Fabrica ignoranței (Arte Reportage)

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: The Factory of Ignorance (Arte Reportage)




de Janic » 24/02/21, 18:57

ABC2019 »24/02/21, 18:44
Janic a scris:
Ulterior, prin comparație, fiecare alege ceea ce se potrivește cel mai bine!
dar ai putea spune pe ce criterii știi dacă „ți se potrivește cel mai bine”, dacă trebuie să alegi între doi profesioniști care se tratează reciproc ca fiind incompetenți, de exemplu?
și tu? pe ce criterii ai ales să spui că homeopații sunt șarlatani? în funcție de propriile abilități, unde se află în coșurile zeteticienilor?
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: The Factory of Ignorance (Arte Reportage)




de GuyGadeboisTheBack » 24/02/21, 19:07

Janic a scris:
ABC2019 »24/02/21, 18:44
Janic a scris:
Ulterior, prin comparație, fiecare alege ceea ce se potrivește cel mai bine!
dar ai putea spune pe ce criterii știi dacă „ți se potrivește cel mai bine”, dacă trebuie să alegi între doi profesioniști care se tratează reciproc ca fiind incompetenți, de exemplu?
și tu? pe ce criterii ai ales să spui că homeopații sunt șarlatani? în funcție de propriile abilități, unde se află în coșurile zeteticienilor?

Amintiți-vă că prietenul nostru și-a produs SINGUR un studiu randomizat care dovedea (pentru cazul studiat *) succesul unui tratament homeopat de până la 95%, pentru a susține apoi că nu înseamnă nimic ... o realizare, întrucât, reînnoită constant de această „gândire” cap ", un călăreț extraordinar de slalom. : Mrgreen:

* http://www.homeopathe.org/Docupdf/etude ... lacebo.pdf

Cercetarea nanotehnologiei merge în direcția homeopatiei

Potrivit lui Jean Calop, profesor emerit la Universitatea din Grenoble-Alpes și membru al Academiei Naționale de Farmacie, adversarii homeopatiei refuză să vadă adevărul în față, că homeopatia funcționează într-adevăr. Dar, potrivit lui, adevărul va ieși inevitabil la lumină și acest moment nu este departe.

„Nanotehnologia este în prezent la vârf, iar progresul pe infinit de mic este departe de a fi terminat. Nu avem încă nivelul de dovadă pentru a demonstra prezența nanomoleculelor la nivelul anumitor receptori, dar aceasta este o reflecție reductivă. Cercetările actuale privind medicamentele inovatoare nu mai conduc la produse chimice, ci la înțelegerea limbajului celular din mesajele biochimice; aceste medicamente inovatoare provin toate din biotehnologie anul acesta. Niciunul dintre cei selectați nu este de origine chimică ”, a declarat el, susținând o colaborare pașnică între cele două medicamente.

Un homeopat este în primul rând un medic

De asemenea, pentru cei care tratează homeopații ca șarlatani, trebuie amintit că un medic homeopat susține o teză medicală obținută după cursul obișnuit de studii medicale. Pentru a învăța homeopatia, s-a orientat către o școală de homeopatie condusă de homeopați. Această școală urmează un program definit de Ministerul Sănătății. În plus, medicul homeopat a învățat să pună la îndoială, a fost pus într-o situație pentru a pune la îndoială și a examina, „luați cazul”, stabiliți o observație completă, un model de acest gen.

Mult mai mult, după o dublă formare clasică și homeopatie, practicantul are de ales între două tehnici, medicina clasică și homeopatie. În majoritatea cazurilor, odată cu experiența acumulată de-a lungul anilor, homeopatia ia din ce în ce mai multă importanță în practica sa pentru patologia obișnuită, bolile acute benigne, tulburările funcționale, leziunile sportive și patologia.

https://safe-med.fr/2020/01/22/chu-de-g ... reloaded=1
1 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: The Factory of Ignorance (Arte Reportage)




de ABC2019 » 24/02/21, 20:25

Janic a scris:
ABC2019 »24/02/21, 18:44
Janic a scris:
Ulterior, prin comparație, fiecare alege ceea ce se potrivește cel mai bine!
dar ai putea spune pe ce criterii știi dacă „ți se potrivește cel mai bine”, dacă trebuie să alegi între doi profesioniști care se tratează reciproc ca fiind incompetenți, de exemplu?
și tu? pe ce criterii ai ales să spui că homeopații sunt șarlatani? în funcție de propriile abilități, unde se află în coșurile zeteticienilor?

