Grădina mea de bucătărie a celui mai mic efort

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 26/02/21, 09:39

Did67 a scris:
Moindreffor a scris:
atunci am ceapa galbenă de pus, un sac cumpărat și propria producție de anul trecut, pentru ceapa roșie voi aștepta un pic mai mult, deoarece din experiența plantată prea devreme se vernalizează și merg la sămânță, așa că le va face fie pentru aprilie



Ați produs bulbile mici („semințe”)?

În caz contrar, becurile, supra-dezvoltate, au devenit sensibile la frig și vor merge la semințe ... Bulbii cu diametrul de peste 25 mm cresc ...

da, vine din seminte am unele care au petrecut iarna in gradina de legume acelea pe care Sicetaitsimple m-a incurajat sa le transplant, sunt tot acolo dar nu e grozav, le voi recolta verzi, y are galben si mai rosu aparent, al meu bulbii personali au mult mai puțin de 25 mm, dar asta îmi dă ideea de a face un șablon mic pentru a evita transplantul prea mare
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 26/02/21, 09:44

Nu luați aceste „dimensiuni” la propriu, ci întotdeauna, în viețuitoare, ca „indicații”. În primul rând, ține cont de principiul: mic este atât mai rezistent la frig, cât și nu este încă sensibil la vernalizare... După aceea, limitele sunt întotdeauna limite!
Am găsit asta în documente tehnice – canadienii au studiat bine asta; Sunt foarte îngrijorați...
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 26/02/21, 09:47

Did67 a scris:Se încarcă un videoclip despre acest subiect - vă avertizez: va trebui să găsiți două ore!

Rezistența usturoiului ca cuișoare sub pământ: - cel puțin 20 ° C; planta, odată ce a germinat, este - 10 la - 15 ° C !!! Una dintre cele mai rezistente plante deci.

problema mea este umiditatea, ai mentionat-o in ultimul tau video cu salate care se tem de umiditate mai mult decat de frig, de unde si dorinta mea de a construi rame temporare si mobile care sa pastreze caldura mai mult timp, la adapost de frig dar si de ploaie, pe scurt prelungesc sezonul iar pentru anumite legume care încă cresc iarna dați-le puțină căldură în plus, astfel încât această mică creștere să fie mai importantă

usturoiul meu de iarnă plantat doar acum este că un anumit număr de probleme personale sunt greu de rezolvat, așa că ai nevoie de un soare frumos pentru a pune un Moindreffor afară și nu vreme umedă și ploioasă
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 26/02/21, 09:50

Did67 a scris:Nu luați aceste „dimensiuni” la propriu, ci întotdeauna, în viețuitoare, ca „indicații”. În primul rând, ține cont de principiul: mic este atât mai rezistent la frig, cât și nu este încă sensibil la vernalizare... După aceea, limitele sunt întotdeauna limite!
Am găsit asta în documente tehnice – canadienii au studiat bine asta; Sunt foarte îngrijorați...

pentru ceapa rosie este din experienta personala si dupa ce am citit articole despre ceapa rosie de la Roscoff, pentru marimile bulbilor este interesant de stiut cand sa recoltam pentru ca le recoltam cat sunt inca verzi si mai cresc la uscare. este destul de impresionant, așa că nu trebuie să recoltați prea mare pentru a nu depăși o dimensiune prea mare
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 26/02/21, 10:49

Roscoff este AOC sau IGP, nu mai stiu. Deci, pe lângă tehnică, intră în joc și „marketingul”: „formatul” și prezentarea produsului, eventual date de lansare pe piață etc...

Acest lucru nu înseamnă neapărat că, dacă nu procedați conform specificațiilor, nu va funcționa.

Specificațiile lor țin cont de o tradiție, ea însăși legată de un sol și micro-climat deosebit... Nu toți vom putea face Roscoff așa cum face Roscoff.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 26/02/21, 10:54

Moindreffor a scris:
...de aici dorința mea de a construi rame temporare și mobile pentru a păstra căldura mai mult timp, pentru a mă adăposti de frig dar și de ploaie, pe scurt pentru a prelungi sezonul și pentru anumite legume care încă mai cresc iarna să le ofere acel mic plus. de căldură pentru ca acest mic lăstar să fie mai important



Aceasta este soluția... Putem lua în considerare structuri ușoare de plăci alveolare cu pur și simplu o ancoră la cele patru colțuri (pentru a preveni zburarea...

Mini-tunelele pe cercuri sunt și ele o opțiune, cu condiția din nou să le ancorați bine!
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 26/02/21, 13:03

Did67 a scris:Roscoff este AOC sau IGP, nu mai stiu. Deci, pe lângă tehnică, intră în joc și „marketingul”: „formatul” și prezentarea produsului, eventual date de lansare pe piață etc...

Acest lucru nu înseamnă neapărat că, dacă nu procedați conform specificațiilor, nu va funcționa.

Specificațiile lor țin cont de o tradiție, ea însăși legată de un sol și micro-climat deosebit... Nu toți vom putea face Roscoff așa cum face Roscoff.

da, dar în articole putem culege una sau două informații interesante, în special despre metodele de cultivare și explicațiile pentru cutare sau cutare alegere, precum și despre datele de plantare, ținând cont de clima locală, ne putem adapta la al lui
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 26/02/21, 13:06

Did67 a scris:
Moindreffor a scris:
...de aici dorința mea de a construi rame temporare și mobile pentru a păstra căldura mai mult timp, pentru a mă adăposti de frig dar și de ploaie, pe scurt pentru a prelungi sezonul și pentru anumite legume care încă mai cresc iarna să le ofere acel mic plus. de căldură pentru ca acest mic lăstar să fie mai important



Aceasta este soluția... Putem lua în considerare structuri ușoare de plăci alveolare cu pur și simplu o ancoră la cele patru colțuri (pentru a preveni zburarea...

Mini-tunelele pe cercuri sunt și ele o opțiune, cu condiția din nou să le ancorați bine!

Am testat mini-tunelele pe cercuri, la mine ocupă prea mult spațiu, trebuie să poți păstra spațiu pentru a sprijini prelata și a trece pentru a deschide sau închide, ca să nu mai spun că să deschid sau să închid mi se pare destul de greu , tocmai pentru ca nu le pot instala corect din lipsa de spatiu

Mă gândesc la ceva mai solid, mai stabil și mai ușor de deschis.
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 26/02/21, 15:31

Moindreffor a scris:da, dar în articole putem culege una sau două informații interesante, în special despre metodele de cultivare și explicațiile pentru cutare sau cutare alegere, precum și despre datele de plantare, ținând cont de clima locală, ne putem adapta la al lui


Asta încercam să spun. Dacă nu facem producție comercială „etichetată”, ne putem adapta uneori, când nu avem aceleași condiții sau punctul în cauză este mai legat de marketing...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
pi-r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 150
Înregistrare: 28/11/20, 13:00
Locul de amplasare: „cassoulet” Occitanie
x 31

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de pi-r » 26/02/21, 20:30

Did67 a scris:Se încarcă un videoclip pe acest subiect - vă avertizez: va trebui să găsiți două ore!...

nu-ți face griji, le găsim în următoarele 2 ore : Wink: !
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 181