Ultimele cifre și consecințele meteorologice ale încălzirii globale

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Ultimele cifre ale încălzirii globale




de ABC2019 » 03/08/20, 15:20

Paul72 a scris:Didier, aceasta nu este o bătălie personală de ego, ci o alertă asupra a ceea ce se întâmplă în fața ochilor noștri, unii ca ABC sunt încă într-o anumită negare a realității încercând să manipulează cifrele pentru a încerca să insinueze îndoieli cu privire la realitatea schimbărilor în curs.

Insinu doar îndoieli cu privire la ceea ce este îndoielnic.

Nu am pus sub semnul întrebării creșterea cu aproximativ 1 ° C a temperaturilor medii și de la 1,5 ° C la 2 ° C în Franța.

Am spus doar că au fost uscați în ultimii ani și asta nu dovedește în sine că se datorează CR sau că se va înrăutăți.

Cert este că, dacă mediile se mișcă puțin pentru precipitații în timp, ceea ce se schimbă sunt extremele care se combină cu extremele de temperatură care se mișcă mult mai repede. Aceasta are ca rezultat secetele agricole mai vechi și mai severe atunci când apar. Nu am spus niciodată că așa va fi cazul în fiecare an !!

nu este mai rău decât atât, nu există dovezi că există tendința de a se agrava, iar ultimii ani nu sunt o dovadă. De aceea spun că faceți o utilizare oportunistă a variabilității naturale. Dar ai dreptate, nu este o ceartă de ego, ci doar faptele științifice pe care le amintesc.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ultimele cifre ale încălzirii globale




de Did67 » 03/08/20, 15:29

@Paul72

Vorbesc despre o bătălie de ego atunci când la un mesaj multi-răspuns se răspunde cu un alt post cu răspuns multiplu ...

Apoi se înființează un joc similar cu tenisul. Nu ne ascultăm unul pe celălalt. Nu schimbăm gândirea celuilalt - care nu ascultă. Este un război de religie (de credințe). Nici unul aici - nici eu - nu sunt în stare să înțeleg și să evaluez munca complexă a ecuației. Deci suntem în credință. Nu în știință. Aceasta nu servește decât ca argument.

E = mc², nu știu cum să-l apăr, deoarece sunt strict incapabil să citesc, să refac etc. Calculele lui Einstein. Am văzut bombele atomice (la televizor). Am văzut centrale nucleare. Știu că matematica are dreptate.

Dar când rezultatul nu este văzut - să presupunem că nimeni nu a făcut vreodată o bombă atomică, un reactor nuclear etc. - onestitatea m-ar forța să spun: cred că Einstein sau nu cred că Einstein. Ambele sunt credințe.

Schimbările climatice suntem între cele două: cu variații enorme în funcție de locuri, în funcție de ani, ceea ce face ca percepțiile noastre să ne „înșele” (o menționez despre seceta din Alsacia: cifrele nu confirmă - mai degrabă nu încă, cred! - sentimentele mele!

În cele din urmă, conferințele mele etc m-au învățat un lucru, esențial pentru mine: trebuie să lăsăm celor care se opun argumentelor noastre, dreptul de a muri idioți. Pentru mine, aceasta este ceva care are valoarea dreptului constituțional. În caz contrar, suntem terapeutici fără încetare. Ca un corolar, este în mod evident dreptul de a muri prost în raport cu celălalt!
1 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Ultimele cifre ale încălzirii globale




de ABC2019 » 03/08/20, 18:18

Did67 a scris:E = mc², nu știu cum să-l apăr, deoarece sunt strict incapabil să citesc, să refac etc. Calculele lui Einstein. Am văzut bombele atomice (la televizor). Am văzut centrale nucleare. Știu că matematica are dreptate.

interesant ca o comparație. În realitate nu știți cum se dovedește E = mc o bombă sau o centrală nucleară2 (ar fi necesar să verificați că eliberarea de energie determină și o variație a masei ∆m = ∆E / c2 dar nu știi nici după ce ai văzut pozele).
Singurul lucru pe care ți-l spui este că, dacă oamenii sunt capabili să realizeze acest tip de tehnică, este că știu lucrurile lor și, prin urmare, poți avea încredere în ele.

