Totul despre cartofi pentru 2021

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Doris » 13/02/21, 17:19

Cartofi sacri: acum două săptămâni am pus restul recoltei de anul trecut în grădina de legume (am puține locuri acasă să-i las să germineze fără să facă spaghete, acolo unde lumina este bună, este fierbinte). Pentru a-l păstra în siguranță, i-am acoperit cu 50 cm de fân, anul trecut a funcționat bine, au ieșit și ei un pic devreme, dar a fost ușor de gestionat. Anul acesta asta este, deja ies, cred că ploaia puternică și blândețea extremă s-au tensionat foarte mult. Acolo este foarte devreme, în ciuda grosimii fânului. Pentru a fi în afara pericolului din cauza unui îngheț brusc, mai sunt încă două luni. Haide, le voi face o mică construcție pentru a putea acoperi dacă este necesar.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Adrien (ex-nico239) » 13/02/21, 17:35

Doris a scris:Cartofi sacri: acum două săptămâni am pus restul recoltei de anul trecut în grădina de legume (am puține locuri acasă să-i las să germineze fără să facă spaghete, acolo unde lumina este bună, este fierbinte). Pentru a-l păstra în siguranță, i-am acoperit cu 50 cm de fân, anul trecut a funcționat bine, au ieșit și ei un pic devreme, dar a fost ușor de gestionat. Anul acesta asta este, deja ies, cred că ploaia puternică și blândețea extremă s-au tensionat foarte mult. Acolo este foarte devreme, în ciuda grosimii fânului. Pentru a fi în afara pericolului din cauza unui îngheț brusc, mai sunt încă două luni. Haide, le voi face o mică construcție pentru a putea acoperi dacă este necesar.


Mă rog ca cei de anul trecut să iasă cât mai târziu posibil, pentru că sunt departe de a avea timp să-i asigur în condiții de siguranță, așa cum am planificat, pentru a-i proteja.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
alcalin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 12/06/19, 18:49
Locul de amplasare: Monts du Lyonnais
x 52

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de alcalin » 13/02/21, 23:15

Aici în Lyonnais -4 până la -7 grade așteptate pentru 4 nopți la rând .... Am acoperit totul din grădina de legume și din fericire a căzut o grosime de 5cm de zăpadă, ceea ce a făcut-o izolantă.
În cele din urmă nu este atât de frig pentru regiune.

Altfel răsadurile germinează calde în sufragerie și apoi le pun într-o cameră la 12 - 15 grade și suficient de luminoase ... cartofii sunt și ei acolo pentru a germina.
0 x
depinde
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Biobomb » 10/03/21, 22:56

Sâmbătă, recuperarea pdt-ului meu la centrul de grădină. Din fericire le comandasem pentru că erau + preferatele mele în stoc, totul a fost jefuit. Soiurile mele:
Agria
Gwennie
Pink Lady
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Did67 » 11/03/21, 11:52

Alkaline a scris:Aici în Lyonnais -4 până la -7 grade așteptate pentru 4 nopți la rând .... Am acoperit totul din grădina de legume și din fericire a căzut o grosime de 5cm de zăpadă, ceea ce a făcut-o izolantă.
În cele din urmă nu este atât de frig pentru regiune.

Altfel răsadurile germinează calde în sufragerie și apoi le pun într-o cameră la 12 - 15 grade și suficient de luminoase ... cartofii sunt și ei acolo pentru a germina.


Pentru informații, o succesiune de temperaturi minime de aproximativ - 5 ° C ÎN SERA tunelului meu (4 nopți la rând) ... „Terinele” mele (diverse salate, batavi, praz, varză, ...) etapa frunzelor cotiledonare "a trecut cursul fără dificultate! Diferite salate, spanac, ridichi (am mâncat prima), de asemenea, sprijinite ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Did67 » 11/03/21, 12:48

Biobombe a scris:
Soiurile mele:
Agria
Gwennie
Pink Lady


Presupun că vrei să spui „Primlady” pentru ultima (Pink Lady fiind un măr) ...

Am impresia că tendința de grădinărit prinde avânt și că centrele de grădină nu au anticipat-o suficient (dar poate că nu există mai multe bunuri disponibile - pentru că ar fi fost necesar să anticipăm acum doi ani, pentru producția de plante pentru cultivatorii de plante !!!). Acum vreo zece zile, în timpul unei vizite la centrul de grădină din partea de jos, am fost uimit că majoritatea „rafturilor” afișajelor cu becuri au fost deja golite (au fost instalate în această primăvară)! au existat cel mult 2 sau 3 soiuri ...
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Biobomb » 11/03/21, 13:35

Did67 a scris:
Biobombe a scris:
Soiurile mele:
Agria
Gwennie
Pink Lady


Presupun că vrei să spui „Primlady” pentru ultima (Pink Lady fiind un măr) ...

Am impresia că tendința de grădinărit prinde avânt și că centrele de grădină nu au anticipat-o suficient (dar poate că nu există mai multe bunuri disponibile - pentru că ar fi fost necesar să anticipăm acum doi ani, pentru producția de plante pentru cultivatorii de plante !!!). Acum vreo zece zile, în timpul unei vizite la centrul de grădină din partea de jos, am fost uimit că majoritatea „rafturilor” afișajelor cu becuri au fost deja golite (au fost instalate în această primăvară)! au existat cel mult 2 sau 3 soiuri ...


Bine văzut.
Deoarece sunt și un fan al mărilor și victimă a publicității, vreau să plantez doamna roz. Dacă cineva are experiență cu acest soi, mă interesează. Grefe, niciodată găsite.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Did67 » 11/03/21, 14:06

Este o „marcă înregistrată”. Grefele nu sunt „libere de drepturi” ... Pepinierii plătesc „redevențe” pentru altoirea acestuia.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Moindreffor » 11/03/21, 14:09

Did67 a scris:
Biobombe a scris:
Soiurile mele:
Agria
Gwennie
Pink Lady


Presupun că vrei să spui „Primlady” pentru ultima (Pink Lady fiind un măr) ...

Am impresia că tendința de grădinărit prinde avânt și că centrele de grădină nu au anticipat-o suficient (dar poate că nu există mai multe bunuri disponibile - pentru că ar fi fost necesar să anticipăm acum doi ani, pentru producția de plante pentru cultivatorii de plante !!!). Acum vreo zece zile, în timpul unei vizite la centrul de grădină din partea de jos, am fost uimit că majoritatea „rafturilor” afișajelor cu becuri au fost deja golite (au fost instalate în această primăvară)! au existat cel mult 2 sau 3 soiuri ...

acasă, soiurile nu sunt variate : Mrgreen: doar foarte foarte clasic, o ceapă roșie, un galben, două soiuri de șalotă și usturoi, și că, indiferent de locul pe care îl găsesc la fel, foarte dezamăgitor
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Biobomb » 11/03/21, 14:41

Did67 a scris:Este o „marcă înregistrată”. Grefele nu sunt „libere de drepturi” ... Pepinierii plătesc „redevențe” pentru altoirea acestuia.

Evident, acesta este motivul pentru care mărul este drag supermarketului și bradul pepinierilor.
Cu ani în urmă, când am cumpărat Delbards, oamenii au venit la mine după ce au fost tăiați ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 354