Tot ce trebuie să știți despre fotovoltaicii din Franța

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188

Re: Tot ce trebuie să știți despre fotovoltaică în Franța




de Remundo » 11/12/20, 00:00

da, există încă contracte de 60 ct € și durează 20 de ani de la semnarea lor. Am doar unul asemănător conectat în 2009 și care durează până în 2029.

Plătim abonamente și taxe pentru a accesa rețeaua, chiar am finanțat o șanț de 20 m pentru a trage trifazat la hambarul meu ... extensie de linie care nu îmi aparține ...

Prin urmare, nu toate sunt benefice.
0 x
Imagine
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Tot ce trebuie să știți despre fotovoltaică în Franța




de moinsdewatt » 04/02/21, 01:28

EDF lansează prima sa centrală solară fotovoltaică plutitoare în Franța

AFP publicat pe 03 feb 2021

EDF a anunțat miercuri lansarea construcției unei centrale fotovoltaice plutitoare, pe un rezervor de apă din Hautes-Alpes, primul proiect de acest tip din Franța pentru electrician.

„Situată pe rezervorul de apă al hidrocentralei Lazer, centrala solară plutitoare va acoperi o suprafață de 24,5 hectare, acoperind aproximativ două treimi din suprafața rezervorului de apă, pentru o capacitate de producție de 20 MW”, detaliate într-un comunicat de presă EDF Renouvelables, o filială a EDF.

Ar trebui să fie pus în funcțiune în primăvara anului 2022 și să producă echivalentul consumului anual de energie electrică de 12 de locuitori, echivalentul a ceea ce este deja produs de hidrocentrala Lazer.

EDF constată că acest proiect face parte atât din obiectivele de dezvoltare solară din Franța, cât și din propriul său „plan solar”. EDF își propune să devină unul dintre liderii din sector în Franța, cu o cotă de piață de 30% până în 2035.

Deși aceasta este o premieră pentru EDF în Franța, fabrica nu va fi prima de acest tip din țară. Centrala solară plutitoare din Piolenc (Vaucluse), operată de compania Akuo Energy, începuse astfel să producă în 2019. Cu o putere de 17 MW, este instalată pe apa unei foste cariere.


https://www.connaissancedesenergies.org ... nce-210203
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Tot ce trebuie să știți despre fotovoltaică în Franța




de Did67 » 04/02/21, 10:31

Christophe a scris:
Nu ați răspuns: cât plătiți pentru a folosi strada ta ?



Trec peste ultima frază, ceea ce mă face să mă jignesc - de ce să jignesc când nu ești de acord ??? Devine jalnic atunci când, în plus, pretindem că vânăm troli ... Suport din ce în ce mai puțin aceste comportamente care sunt similare cu băieții mici din spatele terenului de joacă. Da, devin un vechi ticălos !!! [Te scot din viteză]

Întrebarea dvs. are un răspuns simplu: se numește impozite, taxe și taxe! Pentru drumuri, acest lucru „justifică” în special impozitarea combustibililor.

Nu s-a făcut nicio infrastructură „gratuită” gratuit - vorbesc despre ceea ce s-a făcut recent [pe vremuri, domnii aveau treburile; oameni care nu au bani și nu tranzacționează suficient - pentru a impozita, cineva trebuie să cumpere ceva și altcineva vinde - a fost mai ușor să ceri „impozit în natură” = muncă gratuită; ei bine, a existat impozitul pe sare, de care nu am putea lipsi și care nu se găsește imediat ce ne îndepărtăm de mare; deci a existat o modalitate de impozitare și nu au negat-o! Această taxă a fost numită gabelă, iar ofițerii vamali responsabili cu monitorizarea traficului au fost numiți gabelous - un cuvânt încă folosit uneori în argou, pentru vamă].

Deci, fie că este finanțat de „oala comună”, în care se aplică o mulțime de impozite: bugetul de stat, bugetul regiunilor, departamentelor, municipalităților etc ... Evaluări privind multe lucruri: venituri, proprietăți, terenuri, comerț - vezi Cod fiscal, imaginația nu s-a clătinat niciodată (există chiar impozite pe impozite). Cu cât suntem mai „dependenți” și cu atât mai mult este impozitat: combustibili, droguri legale (alcool, tutun) ...

