Motor plat fără perii pentru velomobile

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
teach
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 17/03/20, 17:44
x 2

Motor plat fără perii pentru velomobile




de teach » 05/09/20, 11:38

Ca parte a unui proiect de velomobile, lucrez la proiectarea unui motor plat fără perii, cu flux axial (câmp magnetic paralel cu axa de rotație) în stilul acest exemplu. Incorporarea unui motor plat într-o roată de bicicletă este mult mai ușor de imaginat, iar un motor plat are un cuplu mai mare la turații mai mici, la fel ca o bicicletă.
Statorul este central și transportă înfășurările, ceea ce facilitează fixarea și ieșirea firelor în cazul unei roți (înfășurări, senzori Hall).
Rotorul (dublu) poartă magneții permanenți și este solid cu janta.
Există un puternic interes în utilizarea unui aranjament de Halbach pentru magneții permanenți, în măsura în care această configurație elimină necesitatea unui suport feros pentru a „bucla” liniile de câmp din spatele magneților: acestea sunt fixate pe o placă compozită, de exemplu, de unde câștigul greutate...
Nu sunt bun (eufemism!) În magnetism, lecțiile mele sunt (foarte) departe, dar știu să modelez, așa că dacă cineva îmi poate da câteva indicii pe baza primelor schițe pentru a ști ce putere putem - la prima vedere - așteptați-vă la așa ceva, eu sunt un angajat ^^
Unele ieșiri 3D:
statorul (înainte de includerea înfășurărilor în rășină ...:
stator.png

statorDetail.png

unul dintre rotori, cu polii magneților în roșu / gri:
rotor.png

rotorDetail.png
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Motor plat fără perii pentru velomobile




de izentrop » 05/09/20, 14:53

bonjour,
Nu este ușor de găsit magneți trapezoidali. De asemenea, bobinele trebuie să urmeze această formă. Nici circuitul magnetic nu pare complet. Gapul de aer prea mare pentru o performanță corectă mi se pare?

Cea mai optimizată și mai utilizată tehnică a motorului plat este următoarea:
Imagine
0 x
teach
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 17/03/20, 17:44
x 2

Re: Motor plat fără perii pentru velomobile




de teach » 05/09/20, 17:29

Bună ziua Izentrop,

fotografia ta reprezintă un motor de flux radial „clasic”, foarte complex de realizat, în orice caz prea mult pentru mine!
Pe acest motor, aranjamentul nu este de tip Halbach, de unde necesitatea inelului de oțel din jur și este greu!
Am văzut unele de acest tip, dar există apoi un mic magnet pătrat între fiecare dreptunghi, iar efectul ar trebui să fie probabil mai mic ...
Trebuie să pot găsi dacă vrei să vezi asta ...

În proiectul meu, magneții nu sunt trapezoidali: sunt în contact cu diametrul interior, dar ușor distanți la diametrul exterior. Este cu siguranță un punct de reper, dar este la îndemâna mea la un cost suportabil! Există în 20x5x5 cu direcția de magnetizare pe 5mm și nu în 20 în mod convențional, și este baza proiectului. Magneții fiecărui rotor se confruntă în mod evident cu SN.

Ce vrei să spui prin „circuitul magnetic nu pare complet”? Particularitatea aranjamentului Halbach este că respinge liniile de câmp pe o parte (aproximativ vorbind, acesta este rolul magneților a căror orientare a polarității este paralelă cu planul).
Pentru golul de aer, în cazul meu, magneții sunt la +/- 1mm față de fire, suportul statorului are o grosime de 2 mm: acesta este din nou ceea ce mi se pare a fi la îndemâna mea în ceea ce privește realizarea ... vom vedea dacă este mai bine posibil ^^

Înfășurarea se realizează urcând pe o parte / coborând pe cealaltă cu un decalaj corespunzător distanței dintre poli: de exemplu, un roșu urcă opus unui magnet polar S (el însuși orientat spre un N al cealaltă parte a statorului) să coboare în fața unui pol N și, dacă nu mă înșel (regula 3 degete!), forța este întotdeauna tangentă în aceeași direcție, de unde și acționarea. În cazul meu există o pierdere a diametrelor interne și externe, dar acest tip de motor are o eficiență foarte mare, ar trebui să treacă ... Apropo, eficiența este foarte bună și la generator, ceea ce este interesant în propulsia electrică! Acest tip de motor este cel care echipează cele 2 roți ale competiției „energice”.

Pe legătura furnizată ca exemplu, firele urcă și coboară într-un unghi, ceea ce simplifică înfășurarea, dar forța generată este brusc oblică și firele trec într-un unghi pe câmpul generat de magneți, nici nu este grozav Mai Mult. În orice caz, motorul său funcționează onorabil ;-)
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Motor plat fără perii pentru velomobile




de izentrop » 05/09/20, 18:17

Téach a scris:Ce vrei să spui prin „circuitul magnetic nu pare complet”?
pentru a canaliza fluxul magnetic cu cea mai mică pierdere posibilă ca la motoarele comerciale.
Lecțiile mele sunt departe, un document care vă poate ajuta https://hal.archives-ouvertes.fr/hal-01 ... spanet.pdf

În linkul citat, tipul nu pare să fi fost la sfârșitul proiectului, așa că nu știm puterea sau performanța? ... http://scolton.blogspot.com/search/label/LEAF
jointes pièces
circuitMagnetic.jpg
circuitMagnetic.jpg (40.02 KiB) Vizualizat de 7353 ori
0 x
teach
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 17/03/20, 17:44
x 2

Re: Motor plat fără perii pentru velomobile




de teach » 05/09/20, 19:35

Acest motor este „clasic” cu bobine x care creează un câmp magnetic în nucleul lor feromagnetic, bobinele nu (sau foarte puțin) sunt supuse câmpului între fier. Unitatea este între magneți (permanenți la periferie, electro pe stator) care atrag / resping.