criteriul pentru mine este simplu: prezența sau absența publicațiilor care descriu metodele utilizate pentru a asigura eficacitatea produselor și expun rezultatele obținute, cu suficient detaliu pentru a judeca dacă este grav sau nu. Acesta este standardul obișnuit al științei pe care îl știu, dar dacă aveți altele, aș fi interesat să o știu.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: The Factory of Ignorance (Arte Reportage)




de GuyGadeboisTheBack » 24/02/21, 20:42

Link nou:
2 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: The Factory of Ignorance (Arte Reportage)




de ABC2019 » 25/02/21, 06:33

Problema cu acest gen de emisiuni și videoclipuri de pe YouTube care se ocupă de problema prejudecăților cognitive este că sunt făcute de oameni inteligenți „cunoscuți” care, desigur, au o analiză relevantă a credințelor, dar nu permit accesul la psihologia celor care sunt greșite. Pentru aceasta, este mai bine să discutați direct cu ei pentru a înțelege modul de lucru. De aceea continuu să vorbesc despre asta forum cu cei care altfel cred că cred în lucruri total greșite, dar în ceea ce spun ei există câteva perspective interesante asupra psihologiei lor și motivele pentru care cred în aceste lucruri greșite. De exemplu, Janic a lansat un lucru foarte interesant într-o postare

Janic a scris: Ulterior, prin comparație, fiecare alege ceea ce se potrivește cel mai bine!


ce este „ce este mai bun”? probabil că asta vrea să creadă. Într-o propoziție, a spus totul.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: The Factory of Ignorance (Arte Reportage)




de Janic » 25/02/21, 07:23

abc
ce este „ce este mai bun”? probabil că asta vrea să creadă. Într-o propoziție, a spus totul.
aici are un fulger fulger de inteligență. Eh, da, ca tine alege fiecare ceea ce i se potrivește cel mai bine. Ești ceea ce găsești în coșul de gunoi, mirositor, zetetic și în dispozitivele de declanșare a acestuia, deoarece ți se potrivește cel mai bine. Deci este alegerea ta! :(
Janic
și tu? pe ce criterii ai ales să spui că homeopații sunt șarlatani? în funcție de propriile abilități, unde se află în coșurile zeteticienilor?
criteriul pentru mine este simplu: prezența sau absența publicațiilor care descriu metodele utilizate pentru a asigura eficacitatea produselor și expun rezultatele obținute, cu suficient detaliu pentru a judeca dacă este grav sau nu. Acesta este standardul obișnuit al științei pe care îl știu, dar dacă aveți altele, aș fi interesat să o știu.
frumoasă frazeologie complet goală, din moment ce afirmați că știind H-ul care nu-l interesa și astfel prin ce minune, despre care aveți secretul, ați fi putut face ceea ce indicați mai sus într-o ignoranță totală. Dar pentru a ști că trebuie să studiezi, nu refuza să o faci! : Roll:

PS; iar pe deasupra ai devenit contra psiholog! : Cheesy:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: The Factory of Ignorance (Arte Reportage)




de Janic » 25/02/21, 08:39


Pentru a medita!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: The Factory of Ignorance (Arte Reportage)




de ABC2019 » 25/02/21, 09:37

Janic a scris:abc
ce este „ce este mai bun”? probabil că asta vrea să creadă. Într-o propoziție, a spus totul.
aici are un fulger fulger de inteligență. Eh, da, ca tine alege fiecare ceea ce i se potrivește cel mai bine.

nu chiar. Aleg metoda care mi se potrivește cel mai bine (metoda științifică), nu aleg credința care mi se potrivește cel mai bine. Pentru că, spre deosebire de religiile în care nu există o modalitate obiectivă de a ști care dintre ele este „corectă” și, prin urmare, sunteți perfect liber să o alegeți pe cea care vă place cel mai mult, ei bine, metoda științifică nu funcționează exact la fel. Pentru că sunteți de acord să vă supuneți realității, dar realitatea nu vă supune. Și astfel nu dă întotdeauna rezultatele dorite.

