Comunică-ți cetățenia

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Jean Phi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 13/01/07, 11:22
Locul de amplasare: Namur-Belgia

Comunică-ți cetățenia




de Jean Phi » 13/01/07, 12:44

Salut tuturor,

Nou în acest sens forum, Am vrut să vă ofer câteva contribuții de comunicare. Într-adevăr, întâmpinăm o mulțime de dificultăți în a aduce oameni ne-proactivi cu noi.

Există mai multe motive pentru aceasta. De foarte multe ori suntem triști și furioși în legătură cu acest subiect, oh, atât de sensibil. De exemplu, Provocarea pentru Pământ, puternică de 500.000 de semnatari în urmă cu câteva luni, ne-a relansat pentru a face „1 + 1 = 1.000.000”, adică fiecare semnatar aduce înapoi cel puțin încă unul. Rezultat astăzi: 600.000 de semnături în ciuda unei campanii majore.

Pe de altă parte, comunicarea privind dezvoltarea durabilă nu este niciodată foarte entuziastă. Un alt exemplu, același Nicolas Hulot, căruia nu îi lipsește vizibilitatea, pentru lansarea aceleiași Provocări pentru Pământ a colectat 300.000 de semnături din iunie 2006 până în septembrie 2006, în timp ce în aceeași perioadă privatizarea GDF a atras peste 2,5, XNUMX milioane de mici transportatori.

Cauza este comună ambelor exemple: problema culturală despre care trebuie să vorbim despre satisfacția personală atunci când vorbim de ecologie sau cetățenie. Practic, cerem populației să schimbe comportamentul pentru planetă sau pentru strănepoții noștri fără ORICE compensare pentru plăcere și mai ales cu containere de vinovăție și constrângeri.

Această modestie privește comunicarea de orice eficiență. Nu avansează.

Vei țipa, dar dacă comunicarea lui DD ar fi modelată pe cea a Coca Cola, am fi mult mai mulți dintre noi. Coca comunică doar despre plăcere și funcționează bine pentru ei.

Mergi în acest punct, dacă ești încă acolo, întreabă-mă despre ce distracție putem vorbi cu ecologia.

Vorbesc despre plăcerea pe care o putem simți cu toții dacă ne permitem, desigur, atunci când suntem în armonie cu valorile noastre civice. Vă promit că există, l-am studiat îndeaproape.
A vă rog, a vă rog. Acest lucru este valabil și pentru alții, dar și pentru natură.

În practică, acest lucru poate însemna pentru voi toți că, dacă vă permiteți să exprimați această plăcere civică, veți putea să-i priviți pe cei din jur ca pe atât de mulți oameni care nu au șansa ca dvs. să experimenteze această plăcere. De acolo până la a deveni furnizor, există doar un singur pas. Fă-o!

Dacă sunteți interesat, aș dori să merg mai departe în această distanță focală oblică a DD.

Din experiență, prima reacție este întotdeauna surprinzătoare. Este nevoie de puțin timp pentru a digera.

Oferă-ți această șansă.

Bine NOI pentru tine.

Jean Phi
Dernière édition alin Jean Phi 13 / 01 / 07, 13: 34, editate 1 ori.
0 x
Nu este rușine să-ți exprimi în jurul tău satisfacția personală de a-ți trăi eco-cetățenia ...
Pyvesd
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 70
Înregistrare: 24/11/06, 18:44
Locul de amplasare: Bordeaux




de Pyvesd » 13/01/07, 13:12

+1

Încep să simt acest lucru când ies cu bicicleta mea culcată bdx. Toate exclamațiile pe care le stârnește ... și nu resping niciodată pe cineva care face pasul de a-mi pune întrebări despre pkoi despre cum se întâmplă acest lucru : Idee:
Dacă vorbim despre plăcerea noastră, vom reuși să stârnim invidie și, prin urmare, factorul declanșator care ar duce la restul ...

Un week-end bun să aveți
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 264