Excesul de energie al lui Nikola Tesla? (Christophe Tetard)

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16177
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: excesul de energie al lui Nikola Tesla? (Christophe Tetard)




de Remundo » 05/11/20, 06:26

ABC2019 a scris:
Remundo a scris:Are cineva o gaură neagră în casa lor? : Mrgreen:

toată lumea are una „în el”. : Mrgreen:
2 x
Imagine
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: excesul de energie al lui Nikola Tesla? (Christophe Tetard)




de izentrop » 05/11/20, 08:44

eclectron a scris:PS: pe de altă parte, nu cred în ansamblurile mecanice cu magnet, gravitație etc ... așa că nu aș fi insistat.
Avem nevoie de o descoperire majoră și aceste ansambluri folosesc metode foarte clasice și chiar fizică clasică.
În opinia mea, numai „golul” („„ deoarece cred că nu este gol) este susceptibil de descoperiri majore.

Mă inspir și din alte părți, ca aici
Este ușor acela, dar pentru următorul videoclip și pentru celelalte videoclipuri ale canalului, ne aflăm direct în universul conspirativ.

Nu sunteți pe drumul către realitate cu asta. Noțiunea de „eter” a fost abandonată de mult timp : Wink:
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: excesul de energie al lui Nikola Tesla? (Christophe Tetard)




de eclectron » 05/11/20, 09:41

izentrop a scris:Este ușor acela, dar pentru următorul videoclip și pentru celelalte videoclipuri ale canalului, ne aflăm direct în universul conspirativ.

În mod normal, vorbim doar despre energie la acest subiect : Wink:
Există un pic de adevăr peste tot, dar nu tot adevărul este într-un singur loc.
Cu excepția considerării universului ca „locul”. : Lol: : Lol: : Lol:


izentrop a scris:Nu sunteți pe drumul către realitate cu asta. Noțiunea de „eter” a fost abandonată de mult timp : Wink:

Abandonat cu siguranță. Ar exista materiale de discutat.
Totuși, nu rămânând înghețați asupra realului cunoscut sub numele de pointer pe care îl facem descoperiri, trebuie să deschidem câmpul posibilităților, chiar dacă aceasta înseamnă să greșim o vreme.
Oricum, știu că aceasta este o abordare care vă este străină, la fel ca mulți aici, nu este mare lucru ... : Roll:
1 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: excesul de energie al lui Nikola Tesla? (Christophe Tetard)




de izentrop » 05/11/20, 09:56

eclectron a scris:În mod normal, vorbim doar despre energie la acest subiect
Lanţ
: https://www.youtube.com/channel/UCpdnxm ... eTeZFf82nw
eclectron a scris:ca un retriever
Și tu ești moale, în altă parte mă tratează ca pe un „câine de pază al sistemului”, în timp ce eu lupt doar împotriva iraționalului : Wink:
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: excesul de energie al lui Nikola Tesla? (Christophe Tetard)




de eclectron » 05/11/20, 10:08

izentrop a scris:
eclectron a scris:În mod normal, vorbim doar despre energie la acest subiect

Prin subiect am vrut să spun: Excesul de energie de la Nikola Tesla? (Christophe Tetard)
Deci nu vorbeam despre canalul youtube. : Wink:

izentrop a scris:
eclectron a scris:ca un retriever
Și tu ești moale, în altă parte mă tratează ca pe un „câine de pază al sistemului”, în timp ce eu lupt doar împotriva iraționalului : Wink:

Îmi pare rău, nu știam și nu m-am gândit la acest punct dureros.
Este doar o imagine din partea mea pentru a mă opune înghețat la mișcare.
Chiar dacă trebuie să rămânem vigilenți pentru a nu înghiți totul, o lume nouă va fi creată numai prin inovarea umană și tehnică și, prin urmare, prin asumarea riscului de a face greșeli pentru o vreme.

Pentru a parafraza pe Dupontel, „copiii sunt genii, învață să meargă și să vorbească singuri”.
Această stare de spirit a unui copil curios și perseverent nu trebuie pierdută.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: excesul de energie al lui Nikola Tesla? (Christophe Tetard)




de Exnihiloest » 05/11/20, 17:23

izentrop a scris:...
Nu sunteți pe drumul către realitate cu asta. Noțiunea de „eter” a fost abandonată de mult timp : Wink:

Totul depinde de ceea ce se numește eter. Cu siguranță este „abandonat”, dar în sensul eterului din secolul al XIX-lea.
Având în vedere că vidul cuantic nu este gol, s-ar putea numi foarte bine „eter” și chiar să presupunem că este un mediu necesar propagării undelor electromagnetice. Faptul că are o permitivitate și permeabilitate diferite de zero, aliată pentru partea mecanică cuantică, la fluctuațiile sale care văd crearea de perechi electron-pozitroni, dintre care nimeni nu se îndoiește astăzi că fotonii interacționează cu ei, merg în sens.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: excesul de energie al lui Nikola Tesla? (Christophe Tetard)




de Exnihiloest » 05/11/20, 17:58

În ceea ce privește Tesla: niciunul dintre experimentele sale nu a arătat „exces de energie”. Această idee vine dintr-un întreg folclor mai mult sau mai puțin conspirativ care a fost răspândit încă din anii 90 (autoritățile și companiile nu au dorit această invenție, deoarece energia ar fi fost liberă ... : Roll: ).

