Tardigradul, rezistența extremă și criptobioza

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79124
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Tardigrade, rezistenta extrema si criptobioza




de Christophe » 11/08/19, 21:44

Este atât de importantă această confuzie?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Tardigrade, rezistenta extrema si criptobioza




de GuyGadebois » 11/08/19, 21:51

Christophe a scris:Este atât de importantă această confuzie?

Fiecare îi dă importanța pe care o dorește. Am fost „fan” al insectelor încă din copilărie, pentru mine a fost important.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79124
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Tardigrade, rezistenta extrema si criptobioza




de Christophe » 20/10/20, 16:32

Și o nouă proprietate halucinantă a Tardigrade:

0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79124
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Tardigrade, rezistenta extrema si criptobioza




de Christophe » 18/12/21, 16:24

Nu am inteles titlul dar mi se pare interesant: https://trustmyscience.com/tardigrade-p ... quantique/ ! : Mrgreen:

Tardigrad: primul organism multicelular care a fost supus unei încurcături cuantice

Cercetătorii de la Universitatea Tehnologică Nanyang din Singapore tocmai au reușit un experiment aproape incredibil: încurcarea cuantică a unui tardigrad cu un qubit supraconductor! Această ispravă marchează pentru prima dată când un organism multicelular a fost supus unui astfel de fenomen cuantic. În cel mai recent experiment, animalul a supraviețuit chiar și condițiilor extreme impuse acestuia. Da, alegerea tardigradului pentru acest studiu nu este, desigur, periculoasă.

Entanglementul cuantic (sau entanglementul cuantic) este un fenomen al mecanicii cuantice încă parțial înțeles greșit până astăzi, în care două particule (sau grupuri de particule) formează un sistem legat. Astfel, indiferent de distanța dintre ele, stările lor cuantice (1, 0 sau ambele în același timp) sunt legate. În această așa-numită stare „încurcată”, există corelații între proprietățile fizice ale celor două particule.

Tardigradele nu mai sunt de prezentat, dar o mică reamintire poate fi întotdeauna utilă... Aceste creaturi fascinante, numite și „urși de apă” datorită aspectului lor amuzant, sunt cunoscute în special pentru rezistența lor incredibilă, capabile să supraviețuiască la temperaturi extreme și presiuni și chiar în vidul spațiului. Din toate aceste motive, aceste animale microscopice ar putea fi primii călători interstelari.

Unul dintre secretele acestei rezistențe nesfârșite a tardigradelor este capacitatea lor de a intra într-o stare de anhidrobioză extremă, numită uneori „hibernare”, pe care o prepară prin uscare aproape în întregime (eliminând până la 95% din apa lor). În această stare numită „tun”, ele arată ca niște butoaie mici, de unde și numele ales. Faptul că aceste creaturi pot tolera condiții atât de extreme sugerează că rezistența lor este rezultatul închiderii totale a proceselor lor metabolice. În consecință, tardigradele au fost, potrivit lui Rainer Dumke (autorul principal al studiului) și colegilor săi, candidații ideali pentru a deveni potențial primele organisme multicelulare care să susțină încrucișarea cuantică.

(...)


0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Tardigrade, rezistenta extrema si criptobioza




de GuyGadeboisTheBack » 18/12/21, 16:52

Nu mă deranjează să fiu înțepat cu o poțiune ADN mesager tardigrad... : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79124
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Tardigrade, rezistenta extrema si criptobioza




de Christophe » 18/12/21, 17:11

Premii!! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Tardigrade, rezistenta extrema si criptobioza




de GuyGadeboisTheBack » 18/12/21, 17:31

: Arrowu: : Arrowu: : Arrowu: : Arrowu: : Arrowu: : Arrowu:
Christophe a scris:Premii!! : Mrgreen:

Ei bine, nu... : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79124
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Tardigrade, rezistenta extrema si criptobioza




de Christophe » 18/12/21, 17:43

Ei bine, dacă... nu vrei Bonobo-ul în schimb? : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Tardigrade, rezistenta extrema si criptobioza




de GuyGadeboisTheBack » 18/12/21, 18:08

Christophe a scris:Ei bine, dacă... nu vrei Bonobo-ul în schimb? : Mrgreen:

Deci, în cazul meu, chiar nu este pin tristețe! Mă vei crede sau nu, dar n-am trăit niciodată o cădere sexuală în toată viața mea, și indiferent de starea în care m-aș afla... E foarte simplu, am crezut multă vreme că a fost os... : Mrgreen:
Dernière édition alin GuyGadeboisTheBack 18 / 12 / 21, 18: 10, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79124
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Tardigrade, rezistenta extrema si criptobioza




de Christophe » 18/12/21, 18:09

Exact sau mai multe motive!!! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: : Lol: : Lol: : Lol:
0 x

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 185