Greta cu care se confruntă deputații

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
Avatar de l'Utilisateur
ecologie realistă
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 208
Înregistrare: 21/06/19, 17:48
x 61

Re: Greta se confruntă cu deputații




de ecologie realistă » 23/07/20, 16:27

Ahmed a scris:...

Nu vă înțeleg obstinația în a confunda durata în istorie și a face istorie.
Lumea noastră de astăzi nu a fost modelată de 50 de ani de vânători-culegători, oricât ar dura. A devenit ceea ce este din revoluția agricolă, apoi mai ales din revoluția științifică.

Dar in fine. În prima mea postare aici am răspuns la întrebări despre cum să ieși din criza climatică și ecologică. Această criză provine din consumul excesiv de resurse regenerabile. Putem influența acest consum prin schimbarea sistemului? Fara indoiala ; dar cred că nu poate influența decât puțin. Pentru că dincolo de sisteme, există bărbați și bărbați, nu se schimbă ușor; V-am dat exemplul imperiului sovietic care dorea să creeze un om nou și care, mai presus de toate, a creat gulaguri.

Văd că bărbații își doresc întotdeauna mai mult. Când au multe, vor mai mult și o risipesc. Când au puțin, visează să aibă mijloacele de a avea puțin mai mult; singurul obstacol este tocmai lipsa mijloacelor, ceea ce se poate întâmpla în regiunile foarte sărace. În acest caz, pot fi resemnați, în timp ce așteaptă, dar visele și invidia rămân.
Aveți un exemplu de companie în care acest lucru nu este cazul? Unde bărbații care au deja elementele de bază nu mai lucrează pentru a face un pui de somn. Pentru a evita „prejudecata retro-proiecției anacronice”, să ne limităm la secolul trecut, acesta este un eșantion suficient.
Pe scurt, vom vedea într-o bună zi, masiv, oameni care rămân sobri atunci când au mijloacele de „a se distra”? Deși putem observa că o țară bogată precum Franța nici măcar nu este conștientă de a fi bogată și cere în continuare creștere. Avem chiar tendința, în fața unui călugăr pustnic, să considerăm această sobrietate ca fiind anormală, „nefirească”, întrucât ni se pare firesc să consumăm cât mai mult, cât timp avem mijloacele.

Te distrezi numindu-mă liberal-realist. Probabil că aveți o definiție flexibilă a liberalismului, astfel încât să poată include pe cineva ca mine, care apără atât OMG-urile, cât și o scădere a puterii de cumpărare a țărilor dezvoltate - dar admite că nu este în măsură să-și imagineze cum să organizeze o astfel de scădere fără colaps economic și fără revoltă.
Sunt conștient că înțelegerea poziției mele necesită flexibilitate; încerca.
În caz contrar, încercați altceva decât liberalul.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Greta se confruntă cu deputații




de GuyGadebois » 23/07/20, 16:55

ecologie realistă a scris:
Ahmed a scris:...

Lumea noastră de astăzi nu a fost modelată de 50 de ani de vânători-culegători ...

Am fost vânători-culegători din paleolitic (acum 3,3 milioane de ani) până în urmă cu aproximativ 7500 XNUMX de ani ... : Roll: Lumea noastră de astăzi a văzut că distrugerea ei începe cu adevărat prin sedentarizare și agricultură.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
ecologie realistă
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 208
Înregistrare: 21/06/19, 17:48
x 61

Re: Greta se confruntă cu deputații




de ecologie realistă » 23/07/20, 17:01

GuyGadebois a scris:Am fost vânători-culegători încă din paleolitic (acum 3,3 milioane de ani)

Nu, nu a fost "Noi„te confunzi cu ceilalți.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Greta se confruntă cu deputații




de GuyGadebois » 23/07/20, 17:04

ecologie realistă a scris:
GuyGadebois a scris:Am fost vânători-culegători încă din paleolitic (acum 3,3 milioane de ani)

Nu, nu a fost "Noi„te confunzi cu ceilalți.

Ei bine, să vedem ... Suntem întreaga ramură a umanității, nu doar ceea ce ți se potrivește. Și chiar, am începe de la Homo sapiens, am avea 292 de ani și nu „500” de ani de vânătoare-culegere. Prin acest tip de „detaliu” ne dăm seama că sunteți doar aici pentru a vă distila în mod constant propaganda urâtă.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Greta se confruntă cu deputații




de izentrop » 24/07/20, 01:48

ecologie realistă a scris: admitând că nu este capabil să-și imagineze cum să organizeze o astfel de scădere fără colaps economic și fără revoltă.
Nu este nevoie să o organizăm, deja o supunem.
Poate că nu ai ascultat bine Greta, acesta este subiectul, îți amintesc : Wink:
Cel mai mare șofer a fost uleiul convențional, care a scăzut din jurul anului 2007 (dixit Janco).

