Faceți diester sau biodiesel: rețeta

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 16/09/13, 19:25

Bună ziua lemust09

Se pare că ați făcut o mulțime de lucruri, ne puteți pune câteva poze, informații suplimentare despre realizările dvs.? :P
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
lemust09
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 27/02/07, 21:41




de lemust09 » 16/09/13, 19:38

pur și simplu luați un butoi cu un capac de legare pus într-o pompă de aspersoare (mică pompă ornamentală de iaz) un încălzitor de acvariu la 38 ° turnați 160 de litri de ulei curat de prăjit și adăugați 30 de litri de alcool la 96 ° amestec timp de 1 săptămână și apoi lăsați să stea în timp ce mențineți temperatura pentru încă o săptămână de odihnă și acest lucru se face de la sine, fără a fi manipulat, este suficient să recuperați de jos „TEEP” și apoi să curgeți acest reziduu cu care am aprins aragazul meu din acel moment și produsul foarte fluid direct în rezervorul impecabil nimic de spus .... iată principiul de fabricație ... Am explicat deja de ce din păcate nu mai am fotografii ale demonstrațiilor mele, din păcate, dar există unele pe alt site (pe meca Z și, de asemenea, pe altul de deasupra (hidrogen, TEEP, arzător cu bile și alte cercetări)
0 x
dacă aveți nevoie de ceva despre care vorbim cu plăcere ...!
lemust09
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 27/02/07, 21:41




de lemust09 » 17/09/13, 09:07

„TEEP” este „Esterul parțial etilic trans” al petrolului
0 x
dacă aveți nevoie de ceva despre care vorbim cu plăcere ...!
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Fabricare diester sau biodiesel: rețeta




de moinsdewatt » 11/11/18, 23:03

Dezvoltare interesantă, urăsc să citesc comentariile din partea de sus. Dacă nu scade Totalul?

Biodiesel total la uleiul de palmier, Avril răspunde cu un biocombustibil 100% rapiță franceză

Aurélie Barbaux Factory Nou 08 / 11 / 2018

Grupul Avril lansează producția unui combustibil produs exclusiv din rapița franceză, Oelo100. Acesta va fi distribuit în scurtcircuit autorităților locale sau de transport.

În loc să lamentăm concurența neloială a uleiului de palmier indonezian, importat de Total sau soia argentiniană cu rapiță franceză pentru a produce 7% de biodiesel care se adaugă combustibilului fosil, grupul Avril a decis să creeze un nou magazin pentru rapița franceză produsă de fermierii 75 000 din Franța. Acesta lansează un biocombustibil care respectă standardul european B100, produs la 100% pe baza de rapiță franceză, Oleo100.

Acesta va fi produs „mai întâi la situl Avril din Grand Couronne, lângă Rouen (Seine-Maritime), unde s-au făcut investiții semnificative”, explică Kristell Guizouarn, manager de proiect în cadrul grupului Avril. În cele din urmă, ar putea fi create alte site-uri de producție. Obiectivul grupului este deocamdată furnizarea a 15 de vehicule până în 000, adică o parte foarte mică din flota franceză de vehicule grele, care include 2023 de camioane și 533 de autobuze și autocare. Un obiectiv „ambițios”, dar „rezonabil”, precizează Kristell Guizouarn. Deoarece Avril nu vrea să concureze cu biodieselul, ci vizează flotele de transportatori sau comunități angajate într-o tranziție ecologică, pe care o va furniza direct și nu prin rețeaua de pompe a petrolierelor.

Transportatori țintă și comunități militante

„Distribuirea [combustibilului] fără intermediar este o nouă profesie pentru Avril, explică managerul de proiect. Nu vindem Oleo 100 unui petrolier, ci direct rezervoarelor de depozitare. Și pentru clienții care îl doresc, noi 'se va ocupa de toate până la instalarea unui rezervor conectat. " Avril se bazează pe „mândria” clienților de a folosi rapița franceză, care „o va afișa pe vehiculele lor”, anticipează Kristell Guizouarn. Și la un cost competitiv cu cel al motorinei sau GNC. Transformarea pentru a face camioanele compatibile cu acest biocombustibil costă doar 1 de euro și este plătită de Avril. În schimb, gazul natural al vehiculului (NGV) pentru bioetanol necesită un motor diferit.

