Fabul de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ABC2019 » 20/01/21, 15:15

Samarion24 a scris:Dintr-o dată, omenirea este mai probabil să dispară din cauza sfârșitului petrolului în x ani decât dintr-un alt motiv ...
Prin urmare, trebuie să le mulțumim salvatorilor noștri marilor companii petroliere multinaționale ... Mulțumesc Total că mi-ai dat viață

Ei bine, nu, istoria arată că omenirea poate supraviețui foarte bine fără petrol! umanitatea nu este amenințată, ci modul nostru de viață modern și industrial.

Și da, probabil că îi datorezi foarte mult, înainte de era industrială, doi din trei copii ar muri în copilărie;). Dar hei am făcut 6 pentru a păstra 2, acum facem 2 pentru a păstra 2 (mai puțin epsilon).
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Christophe » 20/01/21, 15:40

Acest documentar evidențiază intoxicația cu distrugerea care a cuprins societatea americană de două secole. Dar pe această temă, Europa nu trebuie să joace mândră: nu își respectă angajamentele în ceea ce privește schimbările climatice.

1 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de eclectron » 20/01/21, 16:18

Samarion24 a scris:Cred că ABC2019 este incredibil de optimist ... Sau incredibil de credul ...
Ar trebui să așteptăm să moară oamenii înainte de a lua măsuri? Sau ar trebui să anticipăm? Cunoașteți principiul precauției?
Țigara nu ucide în 5 minute, dar ucide după 20, 30, 40 50 de ani sau niciodată.

Nu, nu, tu ești credulul care îi ascultă pe toți acei medici care spun că tutunul dăunează sănătății tale! : Lol: : Lol: : Lol: (ironic, desigur)
Dovada că nu cunosc pe nimeni care a murit de tutun (adevărat și ironic)
Este împotriva bunului simț.
Are norocul să fie protejat de un strat de civilizație, deoarece gol în mijlocul naturii, la fel ca strămoșii noștri, ar muri repede.
Ei sunt cei mai atenți și cei mai înfricoșați care au făcut omenirea să supraviețuiască tuturor, nu și laudele fără creier „selectate” rapid de Mama Natură, prădători sau o râpă! : Lol:

Vrea să vadă singur, previziunea este un concept străin pentru el, știința este atunci când i se potrivește, normal există o ideologie în spate.
Această ideologie (liberală), ca orice ideologie, este un zid, oricum ai spune, va sări din ea, s-a îndoctrinat ermetic și s-a convins să fie liber în doctrina sa. Un fel de fanatic ....
Nu este nevoie să discutăm cu astfel de persoane, pierdem timpul.

În cel mai bun caz ocupă sau se amuză. : Roll: mie nu mă mai amuză : Roll:
1 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de eclectron » 20/01/21, 17:30

Christophe a scris:Acest documentar evidențiază intoxicația cu distrugerea care a cuprins societatea americană de două secole. Dar pe această temă, Europa nu trebuie să joace mândră: nu își respectă angajamentele în ceea ce privește schimbările climatice.


Link-ul direct al reluării pe care l-am pus acum 2 zile înainte de ABalanChe : Wink:
https://www.france.tv/france-5/la-case- ... caine.html
1 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ABC2019 » 20/01/21, 17:47

Rețineți că acest lucru

Puțină neliniște. Iată ce ne-a frapat după ce am urmărit acest documentar despre modul în care Statele Unite și-au tratat (rău) sălbăticia, de pe vremea primilor pelerini până în era Trump. Această lucrare foarte cuprinzătoare arată beția distrugerii care a cuprins societatea americană de două secole. O poftă de consum excesiv, fără precedent în istoria omenirii, cu consecințe dezastruoase: păduri devastate, mlaștini rupte de exploatarea petrolului, apoi gazul de șist ...

nu are nimic de-a face cu problema climei, care se datorează caracterului specific pe care molecula de CO2 îl absoarbe tocmai în regiunea în care Pământul emite în infraroșu, dar este o coincidență, liniile sale ar fi putut fi mutate și asta nu ar fi schimbat nimic altceva.