Fie este finanțat prin ceea ce se numește „impozite alocate” - acestea sunt utilizate doar pentru un anumit lucru. În factura apei, există taxe pentru purificare, pentru dezvoltarea rețelelor, pentru reînnoirea conductelor, pentru a face alte foraje. Și chiar un fond de solidaritate care a permis municipalităților sărace să aibă acces la apă, finanțat de bogații care o aveau de un secol. Au existat încercări de „civilizație” înainte ca individualismul frenetic să domnească din nou. A fost numit „binele comun”.

În cele din urmă, în Franța, nu există retroactivitate a unei legi sau a unui regulament. Acesta ar fi imediat anulat de instanțele administrative. Amintiți-vă când Ségolène Royal a „blocat” prețurile la electricitate atunci când legea prevedea că lucrurile care le stabileau în mod independent le stabileau. Tocmai uitase acest detaliu, doamna ... Este timpul ca justiția să acționeze și au existat creșteri pentru a compensa (dar guvernul se schimbase).

Contractele de 60 cts sunt întotdeauna onorate. Dar, desigur, cele noi sunt mult mai puțin favorabile (și acest lucru este logic având în vedere scăderea costului instalațiilor; având în vedere că începem să vedem dezavantajele producției solare excesive! Deci, politica de schimbare n nu este neapărat o prostie atunci când situația se schimbă !!!).

[Dar chiar și în Franța, există subtilități: este de exemplu legal să se schimbe sistemul de impozitare pe venit; și, de exemplu, este legal să se schimbe regimul de impozitare pe veniturile dintr-o instalație fotovoltaică, să se modifice pragurile de venit sub care a fost scutit - la fel cum impozitele plătite de companii pot scădea sau crește în funcție de politică - cu excepția, din nou, pentru scutiri garantat prin „contracte” - dacă se exceptează în mod explicit o anumită companie timp de 5 ani într-o anumită zonă pentru a o atrage, este un drept dobândit]
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Tot ce trebuie să știți despre fotovoltaică în Franța




de Christophe » 04/02/21, 10:50

Did67 a scris:Trec peste ultima frază, ceea ce mă face să mă jignesc - de ce să insult când nu ești de acord ????????????????


Răspund pentru că ești tu ... Cred că nu ai urmat totul și ești și tu primul care le vorbești sincer cu detractorii tăi ... mă înșel?

Poate pentru că este greoi și că la un moment dat insulta este meritată (rețineți că este condiționată ah ah ah).
Poate pentru că este intenționat să fie o porcărie și în acel moment, insulta este meritată ...
Poate pentru că cazul mă atinge personal, cum ați reacționa dacă, după ce am investit (din fericire, câteva mii de euro), am schimba regulile care fac ca profitabilitatea acestei investiții să fie împărțită la 3? Se numește escrocherie de stat, furt ... este criminal mai ales că este pentru „planetă” (o mică instalație de 3kW înseamnă 150 km de echivalent CO000 economisit)

Franța încă mai are acest respect pentru concetățenii săi, Belgiei nu i-a plăcut cu impozitele retroactive !! Cei care apără escrocheria sunt atenți, deoarece el a vorbit doar despre cazul belgian al contorului care se răstoarnă pentru a justifica această nouă taxă ... omițând cu grijă că fizic, fiecare sistem PV conectat la rețea din lume este același! Memorizează în rețea peste producție și o folosește în producție! Atât de greu să-ți dai seama unde covidul ți-a stricat creierul?

Dacă EDF ar împărți prețul kWh PV cumpărat fără sumare sau condiție la 3, pentru TOATE instalațiile existente și contractele semnate, ce s-ar întâmpla (răspunde la ruina PV)? Ai găsi asta „normal” și onest? Ar fi fericit prosumerul? Totuși, exact așa se întâmplă cu impozitul prosumer belgian apărat de un nebun! Un nebun care are, fără îndoială, interese în electricieni ...

Deci, acesta este mai mult condițional : Mrgreen: Lasă-l să-ți pară, dar părul este justificat! : Cheesy:

În rest, dacă taxele ar fi suficiente, de ce avem o datorie publică de peste 100% din PIB? Mouaaaaihhhhh : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: Deci, desigur, nu că nu plătim prețul real al utilizării bunurilor publice ... și mai ales nu cu taxe ...

ps: Nu sunt împotriva unei contribuții a prosumer la utilizarea rețelei, dar trebuie să fie rezonabilă ... NU este !! O contribuție care reprezintă 60% din factura mea AVANT PV nu este rezonabilă, este o rachetă! Este de 10 ori prea mare ... Pe alte instalații (în special cea cu investiții inițiale de câteva zeci de mii de euro), cu o putere mai mare, această taxă poate crește la 1500 € doar pentru a avea „dreptul” de a injecta câteva MWh pe an, MWh la prețul pieței este de aproximativ 50 € ... Adăugați amortizarea instalației și întreținerea acesteia și aveți o investiție negativă bună ...

