Umiditate: curba de saturație a aerului și% RH, Mollier

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
filistin
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 22/11/13, 09:02

Re: Umiditate: curba de saturație a aerului și% RH, Mollier




de filistin » 11/02/16, 15:09

"confortul este legat în proporție de 70% de temperatura pereților"

Știu că ajung puțin târziu, dar în cazul în care autorul este încă prezent pe site ... încerc:

Este o „cifră fierbinte” de genul „Sunt cu 300% mai precaut decât media” sau se bazează pe fapte verificate?

PRODUSE
0 x
Avatar de l'Utilisateur
simplino
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 143
Înregistrare: 22/11/15, 18:28

Re: Umiditate: curba de saturație a aerului și% RH, Mollier




de simplino » 11/02/16, 20:49

BEOTIEN a scris:"confortul este legat în proporție de 70% de temperatura pereților"

Știu că ajung puțin târziu, dar în cazul în care autorul este încă prezent pe site ... încerc:

Este o „cifră fierbinte” de genul „Sunt cu 300% mai precaut decât media” sau se bazează pe fapte verificate?

PRODUSE

Este un efect complex, care depinde și de modul în care vă încălziți cu sentimentele de temperatură T, picioarele, urechile, obrajii, suflanta cu aer cald, caloriferele foarte calde sau pardoseala încălzită, pereții slab izolați cu curenți provenind de la pereți, ferestre, nu izolate, etc ... în camere cu diferență mare de T în funcție de locurile camerelor.

Podeaua frigul de pe pământ îți răcește picioarele (cu excepția la sări ore în șir în aer, o modalitate eficientă de a evita să fii răcoros prin creșterea metabolismului tău ) si chiar daca capul este foarte cald cu un T ridicat veti avea disconfort sigur si sigur !!

La fel și tije de convecție stimulate de pereți și ferestre reci care trimit impulsuri reci, măsurabile prin termometre departe de calorifere.

Putem compensa puțin cu un radiator care suflă pe picioare și în cap în fața biroului sau cu un radiator care radiază prin infraroșu pe cap. !! fara a reface nicio izolare in casa, dar cu pierderi de caldura crescute localizate in jurul corpului tau !!

În cele din urmă cândincubăm o răceală sau gripă suntem mult mai reci, frisoane, cu o zi înainte, mult mai răcoroase, pentru că virusul te manipulează pentru a scădea temperatura și a crește mult mai repede cu cât este mai rece corpul tău !!!

Pentru mine singura soluție este atunci sportul intens, alerga repede în sus, chiar de un singur etaj de 66 de ori, să mă încălzească și să mă stimuleze circulându-mi sângele pe tot corpul și stimulează-mi sistemul imunitar mult mai mult, înmulțindu-mi metabolismul sub 10 stres , și este foarte eficient !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5

Re: Umiditate: curba de saturație a aerului și% RH, Mollier




de Hic » 12/02/16, 10:39

BEOTIEN a scris:"confortul este legat în proporție de 70% de temperatura pereților"

Știu că ajung puțin târziu, dar în cazul în care autorul este încă prezent pe site ... încerc:

Este o „cifră fierbinte” de genul „Sunt cu 300% mai precaut decât media” sau se bazează pe fapte verificate?

PRODUSE

Bună BEOTIAN

Am verificat personal că 65% umiditate este limita de confort!

Consecință !!!!!!!!!!!!!!!!!!
1. "Nu este nevoie să încălziți o cameră la 25 °" disconfortul va persista dacă umiditatea este peste 65%

2. „Nu este nevoie să răciți o cameră la 28 °” disconfortul va persista dacă umiditatea este peste 65%


Tratarea umidității este mai ieftină decât tratamentul termic
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Umiditate: curba de saturație a aerului și% RH, Mollier




de Christophe » 12/02/16, 13:16

Hic a scris:Tratarea umidității este mai ieftină decât tratamentul termic


Acest lucru este discutat! Exemplu pe care l-am avut în minte: dezumidificarea este soluția folosită în bazinele municipale ... dar este posibil să se facă fără deumidificare menținând T ° de aer 2 ° C față de cea a apei. În acest caz, apa se va evapora mai mult

Este posibil în piscinele moderne foarte bine izolate ...

