Grădinar leneș în Loire Atlantique

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Did67 » 30/07/20, 08:48

philxNUMX a scris:Anul acesta imi stropesc varza in plin soare, au ramas picaturi mari pe frunze si vin mai multe feluri de viespi sa bea din ele. Trebuie să fi curățat afidele și omizile pentru că în ciuda fluturilor de varză prezenți, am găsit doar o omidă. Fiindcă fânul rămâne umed, anul acesta nu am avut gândaci de purici. Poate este un pericol?


Fluturi / fără omizi: Fac această observație de ani de zile. În legătură, într-adevăr, cu prezența semnificativă a viespilor și a câtorva viespi (acestea atacă omizile „mai mari”).

Am strâns iarba cu bicicleta mea autopropulsată ieri și, din păcate, am decapitat neintenționat un vierme lentor: aseară, am văzut un șuvoi de viespi smulgând bucăți de carne!

Pe de alta parte am pus un punct de apa - ca sa nu le momeliesc spre varza. Lasă-i să-l găsească oricum!

Dar atâta timp cât nu facem din udare un tabu (sau avem multă apă), tactica ta mi se pare atât de bună!!! Pentru că de fapt, gândacii de purici par „plictisiti” (ca să nu zic emm...) de umiditate.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Did67 » 30/07/20, 09:21

Pentru a completa întrebarea despre întârzierea coacerii roșiilor, adăugăm regularitatea vântului, care disipează etilena.

„Schimbarea climatică” miroase a toate astea: mai des aer saharian (azi ajunge), mai des aer nordic (care va veni mai târziu), „turbine atmosferice” care devin mai puternice, deci este puțin mai marcat, în medie decât înainte. .. Si atunci, pentru mine e clar: vant mai des! Acest lucru a fost măsurat de meteorologi: https://technologiemedia.net/2019/11/18 ... 0-et-2017/

Vești bune pentru operatorii de turbine eoliene, dar vești proaste pentru cultivatorii de tomate în aer liber?
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de phil53 » 09/08/20, 11:11

Testarea roșiilor cherry uscate la soare în spatele geamului cu ventilație naturală
IMG20200809064056.jpg

E atât de cald încât unii s-au carbonizat
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Moindreffor » 09/08/20, 11:30

philxNUMX a scris:Testarea roșiilor cherry uscate la soare în spatele geamului cu ventilație naturală
IMG20200809064056.jpg
E atât de cald încât unii s-au carbonizat

Plănuiesc un exsicator pentru a face și roșii uscate, sunt în plin proces de acumulare a echipamentului, dar cred că realizarea va fi prea târziu pentru utilizare în această vară, dar aș putea face niște teste iarna aceasta. : Mrgreen:

dificultatea este de fapt de a regla temperatura în jur de 50-60°C pentru a se usuca fără gătit
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de phil53 » 07/10/20, 10:49