Argumentul este acceptabil ... cu condiția să aveți o pricepere tehnică de urmărit! dar unde este „priceperea tehnică” a climatologilor „atunci?

ai dat un anumit număr de diagrame pentru Franța, ok ... și unde sunt previziunile modelelor pentru a le compara? nicăieri! o teorie științifică bună este cea care prezice rezultatele cu o precizie atât de bună încât nu poate fi accidentală. Iar pentru a detona o bombă sau a conduce o centrală electrică, mai trebuie să stăpâniți o mulțime de parametri.

Acum pe ce se bazează „priceperea climatică”? doar pe un discurs vag că va provoca cu siguranță probleme și că dintr-o dată, orice problemă care apare este luată pentru confirmare. Dar asta nu este o ispravă. Asta face chiar și astrologii în fiecare an: prezice o mulțime de catastrofe diferite și selectează doar cele care se întâmplă. Și cu cât predicem mai mult, cu atât avem mai multe șanse să o confirmăm. Acesta este BA BA al tuturor științelor false.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ultimele cifre ale încălzirii globale




de Did67 » 03/08/20, 19:04

Ciao! CQFD ... Fără dispreț față de persoanele autiste, ar trebui să îl verificați.

Vă arăt un singur lucru, nimic mai mult: creșterea temperaturilor medii în stația Strasbourg-Entzheim este verificabilă și verificată statistic. Dar nu seceta (scăderea precipitațiilor totale anuale - acolo, nu am tratamentul trimestrial: în altă parte, pe alte stații, există scăderi de vară, în timp ce totalul variază puțin). Nu vă vorbesc despre viitor. Vă vorbesc despre ceea ce există deja.

Puteți struta și nega. Ia oricum Biafine, vei avea roșeață în fund! Pentru mine, la Strasbourg, încălzirea nu-mi pun întrebarea „ce zici în 2050?” Afirm că există încălzire globală, că ETP (necesarul de apă din plante) a crescut deja, că numărul de zile de îngheț a scăzut deja semnificativ, că numărul de zile de vară a crescut deja. Toate acestea fiind semnificative statistic!

Folosiți o metaforă, ceea ce este probabil regretabil. Ca orice metaforă, are limitele sale. Nu este niciodată o „demonstrație”. Este o încercare de a exprima mai bine o idee prin ameliorarea durerii. Răspundeți la substanță: există încălzire globală sau nu la stația Strasbourg-Entzheim?

Dar cu siguranță ai dreptate !!! Esti sigur de asta !!! Deci nimic mai mult de spus. Este deja pierdut prea mult timp.

O las acolo. Autism, nu știu cum să vindec.
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Ultimele cifre ale încălzirii globale




de ABC2019 » 03/08/20, 19:35

Did67 a scris:Ciao! CQFD ... Fără dispreț față de persoanele autiste, ar trebui să îl verificați.

Vă arăt un singur lucru, nimic mai mult: creșterea temperaturilor medii în stația Strasbourg-Entzheim este verificabilă și verificată statistic. Dar nu seceta (scăderea precipitațiilor totale anuale - acolo, nu am tratamentul trimestrial: în altă parte, pe alte stații, există scăderi de vară, în timp ce totalul variază puțin). Nu vă vorbesc despre viitor. Vă vorbesc despre ceea ce există deja.

Puteți fi struț și negați.

bine precis, nu am refuzat nimic din tot ceea ce spui acolo. Creșterea temperaturii medii mi se pare bine atestată. Dar nu creșterea secetei, care se referă doar la ultimii ani și care nu poate fi exclusă că se datorează unei fluctuații naturale. Spunem același lucru, nu-i așa?

Ia oricum Biafine, o să ai roșeață în fund! Pentru mine, la Strasbourg, încălzirea nu-mi pun întrebarea „ce zici în 2050?” Afirm că există încălzire globală, că ETP (necesarul de apă din plante) a crescut deja, că numărul de zile de îngheț a scăzut deja semnificativ, că numărul de zile de vară a crescut deja. Toate acestea fiind semnificative statistic!

