Degradarea ciudată (?) A unui plan de roșii pe balcon

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Cavaler_Elvețian
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 44
Înregistrare: 06/11/16, 13:54
Locul de amplasare: Elveția francofonă
x 10

Degradarea ciudată (?) A unui plan de roșii pe balcon




de Cavaler_Elvețian » 22/08/20, 15:59

hi,

Observ o degradare ușor ciudată a unui plan de roșii într-o coș de pe balconul meu, voi încerca să o descriu cât mai bine (aș sublinia, totuși, că roșiile mele din pământ nu suferă de această boală, în plus, nu încă suferă de niciun rău, ating lemn).

Iată topo; unele frunze se usucă complet, de la verde trec la galben apoi la maro și în această ultimă etapă sunt fragile (ca o frunză moartă).
Planta pare să-și dorească să se „separe” de pliante, uscându-le înainte de tulpină, cred că aceasta este o reacție destul de clasică.

Vârful plantei nu pare (încă) afectat, dar „crește” frumos. Frunzele tinere din partea de sus sunt ușor încovoiate (probabil că nu are nimic de-a face cu ea), dar pe măsură ce se dezvoltă, iau o formă complet normală și își pierd partea îndoită.
Pe părțile cele mai afectate, chiar și tulpina principală capătă o colorație ușor maronie. A fi observat un an „petele” negre ale mucegaiului, nimic asemănător aici, este întreaga tulpină care ia frumos această colorare, nu există o delimitare clară, face un gradient de verde (acolo unde tulpina este încă în formă deplină) până la „maroniu-verde” unde frunzele sunt uscate. Mugurii de flori și vârfurile terminale ale unor gurmanzi pe care i-am lăsat devin maronii și se usucă și ei, ca frunzele, și la fel ca frunzele, planta pare să vrea să se separe prin crearea unui mecanism de uscare care vremurile sunt specifice pentru sine, cu o limită clară cu partea de care se separă.

Până atunci mă gândeam clar că nu au suficientă apă și că suferă de soarele plin cu reverberarea pe clădire, este cu adevărat severă. Dar ... am văzut ceva cu adevărat ciudat pe care nu l-am mai văzut niciodată; se dezvoltă (?) o pulbere de culoare cacao sau scorțișoară depusă (unde?) pe câțiva petiole de pliante afectate (dar de departe nu toate), nu am văzut niciodată asta, mi se pare foarte ciudat, pentru că nu bănuiesc d atac fungic și nu am văzut nimic care arăta ca o dezvoltare a ciupercii.

Date de mediu;
Altitudine ~ 800m
Zona climatică: platoul elvețian, Europa centrală, clima oceanică temperată (Cfb conform Köppen) limită continentală umedă (Dfb; datorită Alpilor și Jura)
Orientarea balconului; sud-est (protecție bună împotriva ploilor și a vânturilor predominante)
Substratul; amestec de compost dintr-o platformă de compostare + gunoi de grajd degradat (2 ani) + sol de top (molehill) cu 5cm de bile de lut în fundul vasului. Volum ~ 33x33x38cm
Udări regulate cu apă de la robinet pentru a menține substratul umed.
Varietate; nici o idee, fructele sunt purpuriu închis deasupra și verde dedesubt, apoi verde devine roșu pe măsură ce se coacă.

Niste poze ;
(imagini care pot fi făcute clic -> dimensiune mai mare)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Degradarea ciudată (?) A unei tomate împușcate pe balcon




de Did67 » 22/08/20, 16:27

Puteți încărca fotografiile pe site?

Sub „caseta” pentru introducerea mesajelor, există două file [„Opțiuni” și „Atașamente”]. Faceți clic pe atașament. La sfârșitul transferului de fotografii, puneți cursorul pe „caseta” de intrare și faceți clic pe „introduceți ...”.

Soiul pare a fi de tip Indigo (bogat în antocianine = anti-oxidante).

Ar putea fi încă o mucegai (sau o boală înrudită - alternaria sau alt tip). Sporurile pulbere, cel mai probabil, care sunt emise pentru a infecta alte picioare ...

Este destul de curios că acest lucru nu vine pe un balcon, în general „mai uscat” (atmosferă de aer / umiditate relativă) decât culturile fac terenuri simple
0 x
Cavaler_Elvețian
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 44
Înregistrare: 06/11/16, 13:54
Locul de amplasare: Elveția francofonă
x 10

Re: Degradarea ciudată (?) A unei tomate împușcate pe balcon




de Cavaler_Elvețian » 22/08/20, 16:31

Este în regulă pentru găzduirea de imagini pe site, dar nu pot modifica prima mea postare; când fac clic pe butonul Editare mă confrunt cu acest mesaj:
"Informații:
Nu mai puteți edita sau șterge acest mesaj. "

Deci, (re) aici sunt imaginile:

D71_0364.JPG


D71_0365.JPG


D71_0366.JPG


D71_0368.JPG
D71_0368.JPG (494.8 KiB) Vizualizat de 3587 de ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Degradarea ciudată (?) A unei tomate împușcate pe balcon




de Did67 » 22/08/20, 17:43

Da, avem doar „un anumit timp” pentru a reedita. După aceea, prea târziu ...

De asemenea, citez uneori pentru a corecta o eroare pe care o văd ulterior.

Da, pulberea este cel mai probabil spori.

Este cel mai probabil o boală fungică.

