Potager du Sloth: cartea

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 11/02/21, 21:48

Editorii nu sunt atât de generoși... Nici atât de organizați când vine vorba de o casă foarte mică ca a mea! Vai.
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de phil53 » 12/02/21, 17:06

Did67 a scris:Editorii nu sunt atât de generoși... Nici atât de organizați când vine vorba de o casă foarte mică ca a mea! Vai.

Didier supraestimezi costul. Mai ales că ești un succes pentru ei.
Ei trebuie să folosească stagiari sau studenți pentru a sorta cărțile pe care, fără îndoială, le primesc cu sute.
Un student de limbă în anul 3 ar fi cu siguranță să traducă videoclipuri.
Traducerea videoclipurilor nu înseamnă muncă de scriere.
Pentru 50€ max 100€ per videoclip, sunt sigur că vor fi voluntari. Editorul dvs. nu își asumă un risc mare și ar vedea dacă există un fenomen similar cu ceea ce s-a întâmplat în Franța.
Fiica mea, când era studentă, traducea site-uri web din când în când.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 19/04/21, 17:52

Ei bine, întâmplător, am dat din nou peste asta. uitasem un pic. Trebuie să mă întorc la direcția Tanei...

Am vrut să împărtășesc acest fragment deosebit de emoționant pe e-mail primit ieri:

„De când eram foarte mic, am admirat natura care ne înconjoară și a fost complet întâmplător că am dat peste munca ta, în timp ce căutam o carte despre grădinărit pe Amazon...
Când l-am primit, mi-am spus, la naiba, acesta este un roman.
Pentru că literatura nu a fost niciodată treaba mea, înțelegi, cred în timp ce o citesc. Ultima mea carte, începută și neterminată, se întoarce la confesiunile lui Jean Jacques Rousseau din timpul studiilor mele.
Și acolo, m-ai uimit, am început să citesc și să citesc, în 3 zile s-a citit cartea, ce minune această carte și acest mod de a gândi.
Este pur și simplu evident!!!
Multe felicitări pentru această operă de artă, un mare mulțumesc pentru că m-ai putut face să citesc o carte și un mare mulțumesc din nou pentru că mi-ai economisit energie și benzină...”


Uneori vorbesc despre ambiția de a „ți ridica publicul”... Nu este ușor... Unii oameni au văzut doar „bla” în cartea mea (și au scris-o pe Amazon)...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 19/04/21, 17:57

Profit de această ocazie pentru a posta linkul către videoconferința mea susținută aseară la forum din cartea lui St-Louis. În „timp constrâns”, Potagerul du Paresseux în 1 oră și 30 de minute (o ispravă) și în fața unei încăperi de fotolii roșii goale (un spectacol!).




Și nu ascund o anumită satisfacție față de compararea părerii mele contrare cu cea a lui Marc Lévy, chiar mai jos (hai, iartă-mă acest păcat de lăcomie!):

2021-04-19_17h53_35 forum din carte.png
2021-04-19_17h53_35 forum du livre.png (481.12 KB) Vizualizat de 830 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Doris » 19/04/21, 18:28

Did67 a scris:Uneori vorbesc despre ambiția de a „ți ridica publicul”... Nu este ușor... Unii oameni au văzut doar „bla” în cartea mea (și au scris-o pe Amazon)...

Acest lucru se datorează faptului că creierul lor nu este capabil să înțeleagă cuvintele și aliniamentele complexe ale cuvintelor, așa că văd doar blabla și peste tot, chiar și acolo unde nu există. Pentru videoconferința dvs.: încă nu am urmărit-o, dar trebuie să fie totuși o provocare să vorbesc cu scaunele goale timp de o oră și jumătate.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 19/04/21, 18:37

Veți vedea: am avut puține probleme la început! Te trezești în fața unei „număratoare inverse”: 5 - 4 - 3 - 2 - 1 - depinde de tine! Și trebuie să începi...

Simțim o mică presiune a timpului... Propoziții neterminate...

Dar nu sunt deloc nefericit! Un experiment. Un al naibii de...
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Moindreffor » 19/04/21, 22:00

Did67 a scris:Veți vedea: am avut puține probleme la început! Te trezești în fața unei „număratoare inverse”: 5 - 4 - 3 - 2 - 1 - depinde de tine! Și trebuie să începi...

Simțim o mică presiune a timpului... Propoziții neterminate...

Dar nu sunt deloc nefericit! Un experiment. Un al naibii de...

Am urmărit și într-adevăr, ajungi să crezi asta publicului : Mrgreen: chiar avem impresia ca ni te adresezi, bun pentru un vechi obisnuit pe acest thread, nu mult sub Soare, dar intotdeauna este o placere sa te ascult argumentand punct cu punct, si mai ales sa vezi ca ideile tale sunt lansate din ce în ce mai departe, și că germinează, și așa cum spui tu trebuie să știi să ai răbdare, dar toate acestea sunt rodul unei vieți aglomerate, experiența de domeniu cuplată cu un fundal solid teoretic,
Palarie jos : Mrgreen: altfel care este legătura dintre PP și această panglică de marinar de pe pălăria ta? : Mrgreen: doar cochetărie?
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Adrien (ex-nico239) » 20/04/21, 01:35

Deoarece unele videoclipuri de pe canal sunt uneori puțin lungi Imagine conferința a mers ca o scrisoare prin poștă Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 20/04/21, 08:53

Moindreffor a scris:Am urmărit și într-adevăr, ajungi să crezi asta publicului : Mrgreen: chiar avem impresia ca ni te adresezi, bun pentru un vechi obisnuit pe acest thread, nu mult sub Soare, dar intotdeauna este o placere sa te ascult argumentand punct cu punct, si mai ales sa vezi ca ideile tale sunt lansate din ce în ce mai departe, și că germinează, și așa cum spui tu trebuie să știi să ai răbdare, dar toate acestea sunt rodul unei vieți aglomerate, experiența de domeniu cuplată cu un fundal solid teoretic,
Palarie jos : Mrgreen: altfel care este legătura dintre PP și această panglică de marinar de pe pălăria ta? : Mrgreen: doar cochetărie?


Mărfuri.

Am găsit acest comentariu pe YouTube în această dimineață:

„Te-am cunoscut datorită profesorului meu de grădinărit, dorind și eu să mă stabilesc.
Când cineva devine o referință actuală, fără dogme, dar cu analiză reală, restul e doar o porcărie....
Vă mulțumesc și personal, umorul și felul în care este scris este foarte plăcut de citit!”


Nu știam că cartea mea devenise un document de predare de bază pentru unii. Fost în Învățământul Agricol (printre altele), sunt evident foarte emoționat.

Pentru pălărie, o explicație simplă – îmi place „semănul de pietre misterioase”: a doua mea carte a fost terminată în Lanzarote. Este un suvenir stupid” [eu numesc aceste lucruri globalizate „fabricate în China” cu decorațiuni locale „suveniruri stupide” de acolo!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 20/04/21, 08:55

Adrien (ex-nico239) a scris:Deoarece unele videoclipuri de pe canal sunt uneori puțin lungi Imagine conferința a mers ca o scrisoare prin poștă Imagine



a) Nicio alegere: știam că voi fi întrerupt după exact 1:30 a.m.

b) Am avut un Powerpoint pe un "prompter" (cu destul de multe probleme; tipul de la comenzi nu era adesea "sincron"); asa ca a fost pregatit...

Asta ar trebui să fac pentru fiecare videoclip... Dar e treabă!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 290