Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 17/11/20, 11:22

Did67 a scris:a) Să cultive în exces legumele foarte atractive: anghinare, pătrunjel, cicoare ... Pe scurt, cultivă „pentru” șobolanii aluni. Distribuie cu ei! Localizați aceste legume într-o „centură în jurul plasturelului”


Mă surprinde puțin, înainte de a mă hotărî să mă prind, am încercat să am lucruri foarte apreciate de ei, să-i îndrum sau să împărtășesc puțin. Mai degrabă, am simțit că, cu cât făceam mai mult, cu atât aveam mai multe volei. Din această cauză, am decis să prind că nu este posibilă partajarea, sau foarte neuniformă, 80% stil pentru ei și 20% pentru mine.
Am făcut și eu un test Euphorbia, dar nu pot spune dacă funcționează sau nu, anul acesta nu am avut nicio mușchi în petic de legume. Dar unii oameni spun, de asemenea, că nu le place menta, iar acest lucru nu este adevărat pentru mine. Singurul lucru eficient, așa cum spui tu, este capcanele, eu folosesc portocalele pentru costul lor redus, face o treabă bună.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 17/11/20, 11:26

Julienmos a scris:răcoritoare clare și înghețuri așteptate la sfârșitul săptămânii și săptămâna viitoare în est, până la aproximativ -1 sau - 2 °

Am lăsat în pământ în grădina de legume:

cicoare
escarole
morcovi
varza rosie
napi
sfeclă
varză de varză
prazul

praz și varză care nu suge nimic, în rest sunt mai puțin sigur ...
poate acoperi salatele cu un voal?


Tot ce ai enumerat mi-a rămas afară fără nicio protecție până la -3 °. După aceea, nu știu, nu am trecut dincolo de asta de patru ani.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 17/11/20, 11:28

Julienmos a scris:răcoritoare clare și înghețuri așteptate la sfârșitul săptămânii și săptămâna viitoare în est, până la aproximativ -1 sau - 2 °

Am lăsat în pământ în grădina de legume:

cicoare
escarole
morcovi
varza rosie
napi
sfeclă
varză de varză
prazul

praz și varză care nu suge nimic, în rest sunt mai puțin sigur ...
poate acoperi salatele cu un voal?


Om fericit ... Imagine

După seria -2, -6, -3 din 26, 27 și 28 septembrie, am continuat cu negative negative pe timp de noapte, dar cu temperaturi diurne foarte fierbinți.

Citiri de temperatură octombrie.jpg
citiri de temperatură octombrie.jpg (236.83 KiB) Vizualizat de 1217 de ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 17/11/20, 11:44

Doris a scris:Mă surprinde puțin, înainte de a mă hotărî să mă prind, am încercat să am lucruri foarte apreciate de ei, să-i îndrum sau să împărtășesc puțin. Mai degrabă, am simțit că, cu cât făceam mai mult, cu atât aveam mai multe volei.


M-am exprimat prost: „împărtășirea” se înțelege la nivelul grădinii de legume, la nivel global.

Aceste plante foarte populare, plantate la margine, sunt plante martirice: sunt cultivate pentru șobolani aluni, cu atât mai bine să le prindă. Pentru a face capcana mai eficientă.

Riscul este, de fapt, într-o anumită fază, la început, de a atrage șobolani aluniți în grădina de legume!

Pe termen lung, însă, observ că în grădina mea de legume presiunea rămâne „gestionabilă” și că lângă ea, în pajiști, este o nebunie. Se înțelege că sunt destul de prezent și destul de sârguincios în ceea ce privește capcana, care este „marea mea treabă”! Mi se pare că, odată ce populația este reglementată în interior, noii veniți din exterior sunt prost păcăliți de aceste „delicii” puse sub nas? Presiunea pe interiorul centurii scade, deoarece cele din interior sunt atrase de bordură! Cel puțin îmi imaginez că se întâmplă așa. În orice caz, reușesc să recoltez destul de mult (chiar dacă mai există daune!).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 17/11/20, 11:49

Doris a scris:
Julienmos a scris:răcoritoare clare și înghețuri așteptate la sfârșitul săptămânii și săptămâna viitoare în est, până la aproximativ -1 sau - 2 °

Am lăsat în pământ în grădina de legume:

cicoare
escarole
morcovi
varza rosie
napi
sfeclă
varză de varză
prazul

praz și varză care nu suge nimic, în rest sunt mai puțin sigur ...
poate acoperi salatele cu un voal?