În ceea ce privește echilibrul general, cred că această soluție nu este interesantă, dar foarte puțin folosită!
În orice caz, o piscină este o gaură de energie!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5

Re: Umiditate: curba de saturație a aerului și% RH, Mollier




de Hic » 14/02/16, 16:18

Christophe a scris:
Hic a scris:Tratarea umidității este mai ieftină decât tratamentul termic


Acest lucru este discutat! Exemplu pe care l-am avut în minte: dezumidificarea este soluția folosită în bazinele municipale ... dar este posibil să se facă fără deumidificare menținând T ° de aer 2 ° C față de cea a apei. În acest caz, apa se va evapora mai mult

Este posibil în piscinele moderne foarte bine izolate ...

În ceea ce privește echilibrul general, cred că această soluție nu este interesantă, dar foarte puțin folosită!
În orice caz, o piscină este o gaură de energie!

Bună Christophe

Singura deltă eficientă la 2 ° pe care o cunosc, este cea a „punctului de rouă”!
și, prin urmare, o deltă sub 2 ° va evita condensul
și, de asemenea, o problemă de sănătate,
fără efecte majore asupra evaporării.


Prin urmare, este posibil să se producă un dezumidificator „fără energie” cu o deltă de 2 ° și mai mult,
ceea ce îl face disponibil în 3 sezoane
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5

Re:




de Hic » 18/02/16, 11:00

lejustemilieu a scris:Despre aceasta:
În casa mea, există prea multă umiditate în casă (săracii de peste 120 de ani :D )
Cu 21 de grade în casă, cineva are senzația de a fi rece.
Vrem să aprindem soba cu lemne care vă încălzește atât de bine intestinele.
Mă întreb dacă scăderea nivelului de umiditate cu care dispozitiv ar fi soluția.
Tatăl meu avea un dispozitiv foarte simplu, care indica nivelul de confort în funcție de temperatură și umiditate.
Nu existau baterii, ci un fir de păr care, în funcție de umiditate, crește sau se lungea și avea o acțiune asupra acului indicator.
Așa că vreau să cumpăr un dispozitiv care usucă aerul; dar nu stiu care :D
Ar fi mai ieftin decât arderea lemnului, dar nucleară :D

Buna corect

Trebuie făcută o distincție între umiditate (umiditate) și condens.

Aerul este întotdeauna umed chiar și într-un desert,
dar pivnița mea este uscată, fără mucegai sau rugină pentru o umiditate de 80%!

Ceea ce este nesănătos este condensul
ceea ce duce la infecții fungice cu spori, greu de gestionat.

deci acest lucru este imperativ
indiferent dacă este într-o cameră rece, o piscină, o pivniță sau o pivniță și acasă


Cum să gestionezi condensul?

După punctul de rouă,
sau minus 2 ° diferență între aer și perete (în ceea ce privește vremea)!
În teoria aproximativă, dar economică. Huh!

Atât de mult pentru catamaran


Dezumidificator la domiciliu
Dacă răcorim o placă metalică cu aer exterior la 6 ° sau 10 ° (noaptea primăvara, toamna și ... iarna?),
ar trebui să obținem condens în aer liber, fără sistem de refrigerare

Atât de mult pentru confort

Simulare ca acasă!
pune o placă de polistiren pe o fereastră în această seară
lăsați un gol pentru a lăsa aerul interior să treacă,
a doua zi va apărea condensul, vezi gheață dacă a înghețat (în spatele dublei vitrine huh? și 15 ° în interior)
Ușor? Nu!

La revedere
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Umiditate: curba de saturație a aerului și% RH, Mollier




de Christophe » 15/10/20, 09:42

Tabelul presiunii vaporilor saturați a apei:

saturation_pressure.jpg
pression_saturante.jpg (235.18 KiB) Vizualizat de 3864 ori


Citiți că este nevoie de 0.0234 de bare pentru a fierbe apa la 20 ° C.
1 x

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 179