Grădina de legume fără să obosești

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina de legume fără a obosi




de Did67 » 15/10/20, 18:25

Aceasta este o formă grozavă!
0 x
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Grădina de legume fără a obosi




de stephgouv » 16/10/20, 14:40

Did67 a scris:aduce sulf nativ (sau „sulf înflorit”). Brassicaceae au o mare nevoie de S, care nu este întotdeauna disponibil în sol. Mai degrabă decât o analiză costisitoare, un test (S poate fi găsit în granule pe internet, de la plicul mic până la punga de 25 kg! Cei 25 kg, dacă acest lucru este confirmat.]

Iată ce am citit:
"Floarea de sulf a fost un produs folosit de sute de ani. Este prezentată ca una dintre cele mai bune soluții naturale din lupta împotriva ciupercilor și anumiți dăunători care afectează plantele ".
Așa că pentru a pune cu ușurință la poalele varzelor doar pentru a nu distruge micorizele vecine, presupun.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Grădina de legume fără a obosi




de sicetaitsimple » 16/10/20, 15:08

Brassicaceae nu micorizează, oricum.
Cred că problema deficienței este mai generală. Au existat decenii când, prin precipitații, aporturile atmosferice au fost în mare măsură suficiente (emisiile de la vehiculele care ard combustibili cu conținut scăzut de sulf, centralele termice nepoluate, încălzirea cu petrol sau cărbune etc.).
Astăzi acest lucru nu mai este cazul, de unde și necesitatea de a arunca o privire mai atentă, în special pentru culturile care o cer.

În opinia mea, aspectul „fitosanitar” în pulverizare este un subiect diferit.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina de legume fără a obosi




de Did67 » 18/10/20, 19:53

stephgouv a scris:
Did67 a scris:aduce sulf nativ (sau „sulf înflorit”). Brassicaceae au o mare nevoie de S, care nu este întotdeauna disponibil în sol. Mai degrabă decât o analiză costisitoare, un test (S poate fi găsit în granule pe internet, de la plicul mic până la punga de 25 kg! Cei 25 kg, dacă acest lucru este confirmat.]

Iată ce am citit:
"Floarea de sulf a fost un produs folosit de sute de ani. Este prezentată ca una dintre cele mai bune soluții naturale din lupta împotriva ciupercilor și anumiți dăunători care afectează plantele ".
Așa că pentru a pune cu ușurință la poalele varzelor doar pentru a nu distruge micorizele vecine, presupun.


Nu.

Sulful este un fungicid, da. . Cu excepția faptului că, spre deosebire de cupru, se oxidează foarte repede (în câteva zile). Sulfiti de asemenea [SO3-- sunt fungicide (vezi stabilizarea vinului). Sursa de S din sol este ionii sulfat [SO4--, deci util. Desigur, la niveluri adecvate (în caz contrar, aciditatea amenință). Suntem aici în ipoteza că Brassicaceae care au nevoi mari nu găsesc suficient ...
1 x
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Grădina de legume fără a obosi




de stephgouv » 19/10/20, 07:36

De aici și zicala: trebuie să „suferi” pentru a fi frumoasă! Îl voi păstra pentru varză!
0 x
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Grădina de legume fără a obosi




de stephgouv » 10/11/20, 13:09

Bună ziua tuturor, iată cele mai recente știri din grădina mea de legume:
Primele înghețuri au fost foarte prezente în seră în 05 și 06 noiembrie.
Drept urmare, toate roșiile cherry care au rămas pe tulpină sunt „fierte”.
20201105_054549.jpg
gla gla

20201106_074818.jpg
Prima jeleu

Am profitat de MO liber pentru a acoperi grădina de legume.
Ei bine, cel puțin acolo unde nu există rămășițe de culturi (pe care le las în loc)
20201108_155039.jpg
Pătură de frunze căzute

Privind mai atent legumele rămase pe tulpină, am observat câteva afide pe o plantă de varză de Bruxelles.
20201108_154706.jpg
Afidele pe varza de Bruxelles

Apoi m-am grăbit să recoltez cele mai mari din toate plantele, precum și singurele 2-3 morcovi din toată grădina de legume ...
20201108_155820.jpg
Recolta varza de Bruxelles

Am recoltat și ultimele sfeclă și am tăiat o varză roșie.
20201108_155410.jpg
Ultimele sfeclă

Pentru a urmări evoluția afidelor pe alte plante sau nu.
2 x
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Grădina de legume fără a obosi




de stephgouv » 30/11/20, 14:34

-8 ° C în această dimineață! Și primii fulgi de zăpadă anunțați în seara asta sau mâine.

Și să te gândești că există oameni care își rup capul pentru a semăna salată de miel, în timp ce acasă crește singură ...
Ca și cum, a lăsa câteva legume să meargă la semințe este bine.

Rămâne să planificăm recoltele acum
20201128_155924.jpg
Mestecat
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina de legume fără a obosi




de Did67 » 30/11/20, 15:18

Acasă, - 7,5 ° C.

Planificare ??? Un Opinel! Și un container. Și le-am tăiat pe cele mai mari, ca să le fac loc celor mai mici ...

PS: A priori, este salata de miel „cu semințe mari” (care este și cea cu cele mai mari frunze!). De origine italiană, sunt mai puțin rezistente decât „scoicile” sau „verdele Cambrai” ... Dar la - 8 °, este încă confortabil ...
0 x
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Grădina de legume fără a obosi




de stephgouv » 30/11/20, 15:51

Când vorbesc despre planificare, vreau să spun: voi face doar asta.
Când am făcut fotografia ieri, am tăiat una și nu m-am putut abține să nu o mănânc ... Este un pic dezavantaj când mă plimb în grădina de legume. Un pic ca tine cu zmeura (nu toate merg la casă).
Și din nou în 35m2 m-am dus repede altfel, nu mă pot imagina pe mine în 900m2: voi ajunge la masa deja sătul lol
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Grădina de legume fără a obosi




de Doris » 30/11/20, 17:13

stephgouv a scris:Când am făcut fotografia ieri, am tăiat una și nu m-am putut abține să o mănânc ... Este un pic dezavantaj când mă plimb în grădina de legume.

La fel și pentru mine, este prea bine, mi-a plăcut întotdeauna salata de miel, dar apoi cultivată în fân, este micul meu deliciu chiar acum, unde sunt foarte mult în grădina de legume. În plus, există nu știu câte, este uriaș, anul trecut am semănat o grămadă întreagă în locuri diferite, dar nu am avut atât de mult. Nu-mi amintesc ce fel, dar este salată mică cu frunze. Anul viitor voi încerca pe ceilalți.
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 375