Rezultate foarte pozitive pentru acest al 3-lea an pe un teren de 75m2 cu apă. Văd diferența enormă cu o altă bucată de pământ echivalentă, dar cu puțină apă.
Totusi am udat (exclus rasad) de 3 ori dar cu doza fara a numara.
Dovlecel pe langa consum si stoc am dat 30 sau 40. Celelalte cucurbitace le am din belsug.
Roșii rezultate amestecate, în mare parte pentru consumul meu, dar nu mai mult. Vinete și ardei din belșug.
Pepene galben eșuat complet picioarele moarte de ????
Cartofi la număr, dar mici
Ceapa si usturoiul sunt corecte, nimic mai mult, observ ca in regiunea mea este mai bine sa plantezi la inceputul anului decat la sfarsit.
Cartofi dulci nu s-au recoltat dar probabil au fost sufocati putin de nuci si acum de conopida.
Varzele uriașe, în special conopida, sunt la fel de frumoase ca și cele din comerț.
Tulpină și rădăcină de țelină, normale.
Ridichi negre frumoase
Ridiche Diakon nu grozavă, nu foarte mare și viermi.
Superb patrunjel
Foarte frumoasa sfecla rosie. Apropo acum le curăț de coajă apoi le tai cubulețe, așa că gătirea este foarte rapidă și gustul rămâne același.
Morcovii nu sunt mulți, dar au succes. Am incercat sa plantez cateva, inca nu am rezultatele
Păstârnac unele foarte mari.
Praz încă foarte mic, sper să fie mai bine.
Cervilul tuberculos nu a crescut.
Topinamburul nu a fost recoltat încă, precum și alte 2 plante tuberoase al căror nume nu-mi mai amintesc.
Căpșuni dezamăgitoare.
Sparanghel nu se recoltează anul acesta.
Napi putini dar buni.
Fenouillet, bun, dar prea multe legume, a ajuns la sămânță.
Rubarba 2 recolte mici (1kg5) pentru ca este sufocata de alte plante.
Suficienți castraveți, foarte frumoși și buni
fasole galbenă destulă și bună
2 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de phil53 » 07/10/20, 13:45

Am uitat, diverse salate. RAS
Superba carte
Ridichi clasice, numai cele de la sfârșit de sezon erau bune.
Mazăre bună, dar viermi.
Anul acesta sunt coplesit de melci (100s) din fericire nu prea multe pagube in afara de rasaduri (protejate de gard) si rosii la sfarsitul sezonului.
Anul trecut, melcii au fost puțini la număr anul acesta.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Doris » 07/10/20, 14:51

La mine e invers, am avut o mulțime de melci primăvara, nu prea mulți melci. Gardul de protecție despre care vorbești este gardul electric?
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Did67 » 07/10/20, 19:01

Un clasic: mai puțini melci / mai mulți melci... [Au casa cu ei și se pot adăposti și supraviețui anumitor prădători!]

La fel și feniculul care urcă din sămânță - produceți-l în a doua parte a sezonului / Am renunțat la începutul sezonului / Am transplantat ceva recent, cresc ca niște bombe, fără nicio dorință de a urca (ca spanacul și în Într-o măsură mai mică, salata verde sunt plante „fotosensibile” – când zilele se mai lungesc, „urcă”). Nu este nevoie să te epuizezi.

Nu uita că prelungirea zilelor crește atunci când mergi spre nord: cu aproape 2 ore mai mult între Dunkerque și Perpignan. Deci aceste legume „țin” mai bine după-amiaza.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Paul72 » 08/10/20, 21:02

Note care pot fi utile: cervilul tuberculos se seamănă luna aceasta cu semințe din an (sau se păstrează la congelator). Cel mai târziu la începutul lunii noiembrie.

Feniculul bulbos este mai mult sau mai puțin peren, așa că, dacă a crescut, trebuie doar să-l tăiați aproape pentru a spera în lăstari care se pot umfla toamna. Nu funcționează de fiecare dată, dar merită pentru puținul efort...

Pentru daikons, anul acesta au început foarte bine, dar, din păcate, două treimi sunt în creștere. După părerea mea, vina este vârful de căldură din septembrie. Ridichile negre nu au crescut, însă.
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Did67 » 09/10/20, 11:15

Paul72 a scris:
Feniculul bulbos este mai mult sau mai puțin peren, așa că, dacă a crescut, trebuie doar să-l tăiați aproape pentru a spera în lăstari care se pot umfla toamna. Nu funcționează de fiecare dată, dar merită pentru puținul efort...



Sioux!!!!

De fapt, ei resping. Dar prea leneș, nu decapitasem inflorescența. Și pentru că este drăguță și atrăgătoare pentru anumiți furajatori (este o apiaceae care atrage micro-culătorii). Drept urmare, consumă energie și emisiile rămân slabe...

Dacă aș fi tăiat capul, fără îndoială că ar fi crescut și ar fi devenit mai frumoși!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 278