Folosiți o metaforă, ceea ce este probabil regretabil. Ca orice metaforă, are limitele sale. Nu este niciodată o „demonstrație”. Este o încercare de a exprima mai bine o idee prin ameliorarea durerii. Răspundeți la substanță: există încălzire globală sau nu la stația Strasbourg-Entzheim?

Dar cu siguranță ai dreptate !!! Esti sigur de asta !!! Deci nimic mai mult de spus. Este deja pierdut prea mult timp.

O las acolo. Autism, nu știu cum să vindec.

Răspund clar: da, datele dvs. arată o tendință de încălzire (o creștere a temperaturii medii), dar nu o tendință de creștere a secetei. Nu văd cum este „autist”, aud întrebarea ta și răspund.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Ultimele cifre ale încălzirii globale




de Paul72 » 04/08/20, 09:19

Am răspuns deja clar în ceea ce privește precipitațiile anuale: totul este bine explicat pe site-ul Météo-France, uitați-vă că există o mulțime de fișiere pe această temă, este foarte informativ și mai bine explicat în trei cuvinte.
Și veți putea să vă faceți propria opinie în această privință, deoarece lucrurile nu sunt chiar atât de simple.
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Ultimele cifre ale încălzirii globale




de ABC2019 » 04/08/20, 10:09

Paul72 a scris:Am răspuns deja clar în ceea ce privește precipitațiile anuale: totul este bine explicat pe site-ul Météo-France, uitați-vă că există o mulțime de fișiere pe această temă, este foarte informativ și mai bine explicat în trei cuvinte.
Și veți putea să vă faceți propria opinie în această privință, deoarece lucrurile nu sunt chiar atât de simple.


da, și care este punctul pe care vrei să-l aperi?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Ultimele cifre ale încălzirii globale




de Exnihiloest » 05/08/20, 16:44

Did67 a scris:... Afirm că există încălzire globală, că ETP (necesarul de apă al plantelor) a crescut deja, că numărul zilelor de îngheț a scăzut deja semnificativ, că numărul zilelor de vară a crescut deja . Toate acestea fiind semnificative statistic!
...

„Semnificativ statistic”, dar numai local. Prin urmare, nu este un element în favoarea încălzirii „globale”. Dar să recunoaștem. Acest lucru este greu de contestat, există o „anumită încălzire”.
De acolo până la afirmarea că ar exista o „urgență climatică” care să o prevină, cu o mulțime de previziuni pe termen lung apocaliptice, în timp ce chiar și pe termen scurt sunt false și dorințe evlavioase pentru o posibilă acțiune umană asupra climei, Mai mult, fără daune colaterale superioare celei ipotetice de a nu face nimic, aceasta este mai degrabă întrebarea.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Ultimele cifre ale încălzirii globale




de Paul72 » 06/08/20, 08:32

Nu mi se pare complicat să înțeleg că, cu precipitații medii constante (bine peste deceniu, să zicem) și creșterea temperaturilor medii (mai ales în perioada de vară în plus), cu valuri de căldură mai intense, că secetele agricole sunt și vor continua. fiți din ce în ce mai devreme și mai intens și în medie. Este aproape evident!

Este exact ceea ce se observă pe termen lung, iar prognozele climatice toate merg, fără excepție, spre o agravare în deceniile următoare pentru Franța, dacă rămânem cu țara noastră. Și nu îmi cereți o sursă, mergeți și vedeți-vă pe site-ul deja indicat, bine explicat. Puteți avea chiar regiunea prognozată după regiune cu modificările pe care le așteptați.
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Ultimele cifre ale încălzirii globale




de Paul72 » 06/08/20, 08:42

http://www.meteofrance.fr/climat-passe- ... r/climathd

Pentru venirea climatului, este indicată în mod clar o agravare a uscăciunii terenurilor, aproape peste tot. Pentru perioada 1959-2009, nu este atât de evident pentru secete, depinde de regiuni, de exemplu în Alsacia nimic semnificativ, dar în Lorena da.
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 170