Totul despre Z-Machine: explicație și funcționare

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6

Totul despre Z-Machine: explicație și funcționare




de Cuicui » 30/01/07, 00:08

Ai auzit de mașină z ?
Este o configurație experimentală destinată inițial să producă o cantitate semnificativă de raze X, utilizată pentru a testa ecranarea focoaselor nucleare.
În 2005, acest ansamblu a făcut posibilă obținerea temperaturii neașteptate de 3,7 miliarde de grade, mult mai mult decât este necesar pentru a provoca fuziunea hidrogen-bor, care practic nu produce radioactivitate și ar putea fi utilizată pentru a construi centrale electrice ieftine și nepoluante, în viitorul relativ apropiat, cu mijloace tehnice actuale.
Acest subiect a fost adus pe această temă forum de Logan.
Dernière édition alin Cuicui 30 / 12 / 10, 13: 52, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 30/01/07, 00:19

Unii s-ar fi putut întreba care este diferența dintre o mașină z și viitorul ITER.
ITER va fi un Tokamak (termen inventat de ruși), în care energia magnetică este utilizată pentru a conține plasma fierbinte continuu într-un canal inelar (tor). Aceasta este tehnica închidere magnetică. JET-ul francez a fost de curând cel mai mare tokamak din lume. TORE SUPRA este mai mic, dar este echipat cu magneți supraconductori, mai eficienți, dar fragili. Cu viitorul ITER, care este un tokamak gigant, echipat și cu magneți supraconductori, sperăm să putem într-o zi să putem limita o plasmă suficient de mult timp pentru a menține o fuziune deuteriu-tritiu. continuu și derivă energie din aceasta. Dar acest lucru pune probleme dificile de rezolvat și, în plus, reacția, nefiind aneutronică, produce deșeuri radioactive, chiar dacă este mult mai mică decât instalațiile de fisiune a uraniului.
În mașina Z mult mai rustică și mai puțin costisitoare, magnetismul este folosit pentru a comprima violent (a înfunda) o plasmă pentru un timp foarte scurt. E aici gât magnetic, care ar putea fi folosit pentru a induce reacții de fuziune discontinuu (mici explozii în serie). Temperaturile foarte ridicate obținute de mașina z a lui Sandia fac posibilă preconizarea fuziunii cvasi-aneutronice hidrogen-bor, care practic eliberează numai particule încărcate care pot fi captate direct pentru a produce electricitate, fără piese în mișcare, ceea ce reduce încă costă.
Acesta este motivul pentru care am putea spune că există o diferență între tokamak și mașina z puțin similară cu cea dintre motorul cu abur și motorul cu ardere internă.
Dernière édition alin Cuicui 31 / 05 / 08, 15: 01, editate 4 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 30/01/07, 00:33

Pentru cei care ar dori să afle mai multe despre mașina z și tehnica z-pinch, iată în ordine cronologică referințele seriei de articole pe care fizicianul Jean-Pierre PETIT le-a publicat pe site-ul său când și când că informațiile au ajuns la el.
Amintiți-vă că mașina z de la laboratoarele Sandia din Albuquerque, New Mexico, SUA, a produs aceste temperaturi ridicate în 2005 și că aceste rezultate au fost publicate în februarie 2006 și preluate de JPP în mai. Deci, totul este proaspăt ...
Articolele JPP sunt esențiale, deoarece, din păcate, este singurul om de știință francez care a luat inițiativa de a publica rezultatele analizelor sale pe site-ul său:
29/05/06 http://www.jp-petit.org/science/Z-machi ... chine2.htm
30/05/06 http://www.jp-petit.org/science/Z-machi ... #reactions
11/06/06 http://www.jp-petit.org/science/Z-machi ... es_MHD.htm
15/06/06 http://www.jp-petit.org/science/Z-machi ... _armements
17/06/06 http://www.jp-petit.org/science/Z-machi ... _bavay.htm
25/06/06 http://www.jp-petit.org/science/Z-machi ... ements.htm
25/06/06 http://www.jp-petit.org/science/Z-machi ... Haines.htm
01/08/06 http://www.jp-petit.org/Presse/la_grande_epoque.htm
Citește fericit!
Dernière édition alin Cuicui 04 / 02 / 11, 16: 17, editate 3 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 30/01/07, 10:23

Excelent, știu despre ce vorbim acum (dar am avut 2 ore de muncă :strigăt: )

Deci, când încetinim proiectul iter (și păcat pentru profitori) în favoarea unei mașini Z?

