Strategie de manipulare a populației și opinie în 10 reguli

dezbateri și companii filosofice.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Strategia de manipulare (a oamenilor) în 10 reguli




de Janic » 28/11/20, 14:48

nu, nu afirm nimic fără să pot oferi măcar referințe, chiar calcule și cifre.
Ah în sfârșit! Dar, ca de obicei, pentru un lăudăros, nu va fi nimic!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Re: Strategia de manipulare (a oamenilor) în 10 reguli




de Christophe » 28/11/20, 15:41

a scris:Nu este nevoie de videoclipuri YouTube și de asistență populară.


În timp de război ... poate toate metodele sunt bune de luat, nu?
0 x
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21

Re: Strategia de manipulare (a oamenilor) în 10 reguli




de aerialcastor » 28/11/20, 17:19

Nu, nu cred că a fi barkerul face lucrurile la nivel colectiv.

Pe de altă parte, la nivel personal, s-a descurcat bine. Are o armată de fani, prin definiție insensibili la raționalitate, gata să-l urmeze trup și suflet.
Fanaticii, la fel ca toți fanaticii, nu vor accepta argumente pentru că merg emoțional. Jackpot garantat pentru viitor. Cărți, interviuri și tricou cu efigia sa, toate pe un cântec în omagiul său.
0 x
Salvați un copac, mâncați un castor.
Este inutil să reușești în viață, ceea ce este nevoie să pierzi moartea.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Strategia de manipulare (a oamenilor) în 10 reguli




de Exnihiloest » 28/11/20, 17:49

a scris:Bineînțeles că a meritat. Dacă oamenii aderă la protocolul său, este datorită videoclipurilor sale de pe YouTube. Și nu studiile pe care le-a publicat și care au fost foarte prost primite de alți specialiști în domeniu (care au același tip de CV ca și el)

Același lucru este valabil și pentru credința în încălzirea globală antropogenă apocaliptică, oamenii cred că le spune ceea ce oamenii ar trebui să fie competenți.
Întrebarea este doar de a avea pe sine un minim de abilități pentru a ști pe cine să te bazezi atunci când nu le ai în domeniul tehnic în cauză.
Bazându-se pe un practicant în domeniu, care nu numai că are experiență, dar a publicat și pe plan internațional cu mult înainte ca acoperirea media COVID să mi se pară destul de consistentă.
La rândul meu, i-am citit studiile.

Era foarte cunoscut de specialiști. Dacă studiile sale asupra clorochinei ar fi avut aceeași rigoare cu ceea ce a produs-o în restul carierei, ar fi convins specialiști. Nu este nevoie de videoclipuri YouTube și de asistență populară.

Nu avem mai mult, și chiar mai puțin, pentru anunțarea unui tratament de către Institutul Pasteur din Lille. Și fie avem mai puțin, fie avem mai multe, dar este o fraudă, cu studiile referitoare la remsidivir, dar este amuzant, nu am văzut același resentiment față de Institutul Pasteur și Galaad ca și mine. Am văzut împotriva lui Raoult, înainte de a se arăta că era o porcărie. La rândul meu, concluzionez că aceasta este consecința unei lipse de gândire critică legată de o postură de beni-oui-oui, ale cărei singure referințe rămân argumentele autorității.

a scris:Nu, nu cred că a fi barkerul face lucrurile la nivel colectiv.
Pe de altă parte, la nivel personal, s-a descurcat bine. Are o armată de fani ...

Motivația asumată prin rațiune: eroare (deci raționament fals).
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Strategia de manipulare (a oamenilor) în 10 reguli




de Janic » 30/11/20, 10:44

La rândul meu, concluzionez că este consecința unei lipse de gândire critică legată de o postură de beni-oui-oui, ale cărei unice referințe rămân argumentele autorității.
Cu toate acestea, asta faceți tot timpul! : Evil:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Strategia de manipulare (a oamenilor) în 10 reguli




de Exnihiloest » 30/11/20, 12:20

Janic a scris:
La rândul meu, concluzionez că este consecința unei lipse de gândire critică legată de o postură de beni-oui-oui, ale cărei unice referințe rămân argumentele autorității.
Cu toate acestea, asta faceți tot timpul! : Evil:
Este expresia prostiei răzbunătoare.

