Jean-Marc Jancovici este un c ...?

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Jean-Marc Jancovici este un c ...?




de eclectron » 26/10/20, 10:15

izentrop a scris:Ai ascultat la 22:15 inițiativa de ocolire germană pe care o propune? Este interesant să ne scoți din mărăcini.


Obamot a scris:Dulapurile sunt extractivism. Gandeste-te la asta.
Nu este fals!


În acest moment nu am chef ...
Dezamăgirea față de progresul lumii depășește entuziasmul de a încerca să-l influențeze.
Sunt medicat într-un fel ... trebuie să spun că tocmai mi-am luat încă un an!
prea multi idioti? ar fi prea simplist.
De fapt, societatea nu are structura (democrația directă?) Pentru a aborda problemele cu calm și sănătate.
Nu toată lumea are același nivel de informații.
Deci, lumea este o mare mizerie la care nu vreau să particip în acest moment, prefer să plantez copaci.

Claudia Kemfert este croissantistă, deci extractivistă, în timp ce Janco nu este.
Janco a înțeles mult timp raportul Meadows către Clubul Romei.
Nu trebuie să fii un geniu pentru ao înțelege: o creștere infinită într-o lume finită și noi avem răspunsul.
Claudia Kemfert nu este deloc în această logică, nu este realistă, este economistă ……. : Mrgreen:
Acesta este motivul pentru care ar trebui să ne luăm timp pentru a educa masele și „elitele” asupra problemelor reale, asupra realității reale și pentru a avea o dezbatere democratică reală pe tema energiei (printre altele)
Cu alte cuvinte, misiunea este imposibilă atâta timp cât este prinsă în roata dințată a economiei actuale (profitabilă) și a științei ei despre divertisment (suportabilă).

Deci da pentru micul turneu în Europa pe care Janco l-a propus deja, dar cu un alt scop decât extraticvismul: supraviețuirea simplă cu un nivel de confort care nu este cel al epocii de piatră.
Dar acesta nu este un slogan foarte „vânzător”! : Lol:
3 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Jean-Marc Jancovici este un c ...?




de thibr » 01/11/20, 21:11


Schimbările climatice și problema energiei din secolul XXI.
3 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Jean-Marc Jancovici este un c ...?




de thibr » 04/11/20, 20:24

1 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Jean-Marc Jancovici este un c ...?




de thibr » 11/11/20, 14:24

un nou adept : Wink:

Cine nu visează să fie autonom în energie! Am crezut că ar fi posibil să fim fără a ne schimba modul de viață.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Jean-Marc Jancovici este un c ...?




de Obamot » 11/11/20, 15:09

L-am văzut, dar, deși abordarea sa pare corectă, sunt extrem de dezamăgit de omisiunile sale.

De exemplu, el nu vorbește despre energia solară termodinamică, fizicianul Jean-Pierre Petit spune că centralele de acest tip ar putea fi foarte bine exploatate în deșerturi și chiar și în Franța, potrivit lui, ar fi suficient să creștem puțin suprafețele parabolelor.

În realitate, avem din nou aici o problemă politică. Termodinamica este viitorul, nu putem să nu venim la el mai devreme sau mai târziu ... Mai bine mai devreme decât prea târziu ....



Hidrogenul la fel ... Jancovici spune că pentru a produce hidrogen consumă la fel de multă energie ca ceea ce eliberează apoi .... E adevărat. Dar aceasta este pentru a omite complet faptul că energia solară (termodinamica) este o sursă inepuizabilă, credibilă și gratuită (cu excepția costurilor de operare), așa că nu ne pasă cu adevărat de „câtă energie solară este necesară pentru a produce acest hidrogen.. ”. Energie care oricum se pierde dacă nu este folosită ...

De asemenea, el nu spune că energia nucleară este mai presus de toate „militară”.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79327
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Jean-Marc Jancovici este un c ...?




de Christophe » 23/11/20, 15:26

Totul este spus:



În cele din urmă, în acest videoclip avem un MOTIV foarte bun pentru criza de durată a COVID!
Jean-Marc vorbește chiar despre restricționarea libertății!

JM PRESEDINTE, JM PRESEDINTE !! : Cheesy:
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Jean-Marc Jancovici este un c ...?




de Obamot » 23/11/20, 16:34

Ne confruntăm cu o dilemă, deoarece soluția există prin energia solară termodinamică, singura industrie grea capabilă să furnizeze combustibili fosili cu masa potențială de energie disponibilă imediat (cu condiția construirii centralelor electrice și a prieteniei cu țările Africa de Nord, Siria, Turcia : Mrgreen: )

Doar dacă facem asta, restul epuizării resurselor va fi amânat ....
În același timp, criza covid-19 este doar o prevestire a ceea ce ne atârnă în față dacă nu facem nimic ...