De ce aici și nu în altă parte? Este misterele naturii. Umbra dimineața? Sensibilitate varietală? Excesul de fertilitate cu consecința slăbirii plantei? Și 2 din cele trei? Sau toate trei? Natura este complexă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Degradarea ciudată (?) A unei tomate împușcate pe balcon




de Did67 » 22/08/20, 18:05

Mici penibil pentru un atac violent de alternativă (chiar dacă fotografiile site-ului e-phytia nu corespund destul de mult; cred că au fotografiat doar faze incipiente):

http://ephytia.inra.fr/fr/C/24048/Tropi ... A-linariae

https://www.iriisphytoprotection.qc.ca/ ... ageId=8205
0 x
Cavaler_Elvețian
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 44
Înregistrare: 06/11/16, 13:54
Locul de amplasare: Elveția francofonă
x 10

Re: Degradarea ciudată (?) A unei tomate împușcate pe balcon




de Cavaler_Elvețian » 22/08/20, 18:10

Sunt prea curios, chiar nu cred în acest atac fungic, nu este posibil și nu se potrivește cu ceea ce observ. Cu adevărat nu.

Așa că am scos lentila macro ... mic zoom pe această pulbere de cupru;

D71_0372.jpg

D71_0372_01.jpg


Pentru informațiile dvs., pețiolul acestei frunze mici are diametrul între 1 și 2mm.

Acești „viermi” mici nu-mi spun nimic de valoare ... mai ales că cu ochiul liber imposibil de văzut ceva.

Și a descoperit un fruct ascuns ...
D71_0375.jpg



Și săpat, săpat mult ... până găsești asta:

Aculops lycopersici (responsabil pentru acarioza bronzată a roșiei, se potrivește 100% cu ceea ce observ, în engleză "roșie molie roșie"), această murdărie ar proveni din Australia inițial, dar ar fi astăzi cosmopolită și ar ataca în principal în sere, deoarece, la fel ca mulți acarieni, îi place cald și uscat.
50µm cel mai bun ...

Puțin documentație:
- https://ira.agroscope.ch/it-CH/Page/Ein ... ionId=3052
- https://www.agroscope.admin.ch/agroscop ... A2NQ==.pdf
- https://www.koppert.fr/la-parole-a/bioc ... en-tomate/
- http://ephytia.inra.fr/fr/C/5135/Tomate ... ycopersici
- https://fr.wikipedia.org/wiki/Aculops_lycopersici
-


Aș fi învățat ceva astăzi, cel puțin asta.

Nu mai rămâne decât să-l ardem tot ... Roșia; Cu siguranță nu voi ajunge niciodată acolo. :D : Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Degradarea ciudată (?) A unei tomate împușcate pe balcon




de Did67 » 22/08/20, 18:23

Dacă doriți să încercați mâna la o „cheie de determinare”, pentru tomate, aceasta este de la pagina 192 din acest document (gratuit online):

https://horizon.documentation.ird.fr/ex ... /36393.pdf
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Degradarea ciudată (?) A unei tomate împușcate pe balcon




de Did67 » 22/08/20, 18:30

Ah, da, macro-uri grozave!

Și într-adevăr, acestea nu sunt spori fungice, asta este destul de clar ...

Am regulat probleme cu acarienii în castraveți în seră ... Dar a priori nu acestea. Cu toate acestea, voi arunca o privire mai atentă la roșiile mele. Inițial este destul de diferit de bolile fungice. Chiar dacă la final, frunzele ofilite arată ca frunzele ofilite!

Nu uitați faptul că pot exista două lucruri în același timp.

Acarianul corespunde bine uscării / rulării frunzelor terminale ... după cum se vede într-o fotografie.

Pentru acarienii de castravete, o „irizare” tipică a frunzelor apare înainte ca acestea să se usuce ulterior. Dar mai mult ca tutun blond uscat. Nu „înnegrește”.

Despre acest acarian, nu știu. În orice caz, ne aflăm într-un stadiu prea avansat de deteriorare a frunzelor ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Degradarea ciudată (?) A unei tomate împușcate pe balcon




de Did67 » 23/08/20, 10:18

Did67 a scris:
Acarianul corespunde bine uscării / rulării frunzelor terminale ... după cum se vede într-o fotografie.



Mă citez pentru a insista: trebuie să fii cu ochii pe asta! Frunze care se îngălbenesc, se ofilesc: privește în sus. Făinarea, rătăcirea timpurie, se află pe frunzele „vechi” și vine mai mult de jos ... Frunzele terminale sunt libere.

Pe macro-urile dvs., acești „acarieni” suspendați parcă în vid, pe o pânză atât de subțire încât nu o puteți vedea, sunt un al doilea criteriu care, când îl cunoașteți, sare destul de repede!

Dar există capcane: de exemplu, ofilirea bacteriană, care se usucă de jos în sus (totuși fără „particule agățate”!) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Degradarea ciudată (?) A unei tomate împușcate pe balcon




de Did67 » 23/08/20, 10:27

Notă: acarienii sunt de obicei dăunători în sere. Căldura și atmosfera uscată le convin ... Balconul tău trebuie să „imite” o seră! Ploaia îi sperie.

Se observă că roșiile dvs. în aer liber sunt cruțate.

Acasă, pe cucurbite, am început un film. A doua zi îmi scot toate echipamentele macro pentru a încerca să filmez, instalez etc ... Și surpriză: imposibil de găsit aceste acarieni observate cu 24 de ore înainte (și pe care le-am arătat la număr soției mele, cu lupa mea botanist!). Nu a fost gasit. Nu mi-am putut termina filmul! Castraveții au avut nevoie de mult timp pentru a se recupera. Există din nou lăstari verzi sănătoși la sfârșit (în seră).

Rețineți că, dacă m-aș fi ocupat de ceva, aș fi ajuns la concluzia că .... funcționează! Greșit. Așa se nasc „legende” pe internet. Un diagnostic eronat („mucegai” - de îndată ce o frunză de roșie se usucă, este „mucegai”). Tratament cu zer sau aspirină sau orice altceva FĂRĂ MĂRTURI. Eureka, funcționează!
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 331