De fapt, toate acestea sunt aglomerate pentru că participă la autoculpabilitatea societății industriale, pe care, în plus, nu ezităm să o postăm pe computere și rețele sociale, așa cum am subliniat deja;) .
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de GuyGadeboisTheBack » 20/01/21, 18:45

Tot ceea ce scrie AVC îmi amintește de noroi roșu, Bhopal, dioxină, deversări de petrol, deșeuri nucleare, butoaie aruncate în mări, lacuri, mine, defrișări, dispariția specii, la masacrele oamenilor nevinovați, la uleiul de palmier, la traficul de organe, la otrăvirea apei, a pământului, la mizerie, la prostia umană ca etalon, la cinismul științei sale ( greșit și pervertit) fără conștiință, în dispreț față de ceea ce nu este în valorile occidentului decadent .... Infectează, am gag. : Evil:
2 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de eclectron » 20/01/21, 19:01

GuyGadeboisLeRetour a scris:Tot ceea ce scrie AVC îmi amintește de noroi roșu, Bhopal, dioxină, deversări de petrol, deșeuri nucleare, butoaie aruncate în mări, lacuri, mine, defrișări, dispariția specii, la masacrele oamenilor nevinovați, la uleiul de palmier, la traficul de organe, la otrăvirea apei, a pământului, la mizerie, la prostia umană ca etalon, la cinismul științei sale ( greșit și pervertit) fără conștiință, în dispreț față de ceea ce nu este în valorile occidentului decadent .... Infectează, am gag. : Evil:

Personal, nu mai citesc : Wink:
Este un fanatic care se ignoră pe sine ...
1 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ENERC » 20/01/21, 19:18

eclectron a scris:
GuyGadeboisLeRetour a scris:Tot ceea ce scrie AVC îmi amintește de noroi roșu, Bhopal, dioxină, deversări de petrol, deșeuri nucleare, butoaie aruncate în mări, lacuri, mine, defrișări, dispariția specii, la masacrele oamenilor nevinovați, la uleiul de palmier, la traficul de organe, la otrăvirea apei, a pământului, la mizerie, la prostia umană ca etalon, la cinismul științei sale ( greșit și pervertit) fără conștiință, în dispreț față de ceea ce nu este în valorile occidentului decadent .... Infectează, am gag. : Evil:

Personal, nu mai citesc : Wink:
Este un fanatic care se ignoră pe sine ...

În dreapta, lumea conform ABC:
Imagine

De fapt, îmi place stânga acestui tabel. :D

Dacă nu înțelegeți semnificația picturii, (re) vizionați filmul „adevăr incomod”.
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ABC2019 » 20/01/21, 19:44

GuyGadeboisLeRetour a scris:Tot ceea ce scrie AVC îmi amintește de noroi roșu, Bhopal, dioxină, deversări de petrol, deșeuri nucleare, butoaie aruncate în mări, lacuri, mine, defrișări, dispariția specii, la masacrele oamenilor nevinovați, la uleiul de palmier, la traficul de organe, la otrăvirea apei, a pământului, la mizerie, la prostia umană ca etalon, la cinismul științei sale ( greșit și pervertit) fără conștiință, în dispreț față de ceea ce nu este în valorile occidentului decadent .... Infectează, am gag. : Evil:

da, asta spuneam, este vinovăția de sine a societății industriale, ne învinovățim pe noi înșine pentru că suntem bogați, sănătoși, bine îngrijiți, că putem studia 25 de ani în detrimentul societății, d '' să aibă apă pură care curge după bunul plac, hrană din abundență în magazine, electricitate pentru a ne folosi mașinile, să poată avea activități de agrement, vacanțe în cele 4 colțuri ale lumii, fără trudă pe câmp și să mergem kilometri să aducem apă, să nu ne pierdem copiii mici și soțiile până la naștere, în timp ce atât de mulți alții nu sunt atât de norocoși și își riscă viața pentru a încerca să aibă acces spre confortul nostru ...

E în regulă să te simți vinovat de fapt, te înțeleg.

Dar, încă o dată, asta nu vă împiedică să postați pe internet fără să vă întrebați cum este posibil să aveți acces la el!
1 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de GuyGadeboisTheBack » 20/01/21, 20:08

ABC2019 a scris:da asta am spus, este vinovăția de sine ...

Da, asta spuneam, nu înțelegi nimic. Vă confundați cu „luciditatea fără complacență”. Vă mulțumesc că l-ați ilustrat atât de bine cu cinism, prostie și pretenție.
Ps: Am adorat „like” -ul lui Yzi care apără un climat-negaționist și „valorile” pe care le apără în timp ce acestea ne fac acolo ... Ezit între „plăcut” și „terifiant”.
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 120