Pericolul umanității este încălzirea globală. Încă nu am făcut nimic pentru a lupta cu el, de aici vorbește discursul lui Greta.

Primul obstacol este extrem de simplu și ar constitui instituirea unei „taxe pe carbon” care este respectată de toate guvernele, companiile și persoanele fizice.
De acolo, orice este posibil, dar mă tem că va fi obstacolul insurmontabil pe care probabil vom ajunge să îl acceptăm atunci când populația lumii s-a înjumătățit, ci „efectele retroactive” (nu mai știu termenul exact) va fi declanșat și pot trece câteva milenii înainte ca pământul să fie din nou „locuibil”.
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Greta se confruntă cu deputații




de ABC2019 » 24/07/20, 08:11

izentrop a scris:
ecologie realistă a scris: admitând că nu este capabil să-și imagineze cum să organizeze o astfel de scădere fără colaps economic și fără revoltă.
Nu este nevoie să o organizăm, deja o supunem.
Poate că nu ai ascultat bine Greta, acesta este subiectul, îți amintesc : Wink:
Cel mai mare șofer a fost uleiul convențional, care a scăzut din jurul anului 2007 (dixit Janco).

Pericolul umanității este încălzirea globală. Încă nu am făcut nimic pentru a lupta cu el, de aici vorbește discursul lui Greta.

nu este clar ce spui, dacă deja ne aflăm în scădere, ce vrea Greta? că accelerăm scăderea?
Primul obstacol este extrem de simplu și ar constitui instituirea unei „taxe pe carbon” care este respectată de toate guvernele, companiile și persoanele fizice.

De ce este nevoie de impozit, deoarece prețul crește deja în mod natural, din cauza epuizării resurselor?

De acolo, orice este posibil, dar mă tem că va fi obstacolul insurmontabil pe care probabil vom ajunge să îl acceptăm atunci când populația lumii s-a înjumătățit, ci „efectele retroactive” (nu mai știu termenul exact) va fi declanșat și pot trece câteva milenii înainte ca pământul să fie din nou „locuibil”.

când crezi că populația va începe să scadă? asta, de asemenea, va reduce inevitabil consumul!
și cum definiți exact un teren „locuibil”?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Greta se confruntă cu deputații




de izentrop » 24/07/20, 10:18

ABC2019 a scris:De ce este nevoie de impozit, deoarece prețul crește deja în mod natural, din cauza epuizării resurselor?
Lasă-l în pace, cu starea ta de spirit, nu poți înțelege. :P
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Greta se confruntă cu deputații




de ABC2019 » 24/07/20, 10:37

izentrop a scris:
ABC2019 a scris:De ce este nevoie de impozit, deoarece prețul crește deja în mod natural, din cauza epuizării resurselor?
Lasă-l în pace, cu starea ta de spirit, nu poți înțelege. :P


pentru o dată, răspunsul tău nu este foarte științific ... „stare de spirit” ce înseamnă asta? că trebuie să ai un fel de „credință”?

întrebarea este oricât de simplă! dacă o taxă este eficientă în reducerea consumului, creșterea naturală a prețurilor ar trebui să fie la fel de eficientă, nu? deoarece consumatorul însuși vede doar prețul la pompă, el nu știe dacă este vorba despre taxe sau prețul materiei prime care crește.

acesta este și raționamentul implicit al „vârfului convențional”, există încă petrol, dar mai scump, astfel încât consumul să scadă ...

Dacă nu credeți că consumul va continua să crească, în ciuda unui preț ridicat, dar atunci, în acest caz, nu va exista un vârf pentru o lungă perioadă de timp, iar o taxă ar fi, de asemenea, ineficientă ...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Greta se confruntă cu deputații




de izentrop » 24/07/20, 11:15

ABC2019 a scris:acesta este și raționamentul implicit al „vârfului convențional”, există încă petrol, dar mai scump, astfel încât consumul să scadă ...
Mai scump de produs, dar mai puțin costisitor la pompă.
Pareți să uitați că economia mondială funcționează sub un regim de cerere / ofertă și că o perioadă de criză precum cea pe care o trăim în prezent ne încurajează să consumăm și mai multe produse neregenerabile.

O taxă pentru tot ceea ce este tranzacționat, calculat pe echivalentul de CO2 eliberat sau absorbit în atmosferă ar face evident că cuvântul „regenerabil” a fost folosit în exces astăzi.

Vedeți că nu ați înțeles nimic : Wink:
0 x
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: Greta se confruntă cu deputații




de Eric DUPONT » 24/07/20, 12:21

problema nu este impozitul, ci este ceea ce finanțează. în acest caz: nimic
0 x

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 161