Fabul de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Paul72 » 17/11/20, 19:23

Exnihiloest a scris:
Paul72 a scris:Ei bine, dovedește, așa cum am spus, chiar și în cazul fenomenelor violente care devin mai violente la extreme

E greșit. Fenomenele meteorologice excepționale nu sunt nici mai frecvente și nici mai violente decât în ​​trecut.
Nici o istorie nu arată acest lucru.


Pe ce te bazezi pentru a spune asta?

Pentru că personal, am informații total contrare a ceea ce crezi că știi (false ca de obicei)
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ABC2019 » 17/11/20, 20:22

Paul72 a scris:
Exnihiloest a scris:
Paul72 a scris:Ei bine, dovedește, așa cum am spus, chiar și în cazul fenomenelor violente care devin mai violente la extreme

E greșit. Fenomenele meteorologice excepționale nu sunt nici mai frecvente și nici mai violente decât în ​​trecut.
Nici o istorie nu arată acest lucru.


Pe ce te bazezi pentru a spune asta?

Pentru că personal, am informații total contrare a ceea ce crezi că știi (false ca de obicei)

Cu toate acestea, nu putem spune că IPCC exprimă o mare certitudine asupra influenței antropice asupra evenimentelor extreme ... în afară de înregistrările de temperatură și creșterea nivelului mării, bine atestate, restul s-a schimbat puțin semnificativ.

https://www.ipcc.ch/site/assets/uploads ... INAL-1.pdf

Există dovezi că unele extreme s-au schimbat ca urmare a influențelor antropice, inclusiv
creșteri ale concentrațiilor atmosferice de gaze cu efect de seră. Este probabil că influențele antropice au condus
la încălzirea temperaturilor minime și maxime zilnice extreme la scară globală. Există încredere medie
că influențele antropice au contribuit la intensificarea precipitațiilor extreme la scară globală. Este
probabil că a existat o influență antropogenă asupra creșterii apelor de coastă extreme, datorită creșterii în
nivelul mediu al mării. Incertitudinile din înregistrările istorice ale ciclonului tropical, înțelegerea incompletă a fizicului
mecanismele care leagă parametrii ciclonului tropical de schimbările climatice și gradul de variabilitate al ciclonului tropical oferă
doar încredere scăzută pentru atribuirea oricăror modificări detectabile ale activității ciclonului tropical la antropice
influențe. Atribuirea unor evenimente extreme unice schimbărilor climatice antropice este o provocare.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Exnihiloest » 18/11/20, 18:59

Paul72 a scris:
Exnihiloest a scris:
Paul72 a scris:Ei bine, dovedește, așa cum am spus, chiar și în cazul fenomenelor violente care devin mai violente la extreme

E greșit. Fenomenele meteorologice excepționale nu sunt nici mai frecvente și nici mai violente decât în ​​trecut.
Nici o istorie nu arată acest lucru.


Pe ce te bazezi pentru a spune asta?

Pentru că personal, am informații total contrare a ceea ce crezi că știi (false ca de obicei)

Mă bazez pe lipsa de dovezi că acest lucru ar fi cazul, niciuna dintre diagramele istorice pe care le-am văzut nu arată așa ceva.

Prin urmare, vă întorc întrebarea, deoarece știința este modelarea a ceea ce observăm. Ceea ce nu observăm nu poate fi obiectul său. Prin urmare, aveți sarcina probei faptelor pe care le susțineți.
Care sunt sursele dvs. care arată „fenomene violente care devin mai violente la extreme”?!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Paul72 » 19/11/20, 18:04

Încep cu ciclonii, pentru care nu există un consens clar, dar, în general, dacă RC nu pare să aibă o influență prea mare asupra numărului lor (chiar ar putea îngreuna formarea lor pe termen lung), ciclonii din categoria maximă pare să fie mai favorizată de un diferențial de temperatură mai mare.

https://www.bfmtv.com/meteo/comment-les ... 90048.html
http://www.meteofrance.fr/climat-passe- ... t-cyclones

Două articole care arată clar dezbaterea pe această temă.

În ceea ce privește valurile de căldură, nu mai există nicio dezbatere: este deja cea mai clară consecință și cea care va fi probabil cea mai spectaculoasă.

http://www.meteofrance.fr/actualites/74 ... d-ici-2050
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Paul72 » 19/11/20, 18:11

În ceea ce privește și incendiile forestiere, nu există nici o dispută: risc și intensitate crescute (mega incendii mai frecvente)

https://www.futura-sciences.com/planete ... ont-73102/

Consecința valurilor de căldură mai frecvente și intense asociate în mod necesar cu secete mai severe.

https://meteofrance.com/changement-clim ... echeresses
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Paul72 » 19/11/20, 18:19

Mai complexe, dar destul de ferm stabilite, episoadele mediteraneene care se intensifică (dar rata de intensificare este dificil de prezis cu precizie)

https://meteofrance.com/le-changement-c ... changement


Nu mă îndoiesc că putem găsi multe alte exemple ... Putem considera că nu este atât de rău, dar faptul este că evoluează astfel și că trebuie să ne adaptăm și la el. que mal (agricultura pe prima linie)
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ABC2019 » 19/11/20, 18:23

Paul72 a scris:Încep cu ciclonii, pentru care nu există un consens clar, dar, în general, dacă RC nu pare să aibă o influență prea mare asupra numărului lor (chiar ar putea îngreuna formarea lor pe termen lung), ciclonii din categoria maximă pare să fie mai favorizată de un diferențial de temperatură mai mare.