Cât plătiți pentru electricitate pe an? Probabil mai puțin de 1500 € ... și ați investit 0.0 în PV (din câte știu eu) ... imaginați-vă că ați investit 8000 € acum 2 ani într-o instalație care să vă șteargă factura și că statul ar impozita acum la 1500 € pe an și asta ar face imposibilă amortizarea ... ai fi plăcut să plătești pentru a contribui la binele public sau ai ... să te înțepi?

Gândește-te la asta înainte de a face judecăți pripite ...
1 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Tot ce trebuie să știți despre fotovoltaică în Franța




de moinsdewatt » 06/02/21, 11:31

EDF Renouvelables lansează construcția primei sale centrale plutitoare din Franța
Acest proiect, inițiat în 2017, prevede instalarea unei centrale fotovoltaice de 20 MWp pe rezervorul de apă al centralei hidroelectrice Lazer pentru a-și dubla producția. Lucrarea va dura 13 luni.


3 FEBRUARIE 2021 GWÉNAËLLE SE RĂDĂNEȘTE

Imagine
Montaj foto al viitoarei centrale electrice plutitoare din Lazer.
Foto: EDF Renewables

Imagine

Inițiat în 2017, proiectul Lazer a făcut obiectul unui dialog cu teritoriul. Au fost efectuate numeroase studii tehnice și de mediu pentru a asigura conservarea biodiversității sitului și continuitatea producției de energie electrică de la centrala hidroelectrică Lazer. Construcția începe acum cu realizarea de studii geotehnice pentru sondarea fundului rezervorului. Instalarea ancorelor necesare instalării panourilor plutitoare va fi efectuată în primăvara anului 2021 și va fi urmată de instalarea flotoarelor și a panourilor fotovoltaice. Conform grupului, lucrarea va mobiliza 40 de persoane pe site pentru o perioadă de 13 luni.

https://www.pv-magazine.fr/2021/02/03/e ... en-france/

este în Hautes Alpes.
1 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Tot ce trebuie să știți despre fotovoltaică în Franța




de moinsdewatt » 06/02/21, 12:02

Sun'R Power pune în funcțiune a doua tranșă a parcului eolian Cambrai-Niergnies (2 MWp)
Sun'R Power, un jucător francez independent în fotovoltaică, tocmai a anunțat punerea în funcțiune a celei de-a doua faze a parcului fotovoltaic Cambrai-Niergnies, situat pe fosta bază NATO din Cambrai.

25 IANUARIE 2021 JOËL SPAES

Imagine
Prima centrală a site-ului a fost comandată în 2018. Foto: Sun'R

Acesta este penultimul pas al acestui proiect-pilot pentru dezvoltarea energiei solare în nord, precizează dezvoltatorul. Parcul va fi pe deplin operațional până la sfârșitul primei jumătăți a anului 2021 și va produce apoi echivalentul consumului de energie electrică a mai mult de 27 de locuințe, potrivit Sun'R Power.

Proiectul este gestionat de Sun'R Power, care precizează că dezvoltă instalații de energie solară pe terenuri industriale sau clădiri industriale, situri degradate sau chiar clădiri agricole, cu ambiția de a nu contribui niciodată la artificializarea terenurilor cultivabile.

Acest parc fotovoltaic este situat în orașele Niergnies și Seranvillers-forumsville. A doua tranșă, cunoscută sub numele de CAM 2, va injecta 25,3 MWp în rețeaua publică de electricitate, adică echivalentul consumului de energie electrică a mai mult de 11 de gospodării. De asemenea, a necesitat o decontaminare majoră și deminarea dispozitivelor pirotehnice, vestigii ale trecutului militar al site-ului, specifică Sun'R Power într-un comunicat de presă în acest sens.

În cele din urmă, centrala va produce 60 MWp care vor fi injectate în rețeaua electrică publică. În plus față de provocările legate de curățarea site-ului, Sun'R Power a trebuit să facă față și deficitului de stații de conectare la rețeaua RTE. Prin urmare, în octombrie anul trecut, compania a semnat un parteneriat cu parcul eolian vecin, dezvoltat de Boralex, pentru a crea o conexiune mixtă solară / eoliană, o premieră în Franța.