Simplul fapt că sunt etichetat drept „sceptic climatic” demonstrează contrariul.
Dar nu ai fost niciodată aproape de o inconsecvență!
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Strategia de manipulare (a oamenilor) în 10 reguli




de Janic » 30/11/20, 12:42

Janic a scris:
La rândul meu, concluzionez că este consecința unei lipse de gândire critică legată de o postură de beni-oui-oui, ale cărei unice referințe rămân argumentele autorității.
Cu toate acestea, asta faceți tot timpul! : Evil:
Este expresia prostiei răzbunătoare.
Asta spun, este o prostie răzbunătoare pe care o arăți!
Simplul fapt că sunt etichetat drept „sceptic climatic” demonstrează contrariul.
se poate foarte bine să fie anticonformist în unele aspecte și foarte conformist în altele
Dar nu ai fost niciodată aproape de o inconsecvență!
așa mă simt mai puțin singur!
dar vă reamintesc că propoziția citată, în frunte, nu este a mea, ci a dvs.: dacă nu o negați în cele din urmă! :şoc:
Cu toate acestea, sunt complet de acord cu formularea dvs. de mai sus, singura întrebare deschisă este: care este un argument al autorității conform dvs.? Dați un exemplu simplu și concret! 8)
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Strategia de manipulare (a oamenilor) în 10 reguli




de Exnihiloest » 03/12/20, 17:49

Janic a scris:
Janic a scris:
La rândul meu, concluzionez că este consecința unei lipse de gândire critică legată de o postură de beni-oui-oui, ale cărei unice referințe rămân argumentele autorității.
Este expresia prostiei răzbunătoare.
Asta spun, este o prostie răzbunătoare pe care o arăți!

Ah, are un strat. Prostia răzbunătoare numește un sceptic climatic un da-da supus argumentului autorității și asta ai făcut! : Lol: : Roll: Există încă limite la improbabilitate, dar nu la tine.

se poate foarte bine să fie anticonformist în unele aspecte și foarte conformist în altele

Se numește inteligență, alegere individuală, gândire critică, exercitarea liberului arbitru, responsabilitatea, abilitatea de a selecta, calități pe care nu le-ai văzut niciodată. Unele teze oficiale sunt corecte, altele nu.
Inteligența nu este mai mult în nonconformistul sistematic ca tine decât în ​​conformist. Primul este doar un conformist cu obscurantismul sau cu teoriile conspirației. Nu se gândește. Inteligența este în capacitatea de a distinge, așa cum a fost exprimat de Henri Poincaré, pe care l-am citat adesea, dar nu înveți nimic.

ce este un argument al autorității după tine? Dați un exemplu simplu și concret! 8)

Concluziile finale și finale ale rapoartelor IPCC.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Re: Strategia de manipulare (a oamenilor) în 10 reguli




de Christophe » 23/12/20, 17:50

Importanța punctului de vedere fotografic ... într-o imagine ... 1 îmi pare rău ...

132485790_4842915279112783_6552780270865079930_n.jpg
132485790_4842915279112783_6552780270865079930_n.jpg (97.83 KIO) Accesat 1031 ori
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Strategia de manipulare (a oamenilor) în 10 reguli




de ENERC » 23/12/20, 19:37

Și ce vedeți în această imagine?

Imagine

Un CRS cu bagheta?

A fost un test!

De fapt, tinerii vor vedea mai mult o tânără care se uită înapoi, în timp ce bătrânii vor vedea o bătrână care se uită în stânga. Pe acest exemplu simplu, vedem cât de ușor este manipularea percepției creierului asupra faptelor.
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot], Majestic-12 [Bot] și oaspeții 166