Este evident că, ca toți ceilalți, aș dori să avem surse de energie curate și nelimitate care să renunțe la utilizarea fosilelor, că putem da mâncare și băutură tuturor fără a deranja natura și animalele sau că vă puteți trata cu puțin capsule dulci care vindecă totul și nu au efecte secundare. Cine ar fi suficient de prost ca să nu dorească asta? Dacă nu o cred, nu pentru că nu „mi se potrivește”, este pur și simplu pentru că faptele despre care sunt conștient mă fac din nefericire să cred că este o fantezie și că nu există. 'Nu există. Dar acesta nu este rezultatul alegerii „ceea ce este potrivit pentru mine”.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
expune
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 23/12/11, 12:13
x 3

Re: The Factory of Ignorance (Arte Reportage)




de expune » 25/02/21, 10:01

forțele iraționale și, în special, ale emoției, devin semnificative. Raționalitatea nu este absolută și obiectivă, dar este marcată de subiectivitate și relativitate, este „limitată”: prejudecățile cognitive pot fi folosite ca metodă de influențare a comportamentelor profitând de raționalitatea limitată: https://www.officiel-prevention.com/dos ... au-travail
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: The Factory of Ignorance (Arte Reportage)




de Janic » 25/02/21, 10:18

Janic a scris:
abc
ce este „ce este mai bun”? probabil că asta vrea să creadă. Într-o propoziție, a spus totul.
aici are un fulger fulger de inteligență. Eh, da, ca tine alege fiecare ceea ce i se potrivește cel mai bine.
nu chiar. Aleg metoda care mi se potrivește cel mai bine (metoda științifică),
Ah ah ah! Și în plus, el crede în ceea ce el se spune! Documentarul citat arată clar că metoda dvs. științifică este ridiculizată de oamenii de știință, sunteți incredibil de naivi!
Nu aleg credința care mi se potrivește cel mai bine. Pentru că, spre deosebire de religiile în care nu există un mod obiectiv de a ști care dintre ele este „corect” și, prin urmare, sunteți perfect liber să o alegeți pe cea care vă place cel mai mult,
și rebelotte! Acest documentar nu este despre religie, ci despre științe cu convingeri diferite în funcție de indivizi, toți oamenii de știință de top, așa că lăsați-vă superstițiile în dulap și rămâneți la subiect!
Ei bine, metoda științifică nu este exact aceeași. Pentru că sunteți de acord să vă supuneți realității, dar realitatea nu vă supune. Și astfel nu dă întotdeauna rezultatele dorite.
Și de aceea, dacă ți-ai fi dat timp să studiezi ce este H (în loc să adopți o atitudine anti-științifică bazată pe un " Eu cred sau nu asta ») Te-ai fi putut supune realității de pe teren, mai degrabă decât la zice unul și încercarea intenției, mod zetetic marele ignorant pe acest subiect.
(…) Sau că ne putem trata cu mici capsule dulci care tratează totul și nu au efecte secundare.
Imbecilitate suplimentară! [*]
Niciun H nu va pretinde că vindecă totul, ce farsă din nou și nici nu-ți dai seama cât de absurd este acest discurs!
Cine ar fi suficient de prost ca să nu dorească asta?
TU!
Dacă nu cred, nu pentru că nu „mi se potrivește”, este pur și simplu pentru că faptele de care sunt conștient
Râzi încă o dată: cum poți recomanda fapte pe care le știi dacă nu te-ai educat cu adevărat și dacă refuzi să faci asta? Ai fi noua doamnă Irma?
din păcate mă face să cred că este fantezie și că nu există.
Deci o credință în stil religios!
Dar acesta nu este rezultatul alegerii „ceea ce este potrivit pentru mine”.
A, da, este și numai asta pentru că ai craniul plin de idioțenie al prietenilor tăi zetetici la fel de ignoranți ca tine pe un subiect pe care ei îl ignoră complet și pe mine, mi-am luat timp să-i ascult și să-i citesc, spre deosebire de tine care refuză superstițios să o facă invers!
dar dacă ați fi urmat sugestia mea de a contacta un homeopat adevărat, de a-l urma în practica sa zilnică, în loc să vă ascundeți în spatele computerului cu fundul pe un scaun, ați ști în loc să credeți în gol pe ceea ce spunem!
Dar dacă ți se potrivește așa; este problema ta! Dar cataramă acolo în loc să-ți aduci ignoranţă pe această temă !

[*]IMBECILITATE, substantiv
Al XIV-lea. Împrumutat din latina imbecillitas, „slăbiciune (de corp, minte, caracter)”





Cu asta vei fi, poate, puțin mai puțin rău! : Roll:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 252