Tot ce ai enumerat mi-a rămas afară fără nicio protecție până la -3 °. După aceea, nu știu, nu am trecut dincolo de asta de patru ani.


Acasă, cu excepția escarolelor, totul s-a întâmplat iarna trecută (care nu era frig, dar cred că îmi amintesc că au fost - 6 ° C).

Escarolele, există mari diferențe varietale - unele escarole „de iarnă” iau asta; altele pot putrezi.

Puteți zgâria în jur de 2 ° C cu un voal (asta voi face).

Puteți „lega” escarolele prin împăturirea frunzelor. Acest lucru protejează inima (cea mai interesantă) și o face să albească. Escarolele merg bine într-o pivniță răcoroasă și se vor păstra până la Crăciun. Un pic decolorat, dar inima este încă comestibilă. Pune-i pe dos!
0 x
jojo15
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 28/11/18, 17:10
Locul de amplasare: sud CANTAL
x 5

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de jojo15 » 17/11/20, 11:52

conopida, broccoli, Bruxelles au încolțit în verandă în timpul închiderii. Am transplantat totul în același timp, pentru șobolani prind grădina de legume și câmpurile din jur care îmi aparțin cu fiare și topcats. Eu iau 200 pe an. Plănuiesc să fac un șanț în jurul grădinii de legume și să pun un gard din oțel inoxidabil. Am pus tort de ricin și plante de ricin, nu este foarte eficient.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 17/11/20, 12:18

jojo15 a scris:... pentru șobolani prind grădina de legume și câmpurile din jur care îmi aparțin cu fiare de călcat și topcats. Eu iau 200 pe an. Plănuiesc să fac un șanț în jurul grădinii de legume și să pun un gard din oțel inoxidabil. Am pus tort de ricin și plante de ricin, nu este foarte eficient.


Ah ouaihhhhhhhhhhhhhhh. Tac: dacă prind 20 de ani pe an, asta e maxim! Îmi pare rău că ți-am dat curs. Dar aici ajung oamenii, alții pleacă. Nimeni nu a citit totul de la început până la sfârșit !!!

Plante de ricin: efect zero - am avut galerii la picior! Și ocupă prea mult spațiu într-o grădină de legume!

Tortul, l-am pus doar pe pdt. Mi s-a părut că am avut mai puține daune (în ultimii doi ani, de când am pus câteva!). Chiar dacă așa cum s-a spus, câțiva picioare au fost roase și totuși ridic câteva pdt parțial roase ... Dar nici eu nu aș pune mâna să taie, atât de mulți alți factori pot juca un rol (inclusiv cicluri).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Paul72 » 17/11/20, 13:54

Toată lumea are propria cruce aici, alunițele sunt cele care se așează în mijlocul grădinii de legume: neapărat pe câmpuri cu toate pietrele este mai puțin ușor săpat, și mai presus de toate există o mulțime de mâncare sub fân !!!
Dar galeriile lor provoacă probleme sub răsaduri și plantații ...
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de stephgouv » 17/11/20, 14:02

Bună ziua tuturor, mi s-a spus despre Polytanol să lupt împotriva șobolanilor aluni.
Nu am încercat deoarece cele 3 capcane Supercat sunt suficiente pentru 35 de metri2
Anul acesta trebuie să fi prins doar 4
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 17/11/20, 14:07

Alunițele sunt carnivore, deci mai puține daune directe (prădare vegetală)!

Dar într-adevăr, ei „slăbesc” plantele sau răsadurile. Și ... pregătesc galeriile pentru șobolanii aluniți, pentru că sunt mai bine echipați cu picioarele din față transformate într-un fel de lopată mică. Când „găurile” în care am pus capcanele se umplu rapid cu mult pământ, se întâmplă să fie o aluniță! [Prind 2 sau 3 în medie pe an! Pagube colaterale !!!]
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 201