australia. Singurele cazuri raportate sunt revenirea fantomelor din țările infectate.


De aceea am luat exemplul din Noua Zeelandă, deoarece Australia este infestată cu contaminare (din SUA, printre altele).

De ce să luăm ca exemplu Noua Zeelandă ...? Pentru a smulge numerele și a spune „yup acolo boom e bine”?

Nu, doar pentru a observa dacă „nu va fi corect” ... Pentru că dacă nu va fi corect în Noua Zeelandă, care este una dintre țările cu „cel mai puțin risc” din emisfera sudică, atunci vor fi multe pariați că va exista covid în aer în timpul iernii 2020/2021 din emisfera nordică ... (unii experți ne spun)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Coronavirus COVID-19, harta epidemiei în timp real




de Christophe » 09/07/20, 00:22

Jean-François Delfraissy: "Suntem la mila unei reluări a epidemiei Covid-19 din Franța"

Omul de știință infecțios consideră că respectarea măsurilor de barieră se desfășoară prea repede în populație și „nu vede cum am putea evita un posibil al doilea val în octombrie-noiembrie”, în timp ce circulația noului coronavirus este foarte mare pe glob.


https://www.lemonde.fr/planete/article/ ... _3244.html
0 x
energie
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 02/07/20, 16:27
x 3

Re: Coronavirus COVID-19, harta epidemiei în timp real




de energie » 09/07/20, 10:04

Conform unui articol din L'Express: https://www.lexpress.fr/actualite/socie ... 30377.html specialiștii anticipează revenirea epidemiei în toamnă ...
Conformitatea cu frigul .. promite pentru factura de gaze și energie electrică ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Coronavirus COVID-19, harta epidemiei în timp real




de Christophe » 09/07/20, 11:27

Dacă virusul revine în vigoare, este din cauza comportamentului nostru, așa cum spune corect acest articol.

Termolabilitatea virusului nu îl face suficient de sensibil la temperaturile de vară ... în termeni absoluti.

Combinația dintre UV natural și temperatura suprafeței îl slăbesc.

Lăsați-vă măștile pe bordul mașinii dvs. timp de 48 de ore la soare și puteți fi sigur că masca dvs. este dezinfectată. Ceea ce nu înseamnă că virusul este ucis în aer ...


Vezi subiectul dedicat.

Dacă epidemia se reia în această iarnă, nu este numai din cauza temperaturilor, ci și a faptului că suntem mai în interior și că organismele imune ale omului sunt mai slabe pe timpul iernii.

Raoult a spus că gripa este prezentă tot anul în unele țări africane ... fără a specifica cu adevărat care, dacă este sub-saharian, nu există într-adevăr un sezon.

Pe scurt, nu contați pe climă pentru a provoca epidemia ... unii specialiști (din cei 2 ai mei) au afirmat-o totuși în martie aprilie ... este să vezi cifrele actuale din emisfera nordică pentru a arăta că specialitatea lor o pot pătra acolo unde cred eu !!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Robob și oaspeții 444