Aprilie, desigur, prezintă reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră ale biocombustibilului său de rapiță, până la -80%, dar numai pentru motoarele vechi, precum Euro 3 sau Euro 4. foarte poluant. Oleo100 ar avea o amprentă de carbon 2,5 de ori mai bună decât motorina convențională și de două ori mai curată decât cea a NGV.

Franța nu este un pionier. „În Suedia, flotele de autobuze care utilizează acest tip de biocombustibil, recunoaște Kristell Guizouarn, dar Avril le furnizează deja o parte din acesta sub o altă marcă”. Și dacă aceasta nu este ambiția grupului Avril, care vrea să se limiteze la aceste flote de transportatori militanți, grupul ar avea potențialul de a circula între 100 și 000 de vehicule grele pe Oleo150.


https://www.usinenouvelle.com/article/a ... is.N766749
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re:




de Adrien (ex-nico239) » 11/11/18, 23:54

Andre a scris:bonjour
în prezent, eu lucrez în cartofi prăjiți cu ulei reciclat 100%
Încep cu ulei diesel și odată ce temperatura uleiului la 60c transferă uleiul, este mai ușor de dezvoltat decât pantonul, dar există reguli de respectare, temperatură și debitul de ulei în fața pompei și mai ales că motorul părăsește în primele ture. Există o supraîncărcare ușoară în comparație cu motorina și o pierdere la viteză mare, deși dacă măresc doza de apă la reactor, aceasta oferă aproximativ aceeași putere.

Merg la o plimbare pe forum uleios, este o lume întreagă .. primul post pe care l-am făcut pe filtrare, răspunsurile nu sunt convins ect .. ca și cum ai fi mincinos .. cealaltă postare explică cum să fugi în bicarburatie fără pompa de pre-spălare încă plină de răspunsuri căutam să economisesc bani până la lumina lumânărilor (să mi se spună acest lucru, un tip care consumă anual 3000 litri de benzină doar pentru a face vânt, este foarte bun ..) și că a fost necesar să se urmeze sfaturile specialiștilor de mari experiențe.
Am fost pe punctul de a le explica cum să fac un montaj 24 volți, cum să încălzească uleiul în linia de resevoir pe timp de iarnă și în special suptul, să mă gândesc la asta nu mi-aș lua timpul, nu știu ce este un iarna adevarata ..
Nu sunt interesați să știe ce fac alții, au știință infuză, așa că îmi voi păstra munca pentru mine și voi petrece mai mult timp pe accesorii ... și fac ca arzătorul meu de bilă să îl păstreze pentru 30ans discret în Garaj ..

Este un pic în afara subiectului, dar trebuie să-mi iau drumul ... înainte de a face indigestie forumAndre ...


Cu ce ​​mașină?

Cu Mercedes 190D am făcut deja (în trecut, din memoria dintre 2005 și 2010) teste cu un procent de ulei comercial de rapiță amestecat cu motorină: fără sucy

Apoi am făcut un test cu rezervor uscat și am dat câțiva litri de rapiță: nici un vrăjitor nici ...

În mod ciudat, am observat o îmbunătățire subiectiv : motor mai neted, mai puțin zgomotos.

Cu un miros adăugat de cartofi prăjiți : Mrgreen:

În momentul memoriei, s-a spus că nu funcționează cu motoarele cu injecție.
Deci nu am testat în E300.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Fabricare diester sau biodiesel: rețeta




de izentrop » 12/11/18, 00:45

a scris:Dezvoltare interesantă, urăsc să citesc comentariile din partea de sus. Dacă nu scade Totalul?

Biodiesel total la uleiul de palmier, Avril răspunde cu un biocombustibil 100% rapiță franceză
Râd
Motivul pentru popularitatea în creștere a uleiului de palmier în agrocombustibili este de trei ori: economic, de reglementare și tehnic. Prețul său este cu 17% mai mic în medie decât rapița de pe piețele mondiale; Au scăzut taxele antidumping europene pe uleiul de palmier indonezian; în sfârșit, a existat o descoperire tehnologică care permite hidrogenarea uleiului de palmier (HVO), care îl fluidizează și îl împiedică să înghețe. https://www.lepoint.fr/economie/agrocar ... 058_28.php
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Fabricare diester sau biodiesel: rețeta




de Christophe » 04/02/21, 13:16

Tipărește acest subiect, va fi util pentru următorii ani post covid : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

https://www.econologie.com/telechargeme ... u-diester/
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 124