„Suntem încântați să vedem că acest ambițios proiect Cambrai prinde viață. Va fi un exemplu de ceea ce este capabil să realizeze sectorul fotovoltaic francez pentru a permite recuperarea terenurilor declasificate fără a contribui la artificializarea solurilor, în special agricole ”, declară Antoine Nogier, președinte și fondator al grupului Sun'R, în Comunicat de presă.



https://www.pv-magazine.fr/2021/01/25/s ... s-253-mwc/

Când eram copil, am văzut Mirages trecând și venind de la baza aeriană Cambrai.
1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Tot ce trebuie să știți despre fotovoltaică în Franța




de sicetaitsimple » 06/02/21, 18:58

Christophe a scris:Cât plătiți pentru electricitate pe an? Probabil mai puțin de 1500 € ... și ați investit 0.0 în PV (din câte știu eu) ... imaginați-vă că ați investit 8000 € acum 2 ani într-o instalație care să vă șteargă factura și că statul ar impozita acum la 1500 € pe an și asta ar face imposibilă amortizarea ... ai fi plăcut să plătești pentru a contribui la binele public sau ai ... să te înțepi?



Mesajul a fost un răspuns la Did67, dar am fost numit de mai multe ori „smucitură”.
Poți să-mi spui un tâmpit, nu mă face cald sau rece ...
Pe de altă parte, amestecarea necinstită a tuturor numerelor vă dăunează argumentului ...
Pentru că, dacă vorbiți despre instalarea dvs. de 3kWp cred, care v-a costat în jur de 8000 €, nu va trebui să plătiți 1500 €, ci mai puțin de 300 € / an.
Și chiar și cele mai mari instalații eligibile pentru „contorul care rulează înapoi”, 10kWp, vor plăti mai puțin de 1000 € / an.

Prețurile (în euro / kW pe an) sunt acolo:

table-prosumer.jpg
tableau-prosumer.jpg (53.43 KiB) Vizualizat de 2043 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188

Re: Tot ce trebuie să știți despre fotovoltaică în Franța




de Remundo » 06/02/21, 19:17

ah ah ah pentru râs .... : Mrgreen:

1 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Tot ce trebuie să știți despre fotovoltaică în Franța




de Christophe » 08/02/21, 11:25

0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Tot ce trebuie să știți despre fotovoltaică în Franța




de moinsdewatt » 15/02/21, 23:27

Electricitate din surse regenerabile: Orange semnează un contract cu Engie

AFP publicat pe 15 feb 2021

Orange a semnat un contract cu Engie pentru a-și dezvolta furnizarea de energie electrică regenerabilă, inclusiv crearea de noi capacități solare, au anunțat luni cele două grupuri.

Semnat pentru 15 ani, acest contract de cumpărare a energiei electrice (cunoscut sub denumirea de „Contract de cumpărare de energie corporativă” sau „PPA corporativ”) ar trebui să permită dezvoltarea a două parcuri solare de 51 MWp în Hautes-Alpes, în comunele L'Epine (38 MWp) și Ribeyret (13 MWp). Intrarea lor în serviciu este programată cel târziu în ianuarie 2023.

Acordul include, de asemenea, managementul producției pentru toate capacitățile regenerabile contractate de Orange de la alți producători. De exemplu, în iulie 2020, Orange a anunțat un contract cu Boralex pentru a furniza direct energie electrică de la acest producător de energie eoliană. De asemenea, Engie va trebui să furnizeze volume suplimentare de energie electrică pentru a satisface consumul real de Orange.

„Ambiția Orange pentru 2025 este de a reduce emisiile sale directe de CO30 cu 2% față de 2015 și de a atinge 50% din energiile regenerabile în mixul său de energie electrică”, a declarat Fabienne Dulac, director general adjunct Orange și CEO Orange France, citat în presă eliberare. "Semnarea acordului nostru cu Engie (...) demonstrează dorința noastră de a fi un jucător major în PPA-urile din Franța", a adăugat ea.

Aceste contracte de tip „PPA corporative”, între producători de energie regenerabilă și companii din diverse sectoare, se dezvoltă puternic în Franța de doi ani.



https://www.connaissancedesenergies.org ... gie-210215
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 174