Stare sufletească pentru un viitor viabil

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de eclectron » 10/12/20, 16:18

Din politețe, mulțumesc Izentrop.
și pentru drum:
Janic a scris:
de eclectron »10/12/20, 09:19
Pentru mine cetaceul, Pa!
Repede, mântuirea este curajoasă în fugă! :? Te scutește de a te confrunta cu contradicțiile tale!

Mă împiedică să mă confrunt cu contradicții „stupide”, nesfârșite, consumatoare de timp, pentru a nu obține absolut nimic!
Chiar ai suc de creier de pierdut ...
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de Janic » 10/12/20, 16:22

Janic
Repede, mântuirea este curajoasă în fugă! :? Te scutește de a te confrunta cu contradicțiile tale!
Mă împiedică să mă confrunt cu contradicții „stupide”, nesfârșite, consumatoare de timp, pentru a nu obține absolut nimic!
Chiar ai suc de creier de pierdut ...
numiți-vă ceea ce vă place, este o scurgere care nu vă împiedică contradicțiile pe care va trebui să le rezolvați singure, singure! :strigăt:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de Obamot » 10/12/20, 21:19

Nu a spus că ne părăsește, ce era prea mult? El este încă acolo? :)
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de eclectron » 10/04/21, 08:39

Pentru pacienți și curioși : Wink:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de Obamot » 10/04/21, 11:16

„Sacrul” nu are nimic de-a face cu „acest tip de certitudine că totul poate fi analizat, măsurat tehnologic”Nu este doar o certitudine, ci mai presus de toate o nevoie de reasigurare din cauza impulsurilor induse de anxietate determinate de un viitor incert (viitorul în sine generat de erorile noastre actuale, nu am mers mai departe ...). Nu este o copie palidă a actualei observații antropotehnice (și sacrificiale) a lumii pentru a o recupera ideologic („sacrul”) aș spune => gunoi ... Chiar și „sacrul” este mai bun decât un astfel de neglijent. recuperare (deliberat la nu).

Janic are dreptate, nu spun asta mai ales pentru dvs., ci după rătăcirile dvs. asupra biodiversității, biotopului și ecosistemelor, deși nu doriți să faceți față minimizând erorile grave (pentru o dată pe un registru de protecție al naturii pe care tindem să de acord), nu uitați că într-o zi sau alta, având în vedere unghiul dvs. de atac, și voi vă veți confrunta din nou cu propriile contradicții. Pentru că uneori este puțin restricționat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de Exnihiloest » 10/04/21, 12:19

eclectron a scris:...
Mă împiedică să mă confrunt cu contradicții „stupide”, nesfârșite, consumatoare de timp, pentru a nu obține absolut nimic!
Chiar ai suc de creier de pierdut ...


Cu toate acestea, aceasta este activitatea dvs. principală aici: desenarea planurilor pe o cometă. De parcă ar trebui să avem cu toții o anumită „stare de spirit” pentru ca viitorul să fie viabil!
Este să pleci de la o prejudecată, să începi „discuții consumatoare de timp care nu duc la nimic”. Pentru că cine spune că un viitor viabil nu este tocmai rezultatul unei diversități de stări de spirit, care permite o adaptare dinamică?
Ești în permanență în tautologii, încercând să demonstrezi o concluzie pe care ai inserat-o deja în ipoteza ta inițială. Deșertăciunea este „proastă”, „consumatoare de timp”, care duce la nimic, pe lângă faptul că este pretențioasă, deoarece presupunerile inițiale nu sunt niciodată foarte fine. Păcat că, dacă ai atât de mult timp de pierdut, îi faci și pe alții să-l irosească prin întrebările tale întotdeauna închise și printr-o poziționare a gânditorului care califică ideile celorlalți de „proști” atunci când ai tăi sunt gândiți la ce înseamnă hamburgerul McDonald's gastronomie.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de Obamot » 10/04/21, 13:22

Mulțumesc! Am spus că „nu a fost mai departe”, Deci nu aș merge mai departe ca psiholog fin cât poți fi : Cheesy:

Am naivitatea să cred că oamenii pot fi îmbunătățiți?

Când să vrei „pentru a cruța capra și varza”, Nu a fost postul meu cea mai mare dovadă contrară?

Nu este prima dată când îi fac remarci lui Eclectron (fiecare are motivele sale. Dar, ca și în cazul oricui când lucrurile merg bine (mai bine), o spun și eu, ca zilele trecute, când mi-a plăcut o postare de la ABC când a recunoscut o eroare (fără a supralicita totuși, nu există nimic personal).

Sau trebuie să vorbești despre un anumit punct?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de Exnihiloest » 10/04/21, 13:29

eclectron a scris:Pentru pacienți și curioși : Wink:
https://www.youtube.com/watch?v=-Yo-POp5X74


Începe cu eroarea sperietoarei: afirmând că compania ar pretinde că totul ar putea fi măsurat, toate acestea pentru a apăra inteligența și logica pe care le pune în funcțiune, în timp ce această implementare este doar pentru a măsura ceea ce poate fi cuantificat.
Acuzarea de științism împotriva utilizatorilor rațiunii, pentru a o diminua, este recurentă, dar în general gratuită și nefondată.
Manipularea psihologiei așa cum vedem în acest videoclip provine de la oameni care, în mod evident, au probleme psihologice de adaptare la lumea însăși și, fără îndoială, cred că această (pseudo?) Știință i-ar putea ajuta. Este clar că ne confruntăm cu predici adresate altora care au aceleași probleme și toți acești oameni mici își imaginează că acesta ar fi cazul general.
O porcărie mare care ne aude luând vezici pentru felinare. Nu văd cu adevărat nicio diferență în aceste dezvăluiri de oameni care nu au produs niciodată nimic concret, decât în ​​discursurile Martorilor lui Iehova sau Scientologie.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de Janic » 10/04/21, 14:35

chestie
decât în ​​discursurile Martorilor lui Iehova sau Scientologie.
ai devenit teolog?
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Stare de spirit pentru un viitor viabil




de Exnihiloest » 10/04/21, 15:14

Jano
ai devenit teolog?


Teologia este religie. Nici măcar filozofia, contrar a ceea ce suntem uneori conduși să credem, urmând motive istorice.
Știința lui Dumnezeu, care nu există.
Nu trebuie să fii teolog pentru a vorbi despre secte monoteiste și despre șarlatanii în general. Exercițiul gândirii raționale este suficient.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 122