https://www.bfmtv.com/meteo/comment-les ... 90048.html
http://www.meteofrance.fr/climat-passe- ... t-cyclones

Scuzați-mă, dar nu văd în referințele dvs. unde se arată că puterea a crescut din cauza RC. În primul scris în stilul „jurnalismului senzațional” nu există date statistice convingătoare, în cel de-al doilea este vorba doar de o întărire de 30 de ani în bazinul Atlanticului, care poate fi la fel de bine corelată la oscilația multidecenală atlantică

https://fr.wikipedia.org/wiki/Oscillati ... idécennale

(pentru informații dacă citiți capitolele IPCC privind uraganele, uraganele sunt favorizate de o creștere a temperaturii apei, dar nefavorabile de forfecare (gradient de viteză orizontală cu altitudine care distruge structura uraganului) ), și nu este clar care dintre aceste efecte ar fi dominant cu CR)

Și încă o dată pareți să răspundeți la o obiecție care ar fi „încălzirea globală nu are niciun efect observabil”, ceea ce eu însumi nu am spus niciodată, și nu răspundeți la obiecția care este „încălzirea globală clima nu este o catastrofă pentru umanitate ”, care este adevărata întrebare, mai ales atunci când alternativa este de a face fără fosile, ceea ce ar fi cu siguranță o catastrofă pentru omenirea de astăzi.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Paul72 » 19/11/20, 18:48

Am răspuns la Ex-nihilo pentru care CR nu există și că, prin urmare, nu pot exista consecințe legate ...

În ceea ce privește ciclonii, așa cum am spus că nu există încă un consens, rămâne de clarificat.
Vezi de exemplu aici: https://scholar.google.fr/scholar?q=int ... B4yRZTLFEJ

In timp ce... https://www.futura-sciences.com/planete ... emps-4584/

Pe scurt, nu simplu ...
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ENERC » 19/11/20, 19:12

ABC2019 a scris:... nu răspundeți la obiecția care este „încălzirea globală nu este un dezastru pentru umanitate”, care este adevărata întrebare, mai ales atunci când alternativa este de a face fără fosile, ceea ce pentru lovitura ar fi cu siguranță o catastrofă pentru omenirea actuală.

Încălzirea globală provoacă schimbări climatice. Probabil că este o problemă pentru mulți oameni, dar probabil că nu este un dezastru general - cel puțin deocamdată.
Ceea ce nu înțeleg este a doua parte a propoziției „alternativa este de a face fără fosile, ceea ce ar fi cu siguranță un dezastru pentru umanitatea actuală”.

Iau de exemplu previziunile IRENA în documentul său: IRENA_Global_Renewables_Outlook_2020.pdf

irena.png
irena.png (138.86 KiB) Vizualizat de 1646 ori


IRENA nu este NEGAWATT !!!!!
Este o proiecție pe care o consideră realistă pe baza unei economii care nu se înclină spre lumânare și Amish.

După cum putem vedea în grafic, tranziția este multifactorială:
- schimbări de combustibil (benzină -> electricitate în mobilitate)
- eficiența energetică (de exemplu fabricarea oțelului cu hidrogen în loc de cărbune),
- modificarea habitatului prin izolare
- o schimbare a metodelor de producere a energiei.

Nu văd cum aceste schimbări tehnologice (vă citez) „ar fi cu siguranță un dezastru pentru omenirea de astăzi”.

De ce să asociem reducerea emisiilor de CO2 cu revenirea la epoca de piatră?

Cu siguranță avem comportamente de schimbat ca și cum ai face un München -> Barcelona cu avionul pentru a merge să bem bere pentru un weekend eh?

Nu există nicio contradicție în decarbonizarea economiei pe parcursul unei generații (30 de ani), păstrând căldura, lumina, frigiderul și fără a reveni la tracțiunea animalelor pentru a ară câmpurile.
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ABC2019 » 19/11/20, 19:27

Enerc a scris:IRENA nu este NEGAWATT !!!!!
Este o proiecție pe care o consideră realistă pe baza unei economii care nu se înclină spre lumânare și Amish.

După cum putem vedea în grafic, tranziția este multifactorială:
- schimbări de combustibil (benzină -> electricitate în mobilitate)
- eficiența energetică (de exemplu fabricarea oțelului cu hidrogen în loc de cărbune),
- modificarea habitatului prin izolare
- o schimbare a metodelor de producere a energiei.

Nu văd cum aceste schimbări tehnologice (vă citez) „ar fi cu siguranță un dezastru pentru omenirea de astăzi”.

în lumea rapoartelor și a diagramelor, sigur, totul este bine.

De ce să asociem reducerea emisiilor de CO2 cu revenirea la epoca de piatră?

fără reducere, ștergere.
Și motivul, este destul de prost, este pur și simplu că populațiile care produc cel mai puțin CO2 trăiesc mai mult sau mai puțin ca în Epoca de piatră (sau cel puțin Evul Mediu).

https://fr.wikipedia.org/wiki/Liste_des ... r_habitant


Cu siguranță avem comportamente de schimbat ca și cum ai face un München -> Barcelona cu avionul pentru a merge să bem bere pentru un weekend eh?

Nu există nicio contradicție în decarbonizarea economiei pe parcursul unei generații (30 de ani), păstrând căldura, lumina, frigiderul și fără a reveni la tracțiunea animalelor pentru a ară câmpurile.


cu excepția faptului că ceea ce postezi ca o certitudine, nu există nicăieri.

Acestea fiind spuse, dacă ai dreptate, cine ar putea fi împotriva?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 139