Este necesar să difuzăm un mesaj lizibil pentru cel mai mare număr și să subliniem importanța acestei descoperiri înainte de alegeri.

Poate Cuicui ne-ar putea trimite un model și, când va fi gata, îl vom trimite în masă pe net;

Bine? dezacord?
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 30/01/07, 10:54

Capt_Maloche a scris:Excelent, știu despre ce vorbim acum (dar am avut 2 ore de muncă :strigăt: )
Deci, când încetinim proiectul iter (și păcat pentru profitori) în favoarea unei mașini Z?
Este necesar să difuzăm un mesaj lizibil pentru cel mai mare număr și să subliniem importanța acestei descoperiri înainte de alegeri.
Poate Cuicui ne-ar putea trimite un model și, când va fi gata, îl vom trimite în masă pe net;
Bine? dezacord?

Mulțumesc Capt_Maloche pentru interes.
Whoa, dar ce se întâmplă dintr-o dată? Eu care am avut impresia că vorbesc etern în gol în timp ce așteptam să fiu bătut ...
hi Logan, tu care ai lansat informațiile de pe acest site și m-ai încurajat să mă informez. Există deja petiții: Mezigue, JPP ... Am putea încerca probabil să o facem mai scurtă, mai simplă și mai clară. Mă voi gândi la asta.
Dernière édition alin Cuicui 21 / 09 / 08, 23: 15, editate 3 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 31/01/07, 00:57

Mulțumesc Cuicui ... : Wink:
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 04/02/07, 00:49

Z-MACHINE: ÎL CRED, NU CRED ...

- Eu cred ! Este neașteptat! Problema energetică de pe pământ este în sfârșit rezolvată!
- Nu cred ! Este o păcăleală, gândirea dorinței, știința-ficțiune și Cie! Fuziunea nucleară nu este pentru mâine!


Credința necondiționată sau negarea sistematică sunt cu siguranță credințe respectabile, dar nu foarte interesante în măsura în care sunt atât de mulți cât sunt locuitori pe pământ.
Ceea ce este interesant sunt faptele. Și cel mai bun mod de a afla este să încerci.
Miza mașinii z este de așa natură încât justifică verificările.
Potrivit fizicianului JP Petit, o mașină z mai puternică decât cea a americanilor ar putea fi construită în mai puțin de un an, la un cost mai mic de 1/200 mii ITER, de preferință în colaborare cu alții. țară.
O soluție și mai simplă ar fi actualizarea SPHYNX, mașina z franceză a lui Gramat, dacă armata ar împrumuta-o civililor.
Indiferent dacă acest ansamblu confirmă sau nu rezultatele Sandiei, acesta ar constitui în orice caz un instrument de cercetare redutabil pentru explorarea domeniilor încă necunoscute ale fizicii. Avem totul de câștigat și nimic de pierdut.
Dernière édition alin Cuicui 03 / 02 / 12, 10: 50, editate 10 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 04/02/07, 00:57

O soluție și mai simplă ar fi actualizarea SPHYNX, mașina z franceză a lui Gramat, dacă armata ar împrumuta-o civililor.
Indiferent dacă acest aranjament confirmă sau nu rezultatele Sandiei, acesta ar constitui în orice caz un instrument de cercetare redutabil pentru explorarea domeniilor fizicii încă necunoscute. Prin urmare, avem totul de câștigat și nimic de pierdut.


El le oferă lui Chirac, Hulot, Janco, Voynet, Lepage, Bové și, de asemenea, Sarko, Ségo, Bayrou .... etc. și că l-au pus în programul lor pe lângă pactul lui N. Hulot !!!! asta e mult de înghițit înainte de aprilie 2007 !!! : Lol:
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 04/02/07, 01:12

Nici o știre de la Jancovici?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 04/02/07, 01:40

Bucheron a scris:Nici o știre de la Jancovici?

Nu, tăcere radio totală de la e-mailul meu 2ème. Păcat.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 299