Proiect de școală ecologică în Sarthe (72)

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
arnog
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 01/09/08, 11:10

Proiect de școală ecologică în Sarthe (72)




de arnog » 01/09/08, 11:11

bonjour,
Într-un sat magnific, dorim să realizăm un proiect de subdiviziune ecologică (chiar dacă termenul de subdiviziune nu mă mulțumește cu adevărat.
Trebuie să facem mai întâi un studiu de piață prin constituirea unui grup de „familii” potențial interesate.

Elementele principale de reținut este că dorim ca întreaga subdiviziune să fie gândită prin prisma vegetației, a traficului auto și a mediului de viață în general.

Costul pe m2 nu a fost încă estimat, dar depinde de noi să ne gândim la planificare astfel încât să fie cât mai optimizată (<15E m2 mi se pare esențială).

Restul clauzelor rămân a fi definite, cu siguranță, vor exista restricții suplimentare, însă depinde de noi să facem tot posibilul.
Terenul este identificat.
Localitatea este situată pe axa nisipului / artului - Le Mans. Numele va fi comunicat privat.
Suntem indivizi și nu societate. Avem posibilitatea să ducem proiectul și să trezim interesul unei părți din echipa municipală.

Căutăm prieteni care doresc să se stabilească în zonă pe termen scurt și să investească în definirea proiectului, precum și în viața satului.

De asemenea, suntem în proces de identificare a jucătorilor locali din industria construcțiilor. Preferințele noastre se referă la cadrul de lemn, paiul, dar astăzi este planificat să îi respectăm pe cei care ar alege Monomur sau Beton celular.

Contactați-mă în mod privat pentru orice alte informații suplimentare.



Arnog
0 x
lili72
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 03/03/09, 11:47

moșie de locuințe verzi




de lili72 » 03/03/09, 11:53

Acest proiect ne-ar putea interesa, totuși, aș dori să știu mai multe despre locul și etapele făcute pentru moment. Unde este acest proiect în mod concret?
0 x
marco68
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 22/05/09, 11:44
Locul de amplasare: rouffach, Alsacia

Unde te afli?




de marco68 » 22/05/09, 11:56

bonjour,
Tocmai am descoperit proiectul tău, deoarece caut și eu să înființez cu prietenii un proiect eco hamlet.
Sunt de la început, caut multe lucruri interesante pe net .... dar caut și un schimb de oameni cu cei care au început deja acești pași (pentru a fi mai eficienți în proiectarea proiectului).
Locuiesc în Alsacia de doi ani, dar familia și legăturile mele sunt în Bretania. Trec prin Sarthe când mă întorc în Bretania.
Ar fi posibil să ne întâlnim (urăsc telefonul!) Vara aceasta când vom reveni la BZH?
Ne vedem curând pe net sau în Sarthe!
tescovină
0 x
parfaitelumiere
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 79
Înregistrare: 05/08/09, 14:39




de parfaitelumiere » 06/08/09, 12:13

Am avut o idee pentru o casă ecologică, linia principală era geamuri 100% sud, un acoperiș înclinat cu o pantă mică spre nord și toate instalate fie pe un teren plat sau ușor spre sud.
Deoarece nu există alte deschideri decât pe fațada de sud, ar fi posibil să punem casele unul lângă celălalt, punând garduri pentru opus.
două case, o cărare, două case, o cărare.
Îmi place acoperișul verde, pentru proprietățile sale izolatoare și, de asemenea, pentru că este viu, și în funcție de ceea ce pui în el poate fi depoluare.
Mi-am spus, de ce să nu folosesc acoperișul unei case ca grădină a altei case, cu o barieră pentru a evita accidentele, nu va fi opus, zgomotele vor fi foarte bine absorbite și ar exista un maxim de verde și locuințe într-un spațiu minim.

Nu o pot desena pe vopsea ...
0 x
Sap cine poate!
Sébastien Moreau
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 11/02/10, 17:40

eco sat Sarthe




de Sébastien Moreau » 11/02/10, 17:52

bonjour,

Sunt interesat să construiesc o casă sănătoasă și eficientă din punct de vedere energetic într-un proiect colectiv adaptat.

Iată e-mailul meu pentru mai multe detalii și mai ales locația

sebastien.moreau2@gmail.com

Noroc pentru această inițiativă (foarte bună)!
0 x
Chaudun
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 05/08/20, 11:59

Re: Proiect de cătun Eco în Sarthe (72)




de Chaudun » 05/08/20, 12:07

Am fi interesați de proiectul dumneavoastră.
Vă rugăm să mă contactați la 06 37 94 29 82
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Proiect de cătun Eco în Sarthe (72)




de Forhorse » 08/08/20, 00:03

Lol 10 ani mai târziu!
Imagine
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 100