Traseul serios al unui motor autonom

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: pistă serioasă a unui motor autonom




de eclectron » 18/12/20, 12:20

ABC2019 a scris:
Eric DUPONT a scris:odată terminat ca nu se poate relua ca la început?

Ei bine, nu, o stare de entropie maximă nu mai poate evolua. Odată ce ați fuzionat toți atomii de fier, de exemplu, nu mai puteți face stele. Dar este mai rău de atât, deoarece găurile negre ajung să înghită toată materia și să o facă să dispară.

Doar pentru a vă clarifica ultima remarcă asupra subiectului închis ...,
De mult înainte de intervenția lui Christophe, ați avut frâu liber pentru eclectron, pentru că nu văd rostul de a bate în lumea virtuală pentru a nu duce la nimic concret.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: pistă serioasă a unui motor autonom




de Eric DUPONT » 18/12/20, 13:26

ce poate dispărea a apărut la un moment dat sau altul când a existat deja înainte?
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: pistă serioasă a unui motor autonom




de ABC2019 » 18/12/20, 14:07

Eric DUPONT a scris:ce poate dispărea a apărut la un moment dat sau altul când a existat deja înainte?

ah, potrivit unor teorii, ar putea începe din nou într-un alt univers, dar nu va fi al nostru ...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2221
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: pistă serioasă a unui motor autonom




de phil59 » 18/12/20, 21:51

ABC2019 a scris:
Eric DUPONT a scris:odată terminat ca nu se poate relua ca la început?

Ei bine, nu, o stare de entropie maximă nu mai poate evolua. Odată ce ați fuzionat toți atomii de fier, de exemplu, nu mai puteți face stele. Dar este mai rău de atât, deoarece găurile negre ajung să înghită toată materia și să o facă să dispară.


Unde?
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
BillyDjinou
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 13/12/20, 18:33

Re: pistă serioasă a unui motor autonom




de BillyDjinou » 05/01/21, 07:36

Bună ziua și la mulți ani tuturor,

Pentru a răspunde Exnihiloest: afișezi videoclipuri, dar nu înțeleg nimic ... rămâi în cărțile tale și lasă-i pe alții să scrie știință (și nu sunt un african care încearcă să jefuiască oamenii)

La eclectron, nu știu dacă aveți vreo noțiune de desen, dar în figurile 9 și 10 aveți prototipul de bază (a ruginit atât de mult încât nici nu îndrăznesc să vi-l arăt).
Prin prototipul de principiu, am luat capul pentru a crea un dezechilibru. La început și nu glumea, a însemnat dezechilibrarea celor 2 pistoane (pr) și (pa) dintr-o masă. Practic, luați o masă de 5 kg și o așezați pe pistoanele pr și pa, în speranța unui dezechilibru: ei bine, puteți aștepta mult timp ...

Dar dacă te uiți la cifre, există aer comprimat care înlocuiește greutatea și acest lucru se datorează în principal faptului că deversarea are loc în volumul de aer și nu în fluidul hidraulic, ceea ce permite dezechilibrul.

Prototipul demo este în posesia mea și am o mulțime de scurgeri de aer și alte probleme de potrivire. Mă întorc să vă dau câteva știri în curând
jointes pièces
20210105_070149.jpg
0 x
elman46
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 194
Înregistrare: 16/02/22, 11:26
x 55

Re: pistă serioasă a unui motor autonom




de elman46 » 26/03/22, 12:35

BillyDjinou a scris:Bonsoir à toutes et tous,

Lucrând de mai bine de zece ani la acest tip de sistem, aș dori să vă împărtășesc descoperirea mea. Mă gândeam să depun un brevet, dar prefer să îl postez aici pentru a-l face accesibil și gratuit tuturor publicului și companiilor (se depune un plic soleau)
Au fost 2 etape:
- Prototipul de principiu, care a confirmat și validat teoria.
- Prototipul demonstrativ care este în curs de dezvoltare. Lucrez la integrarea unui starter automat de tip Kick pe jos.

Sunt gata să împărtășesc stațiile de epurare și planurile prototipului demonstrativ, dacă un mașinist cu timp trece pe aici ...
Puteți parcurge principiul proto care este ieftin înainte de proto demonstrația.
Cu prezenta cerere, este vorba despre un mecanism hidropneumatic.

PS: Dacă găsiți îmbunătățiri și luați în considerare obținerea unui brevet, nu uitați să citați inventatorul pe numele său real (Billy Djinou : Twisted: ) precum și sursa!


Salut, tocmai am dat peste acest subiect.
BillyDjinou poți să explici cum funcționează motorul la modă „C’est pas rocket” într-un mod simplu, mulțumesc.
0 x
44 Măslin
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 06/09/22, 00:04
x 5

Re: pistă serioasă a unui motor autonom




de 44 Măslin » 06/09/22, 00:27

@billydjinou...
nu renunta.
Doar că nu vei fi primul.


0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13713
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: pistă serioasă a unui motor autonom




de izentrop » 06/09/22, 00:45

Vorbim despre asta undeva în forum al Airpod-ului, acest proiect blestemat de mașină cu aer comprimat care nu s-a rostogolit niciodată https://www.tf1info.fr/high-tech/airpod ... 68632.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: pistă serioasă a unui motor autonom




de Christophe » 06/09/22, 00:50

Am vorbit mai mult despre asta înainte ca Guy Negre să-l amenințe forum a unui proces... : Evil:

Ceea ce nu se mai întâmplă de când a murit...

: Arrow: https://www.moteurnature.com/28451-fin- ... r-comprime
0 x

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 167