Principiul pe care aș dori să îl aplic este diferit în măsura în care este curentul care trece prin fir, el însuși supus câmpului generat de magneții permanenți, care provoacă o forță perpendiculară pe curent (și deci pe fir) și pe câmp , forță care aici este +/- tangentă la raza medie. Firul fiind fixat, câmpul (în acest caz, magneții permanenți) se mișcă ...
Un exemplu foarte simplu aici, fără a termina amplasarea magneților!
Recunosc foarte umil că mi-a luat mult timp să înțeleg cum funcționează și care a fost interesul lui Halbach în general și am aplicat aici în special!

Și vă mulțumesc pentru linkul către articol, dar de departe nu am nivelul de doctorat ^^
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Motor plat fără perii pentru velomobile




de izentrop » 05/09/20, 22:39

Generator de turbine eoliene mai simplu, cu curgere axială și magneți permanenți, precum cei ai porcului https://heliciel.com/helice/eolienne%20 ... lienne.htm

Folosit ca motor aici http://www.amazingdiyprojects.com/electric_motor.html. Trebuie să cumperi o carte pentru a afla mai multe.

Am încă îndoieli cu privire la puterile anunțate :?:
0 x
teach
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 17/03/20, 17:44
x 2

Re: Motor plat fără perii pentru velomobile




de teach » 06/09/20, 08:12

Chiar dacă înseamnă să faci un motor plat și cât mai ușor posibil, cât mai mult pentru a te asigura că, în plus, are o performanță bună, chiar foarte bună ...
Mă tem că aceste generatoare de turbine eoliene, mă tem, sunt în jur de 75% dacă sunt bine construite (vântul este liber, putem discuta meritele ieșirii ...) și motorul roții primei tale fotografii la 85% dacă este bine. Evident, nu mă aștept la 95% sau mai mult în construcția amatorilor, dar acest tip de rentabilitate îl putem obține, este în orice caz ce se anunță...
Voi apărea fără îndoială încăpățânat, perseverent în motorul plat cu flux axial și magneți permanenți în Halbach :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Motor plat fără perii pentru velomobile




de thibr » 06/09/20, 10:37

pentru randament Barnabé a împărtășit câteva observații : Mrgreen:

dar eficiența piggott-ului, cu închiderea fluxului magnetic static și fără altă parte metalică decât bobinele din câmpul magnetic rotativ, nu trebuie să fie rea, chiar dacă densitatea puterii nu este foarte bună, dar nu este un pb pentru aplicarea energiei eoliene : Wink:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Motor plat fără perii pentru velomobile




de izentrop » 06/09/20, 12:34

bonjour,
Va trebui să faceți la fel de bine ca ei dacă doriți să concurați în ceea ce privește performanța. Firuri cu secțiune pătrată, magneți optimizați pe ambele părți, oțel electric orientat spre granule ....
Imagine
0 x
teach
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 17/03/20, 17:44
x 2

Re: Motor plat fără perii pentru velomobile




de teach » 06/09/20, 13:06

către Thibr:
Barnabé nu menționează eficiența, ci doar puterea produsă ... ar fi nevoie de un senzor de cuplu pe arborele elicei (înainte de generator) pentru a putea calcula ceva. Forma lamelor nu sugerează o putere de vânt bună. Ceea ce în niciun caz nu diminuează realizarea sau efortul didactic : Wink:

în Izentrop:
: Mrgreen: competiția cu ei (> 97%!) nu este obiectivul, ci să te descurci mai bine decât un motor de bază pentru bicicletă (cel mult 75 până la 80%) pentru a-l putea integra în roată, da, și cu atât mai mult cu un motor foarte cuplu de la turații mici!
Pe de altă parte, nu am metal în configurația mea, este interesul Halbach, iar greutatea câștigă o lovitură gravă!
Fiul lui Litz, este posibil, am folosit un fir D0.6mm disponibil, secțiunile pătrate sunt inaccesibile (și foarte greu de lucrat) pentru péquinul mediu care sunt!
Magneți optimizați, pe Magnax nu știu cum au făcut-o, dar aranjamentul lui Halbach pe ambele părți ar putea fi clasificat în categoria „optimizat”: este cazul lor, nu am nimic văzut, docul este foarte evaziv!

Pentru informații, Bernard Cauquil, referință în bicicleta solară care acumulează km-urile zilnice (7000km în 25 de zile, respect!), explorează transmisia complet electrică și mi se pare o cale extraordinară, care devine extrem de interesantă dacă ieșirile motorului / generatorului sunt îmbunătățite: tăcere, flexibilitate, greutate, ușurință în instalare ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 161