Acest folclor se referă mai specific la invenția lui Tesla de a transmite energie la distanță folosind un turn format dintr-o bobină verticală mare și un condensator terminal, care constituie un circuit LC rezonant. care este alimentat la frecvența sa de rezonanță și cu care poate rezona un alt sistem identic, datorită cuplării sale cu primul în ciuda distanței.
Tesla a mers mai departe în ideea sa, crezând că prin reglarea LC-ului său se întoarce la frecvențele Schumann, care sunt frecvențe foarte joase și, prin urmare, lungimi foarte mari, atât de mari încât sunt de ordinul mărimii circumferința pământului și ar putea forma valuri staționare în jurul pământului, ar putea produce o sursă de energie globală.

Această invenție funcționează foarte bine, dar la o distanță foarte mică. A fost folosit chiar în ultimii ani pentru dispozitivele de reîncărcare a bateriei fără contact. Dar funcționează doar câteva zeci de cm, apoi cuplajul devine mult prea slab și pierdem aproape toată energia.
De fapt, invenția funcționează numai la distanțe de ordinul mărimii dimensiunii bobinelor și a condensatoarelor. Apoi rezultatul devine complet ridicol, sufocatorii și capa fiind prea departe unul de celălalt pentru a se influența reciproc. Ar fi nevoie de turnuri de mii de km înălțime pentru a spera să scalde pământul într-un câmp de valuri staționare (și nu vă spun strigătele tuturor valurilor înspăimântate dacă s-ar face asta).

Tesla credea că o undă electromagnetică longitudinală funcționa în dispozitivul său, preluată de folclor sub numele de „undă scalară”, de exemplu prin această lumină de K.Meyl, a cărui funcționare a tuturor dispozitivelor răspunde perfect electromagnetismului lui Maxwell. Ele pot fi chiar modelate de instrumentele CAD ale inginerilor electronici. Dar el nu se mișcă, își vede jucăriile cunoscute încă din secolul al XIX-lea ca dovadă a unei noi fizici! Ghinion pentru Tesla și Meyl, Maxwell a avut dreptate: unda electromagnetică este transversală.

Tesla a fost un inventator cu adevărat genial și, spre deosebire de majoritatea celor care vorbesc despre el în folclor astăzi și trebuie să-l întoarcă în mormântul său, el a avut o educație universitară și știa despre ce vorbește. Dar nimeni nu este infailibil. Turneele sale vor fi fost excepția. A eșuat cu ei și cu toți cei care au încercat după aceea.
1 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: excesul de energie al lui Nikola Tesla? (Christophe Tetard)




de ABC2019 » 05/11/20, 19:33

eclectron a scris:

Nu prea văd rostul unui videoclip de genul acesta, care este prea tehnic pentru cei care nu cunosc electromagnetismul (ce rost are scrierea divergenței sau a rotației dacă nu știți ce este?) Și care nu învață nimic celor care îl cunosc ...

Dacă doriți un curs de electromagnetism, există unele în cărțile de nivel de pregătire sau cursuri de internet mult mai serioase și educative.

Ah și apoi veți învăța, de asemenea, cum să demonstrați conservarea energiei electromagnetice din ecuațiile lui Maxwell, ceea ce arată ireversibil că niciun dispozitiv care folosește legile electromagnetismului nu poate crea energie;).
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
COPoc
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 02/04/21, 20:04

Re: excesul de energie al lui Nikola Tesla? (Christophe Tetard)




de COPoc » 02/04/21, 20:35

Bună ziua, inventatorul Christophe Tétard este o persoană care este copleșită de mai multe proiecte paralele : Mrgreen: , Mă întreb dacă scopul său este să creeze un brevet maxim : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: excesul de energie al lui Nikola Tesla? (Christophe Tetard)




de Obamot » 02/04/21, 22:13

ABC2019 a scris:Nu am crezut niciodată în ea atât de [...] divergentă sau de rotațională
Trebuie să vă înșelați, sunt convins că magneții bine poziționați pot îmbunătăți cuplul : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 158