Dar încă nicio voință politică la orizont de a face ceva (sau într-un mod atât de timid)

Specii umane pustii, incapabile să facă „mai bine” decât „managementul prin criză”Și după ce am ales incompetenți ...

Da, într-adevăr, JM PRESEDINTE, sau în fruntea unui plan ad hoc pentru a scoate omenirea din fundătura sa.
JM la Forum Davos economic, pentru început.
1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9805
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Jean-Marc Jancovici este un c ...?




de sicetaitsimple » 23/11/20, 18:20

Obamot a scris:Ne confruntăm cu o dilemă, deoarece soluția există prin energia solară termodinamică, singura industrie grea capabilă să furnizeze combustibili fosili cu masa potențială de energie disponibilă imediat (cu condiția construirii centralelor electrice și a prieteniei cu țările Africa de Nord, Siria, Turcia : Mrgreen: )


Ai căzut în oala Desertec când erai mic?
Dar de ce, dacă este atât de interesant, țările potențial interesate, cu foarte rare excepții, nu desfășoară în masă centrale solare termodinamice pentru a-și satisface nevoile în primul rând?
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Jean-Marc Jancovici este un c ...?




de ENERC » 23/11/20, 19:18

sicetaitsimple a scris:
Obamot a scris:Ne confruntăm cu o dilemă, deoarece soluția există prin energia solară termodinamică, singura industrie grea capabilă să furnizeze combustibili fosili cu masa potențială de energie disponibilă imediat (cu condiția construirii centralelor electrice și a prieteniei cu țările Africa de Nord, Siria, Turcia : Mrgreen: )


Ai căzut în oala Desertec când erai mic?
Dar de ce, dacă este atât de interesant, țările potențial interesate, cu foarte rare excepții, nu desfășoară în masă centrale solare termodinamice pentru a-și satisface nevoile în primul rând?

Deja energia solară termodinamică nu este cea mai potrivită pentru a exporta ceva. Fotovoltaica este mai bine plasată pentru a produce H2, NH3 sau CH4.
Luați țări din vest în est
- Maroc: mare centrală electrică în Noor
- Algeria: lobby petrol / gaz
- Tunisia: lipsa resurselor + țara mică
- Libia: lobby petrol / gaz
- Egipt: ar putea, dar nu
- Țările Golfului: lobby petrol / gaz în afară de EAU
- Turcia: clicul nu a avut loc. Face totul pentru a recupera ultimii m3 de gaz pe mare.

Concluzie: nu este câștigat (și de aceea Desertec a rămas în cutii)
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Jean-Marc Jancovici este un c ...?




de ABC2019 » 23/11/20, 19:24

Enerc a scris:
sicetaitsimple a scris:
Obamot a scris:Ne confruntăm cu o dilemă, deoarece soluția există prin energia solară termodinamică, singura industrie grea capabilă să furnizeze combustibili fosili cu masa potențială de energie disponibilă imediat (cu condiția construirii centralelor electrice și a prieteniei cu țările Africa de Nord, Siria, Turcia : Mrgreen: )


Ai căzut în oala Desertec când erai mic?
Dar de ce, dacă este atât de interesant, țările potențial interesate, cu foarte rare excepții, nu desfășoară în masă centrale solare termodinamice pentru a-și satisface nevoile în primul rând?

Deja energia solară termodinamică nu este cea mai potrivită pentru a exporta ceva. Fotovoltaica este mai bine plasată pentru a produce H2, NH3 sau CH4.
Luați țări din vest în est
- Maroc: mare centrală electrică în Noor
- Algeria: lobby petrol / gaz
- Tunisia: lipsa resurselor + țara mică
- Libia: lobby petrol / gaz
- Egipt: ar putea, dar nu
- Țările Golfului: lobby petrol / gaz în afară de EAU
- Turcia: clicul nu a avut loc. Face totul pentru a recupera ultimii m3 de gaz pe mare.

Concluzie: nu este câștigat (și de aceea Desertec a rămas în cutii)

Acest lucru nu împiedică, Norvegia produce toată energia electrică prin surse regenerabile în timp ce își exportă gazul și petrolul și se descurcă foarte bine, astfel încât explicația dvs. nu trebuie să fie cea corectă.
1 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 287